Letenské sady opět ožijí novým cirkusem

Divadlo Kultura / 17.8.2013

Co nabídne poslední dva prázdninové týdny jubilejní desátý ročník Letní Letné? 

Rozhodně je na co se těšit. Během sedmnácti dnů se v Praze představí přední tuzemské i zahraniční soubory, které ukážou to nejlepší ze své současné tvorby. Pořadatelé lákají nejen na večerní představení, která nabídnou divákovi nevšední podívanou. Jedná se především o francouzský soubor Le Colporteurs, který bude v Praze hostovat od 19. srpna do 1. září. Neméně pozornosti si zaslouží i projekt Lacrimae, které představí triptych vystoupení švédského souboru Cirkus Cikör, francouzského Cahin-Caha a českého ansáblu La Putyka.

 „Díky kulatinám se návštěvníci mohou těšit na výjimečný program,“ říká ředitel festivalu, Jiří Turek.

Letní Letná se vrátila ze svých cest, kdy se o prázdninách načas představila v Olomouci a v Lipně nad Vltavou, aby se opět usídlila na pražské Letné. Desátý ročník pak zahájí ve velkém stylu. V 19.00 se brány šapitó otevřou prvním návštěvníkům, kteří zavítají na představení souboru Cahin-Caha. Představení s názvem Rose nese i podtitul „Konečně cirkus, kam mají děti vstup zakázán!“. Představení kombinuje prvky lechtivé erotiky s náročnou akrobacií a klasickými prvky nového cirkusu. Pořadatelé předem avizují, že v představení se často objevuje nahota a je vhodné až pro diváky od šestnácti let. Celý koncept představení pak spočívá v ukázce syrového divadla, prvotní nahoty, která je spjata s každým z nás, a nabourání představ, kdy je nutné mít na sobě kostým, který zahaluje umělce a svým způsobem i skrývá jeho výkon v látce, kterou je obklopen.

Cirkus Cirkör a představení Knitting peace. Zdroj:Letniletna.cz

Cirkus Cirkör a představení Knitting Peace. Zdroj: Letniletna.cz

Ještě tentýž den se ve 21.00 sejdou vystupující soubory, aby společně zahájily desátý ročník svým neopakovatelným vystoupením pod širým nebem. Pro návštěvníky je toto vystoupení zdarma a rozhodně stojí za zmínku, že zahajovacího večera se se svým číslem zúčastní i Les Colporteurs a další zahraniční soubory. Celé vystoupení vzniklo pod režijní taktovkou Rosti Nováka a bude jej doprovázet i živá hudba. Z dalších souborů lze jmenovat například Décalages, Cirkus Mlejn, V.O.S.A. theatre, duo Daeman, Cirkus TeTy, divadlo T.E.J.P. a další.

Vstupenky

Vstupenky na večerní představení jsou již v prodeji v e-shopu Letní Letné zde a v síti Ticketpro. Od 14. srpna bude možné zakoupit vstupenky i v pokladně přímo na místě. Otevírací doba pokladny je uvedena níže na mapce festivalu společně s telefonním číslem. Lístky zakoupené přímo v pokladně festivalu jsou oproti elektronickému objednání zvýhodněné. Novou službou festivalu je i rozvoz vstupenek domů či do zaměstnání. Areál festivalu je přístupný zdarma. 

Od druhé poloviny festivalu se pak ve svých večerních projektech postupně představí další soubory. Soubor Cirk La Putyka představí svou show s názvem Risk. Představení bude protkané čísly plnými rizika, manipulací s noži, ohněm a dalšími předměty, které v divácích mají vzbudit strach a úžas. Od švédského souboru Cirkus Cikör bude možné zhlédnout jejich nejnovější vystoupení Knitting Peace, představující především vzdušnou akrobacii na lankách a sítích z obřích klubek. Hřebem tohoto ročníku pak bude show Le bal de intouchables, tedy show francouzských Les Colporteurs. Z pytlů se líhnoucí umělci pak předvedou své umění na zemi i ve vzduchu.

Děti si také přijdou na své

Od pondělí se pak bude každý den hrát od jedenácti hodin až do pozdních večerních hodin. Pro rodiny s dětmi, a nejen pro ně, je připraven celodenní program. Až čtyřikrát denně bude dopoledne i odpoledne patřit pohádkám, které odehrají například soubory Teátr Víti Marčíka, Divadlo ANPU, bublinář Václav Strasser, Divadlo Koňmo, Circus Sacra a řada dalších souborů. Pro děti jsou také připraveny veřejné výtvarné a žonglovací workshopy, stánek Lipánek, divadelní fotoateliér Vandy Hybnerové Le Petit Cheval a spoustu dalších. Pro příjemné posezení pak bude k dispozici i café bar a čajový show stan a Městská knihovna v Praze přistaví i svůj bibliobus Oskar, kde bude možné vypůjčit si knihy a připojit se k internetu. V sobotu 31. srpna proběhne Den s Českým rozhlasem, který zprostředkuje novou show projektu Kašpárek v rohlíku s názvem Kašpárek na valníku. Tento koncert bude pro děti i dospělé zdarma.

Mapka letního festivalu. Zdroj:letniletna.cz

Mapka letního festivalu. Zdroj:letniletna.cz

Pro děti je v rámci festivalu připravena i festivalová škola Letní Letňák, která se na Letné uskuteční již počtvrté. Vícedenní workshop přijímá děti od 6 do 15 let a naučí je například základům herectví, žonglování a další výtvarné aktivity. Vedení Letňáku bude probíhat pod taktovkou divadla ANPU a Bély Schenkové. Workshop je zakončen závěrečným představením.

Letní Letná tento rok opravdu láká na to nejlepší ze současného nového cirkusu, a proto si ho nenechte ujít.

Zdroj perexové fotografie: letniletna.cz

Tereza Kosáková

Tereza Kosáková

Milovník divadla, dobrého jídla, ironie, kavárenského povalečství, tance, tulipánů, Pixaru, kvalitní hudby, O. Wildea, dopisů a dalších rozličností.

Zanechte komentář