Naučte se anglicky s LITE

V obraze / 11.8.2013

Snadno a zábavně.

Angličtina hýbe světem a její znalost začíná být považovaná za samozřejmou. Přestože anglicky umím poměrně slušně, rozhodně neovládám absolutně všechny gramatické jevy a vždy je přece něco, co se dá zlepšit. A tak jsem se vydala vyzkoušet ukázkovou hodinu ve škole LITE, která nabízí něco úplně jiného – žádné učebnice a aktivní výuku.

Různé úrovně – různý přístup

[two_third]

LITE je zkratka z Life Improvement Through Education (zlepšování života pomocí vzdělávání). Metoda, jakou se učíte jazyk v LITE, vychází z logiky učení se mateřského jazyka – začít od odposlouchaných jednoduchých slovíček a postupným trénováním je spojovat ve věty. To nejdůležitější je ale mluvit, mluvit a mluvit! V hodinách LITE mluví 80 % času studenti, hodiny jsou aktivní a nepoužívají se žádné učebnice.

[/two_third]

Na ukázkové hodině se nás sešlo 14. Každý z nás měl jinou úroveň angličtiny, tudíž různé potřeby a zájmy. Někomu stačí domluvit se na dovolené, někdo potřebuje vyšší úroveň pro práci či studium. Při samotné výuce už je skupina složená z lidí se stejnou úrovní jazyka. A protože LITE používá 9 úrovní, nehrozí, že se v rámci jedné úrovně vyskytnou velké rozdíly. Když jsem se na vysoké škole začínala učit francouzsky, tak se do mojí skupinky úplných začátečníků zapsalo několik lidí, kteří z francouzštiny maturovali. To se v LITE stát nemůže, protože procházíte rozřazovacím testempohovorem třeba o tom, jaký je váš osobní cíl a důvod pro studium angličtiny.

Procvičuje se ve dvojicích. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Procvičuje se ve dvojicích. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Jedna z prvních věcí, která mě na ukázkové hodině zaujala, byl přístup lektorů. Byli dva, jeden jako zástupce angličtiny, druhý pak překládal do češtiny. Líbí se mi důraz na to, že do určité úrovně je lepší mít českého vyučujícího, který dokáže pomoci a vysvětlit, od určité úrovně pak lektor mluví na hodinách jen anglicky.

Potřebujete jen tužku a papír na pár slovíček. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Potřebujete jen tužku a papír na pár slovíček. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Opravdu to jde i bez učebnic!

To nejzajímavější na LITE je ale metoda výuky. Ať už jsem se učila jakýkoli cizí jazyk, způsob byl vždy stejný – otevřít učebnici, naučit se slovíčka, našprtat se gramatiku, promluvit tak dvakrát až třikrát za hodinu, pokud mi nepřekřičí aktivnější spolužák. Jedinou výjimkou byla dánština, kterou jsem se ale učila v Dánsku, a tak jsem ji všude okolo sebe slyšela, viděla a musela ji používat. Když se rozhodneme naučit se nějaký jazyk, tak se ho chceme přece naučit proto, abychom jím uměli mluvit. A při standardní výuce se naučíme co? Číst učebnici.

Na ukázkové hodině nám lektoři připomněli, že proto, abychom zvládli jazyk, musíme umět číst, psát, poslouchat a mluvit. A bohužel zrovna mluvení (a poslouchání) bývá nejvíce opomíjené. LITE slibuje, že 80 % času mluví studenti a opravdu tomu tak bylo. Vyučující vždy jen krátce vysvětlili pravidla nebo nějaký gramatický jev a pak jsme si vše procvičovali ve dvojicích. Těch 90 minut, které hodina trvala, uteklo jako voda. Zažila jsem jednu z nejzáživnějších a nejzábavnějších hodin angličtiny (a že jsem jich už od školky absolvovala opravdu hodně), a ačkoli musela být přizpůsobena tak, aby se ani začátečníci neztratili, dokonce jsem se naučila i nějaká nová slovíčka.

Číst, psát, poslouchat, mluvit - to vše je důležité. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Číst, psát, poslouchat, mluvit – to vše je důležité. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Gramatika se v LITE učí jednoduše formou větných vzorů, tedy pomocí modelových vět. Jednotlivá slovíčka se několikrát prochází, pak se tvoří jednoduché věty, které se procvičují ve dvojicích. My jsme na ukázkové hodině hráli hru „Simon says…“ a troufám si říct, že nás to všechny moc bavilo. Častým procvičováním si člověk přirozeně zapamatuje a pak má více jistoty.

Dojem, který na mě ukázková hodina v LITE udělala, byl velmi pozitivní. Jazyk jde opravdu učit zábavnějednoduše, bez těžkých a složitých učebnic. Každá úroveň určitě vyžaduje jiný přístup a LITE nabízí i různé druhy kurzů. Teď se třeba můžete přihlásit na letní intenzivní kurz. Určitě budete nadšení, jako jsem byla já.

Jaké jsou vaše zkušenosti se studiem jazyka? Učili jste se už někdy cizí jazyk způsobem, jaký nabízí LITE?

Zdroj perexové fotografie: Jana Brouková, Generace 21

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář