Blíží se mezinárodní festival DIVADLO

Divadlo Kultura / 11.8.2013

V Plzni se v září otevře již 21. ročník tohoto festivalu. Program obsahuje zajímavé a pestré inscenace. Na co se tedy můžeme těšit?

Mezinárodní festival DIVADLO, který se koná každoročně v Plzni na začátku sezony, nabídne i letos ty přední soubory z Ruska, Polska, Maďarska, Lotyšska a Slovenska, dále výběr těch nejzajímavějších domácích inscenací za uplynulou sezonu a nebude chybět ani bohatý alternativní a doprovodný program. K vidění tak budou opravdu výborné inscenace, nezapomeňte si tedy své vstupenky zajistit včas.

Zahraniční soubory přivezou výborné inscenace se zajímavými i historickými příběhy

Hlavním zahraničním lákadlem je inscenace Slečna Julie moskevského Divadla národů v režii uměleckého ředitele berlínské Schaubühne, Thomase Ostermeiera. „Slavný příběh je přenesen do dnešního Ruska: ona je dcera oligarchy, on je její řidič. Výborným hereckým výkonům dominují hvězdy ruského divadla a filmu Čulpan Chamatovová a Jevgenij Mironov,“ zdůrazňuje vedoucí dramaturgické rady festivalu, Kamila Černá. Inscenace byla taktéž nominována na prestižní ocenění Zlatá maska.

Inscenace Slečna Julie v podání moskevského Divadla národů. Zdroj: festivaldivadlo.cz

Inscenace Slečna Julie v podání moskevského Divadla národů. Zdroj: festivaldivadlo.cz

Z Polska do Plzně zavítá jeden z nejvýraznějších divadelních souborů posledních let, Teatr Polski z Wroclawi, s inscenací O Matce a Vlasti, jejíž autorkou je Bozena Keff. Režie se ujal Jan Klata. „Inscenace zpochybňuje vžité pojetí dějin polského národa, jeho hrdinství i vztah k vlasti. Příběh židovky, jež přežila holocaust, a její dcery zde slouží jako východisko k podobenství o závislosti, duchovním otroctví a hledání svobody,“ přibližuje Kamila Černá. Výrazně těžká témata odlehčuje Klatův smysl pro humor i uhrančivé taneční a hudební výstupy chóru. Výtvarně působivá inscenace sklízí úspěch po celém světě.

Diváci v Plzni budou mít letos vzácnou příležitost vidět další z děl slavného lotyšského režiséra Alvise Hermanise. V minulosti to byla například inscenace Sound of Silence, která je inspirována koncertem Simona a Garfunkela v roce 1968 v Rize, který se nikdy nekonal. Tentokrát Nové rižské divadlo přiveze menší, neokázalou, ale výpovědí silnou inscenaci Černé mléko. „Hermanis zde hledá ztracenou lotyšskou identitu. Nachází ji na venkově, kde doposud přetrvává tradiční způsob života,“ doplňuje členka dramaturgické rady Jitka Sloupová. Základem scénáře jsou skutečné vesnické příběhy, pravé Lotyšsko tu představují nejen vesničané, ale i jejich zvířata. Proto je Hermanisova inscenace taky o kravách.

Lotyšská inscenace Černé mléko je také trochu o kravách. Zdroj: festivaldivadlo.cz

Lotyšská inscenace Černé mléko je také trochu o kravách. Zdroj: festivaldivadlo.cz

Autorskou komedii s výmluvným názvem 42. týden o gynekoložce, která se věnuje pouze své kariéře a kašle na lásku a přátelské vztahy, tedy až do chvíle, kdy se zamiluje do umělce, uvede v Plzni budapešťské Divadlo Bély Pintéra. „Jak už to u Pintérových inscenací bývá, určující složkou představení je hudba a maďarský temperament. A také velmi svérázný groteskní humor,“ dodává Dora Viceníková.

Slovenští sousedé se v Plzni představí inscenací Holokaust autora Viliama Klimáčka v režii Rastislava Balleka v podání bratislavského Divadla Aréna. Hrdinka hry se v devadesátých letech vrací do vlasti a chce restituovat majetek, ale zjistí, že ho její rodina ve skutečnosti arizovala. První část hry se odehrává za války v kavárně a druhá kdesi mezi nebem a zemí, v době, kdy jsou hrůzy spojené s holocaustem slovenských Židů téměř zapomenuté. „Příběh, na který by Slovensko nejraději zapomnělo,“ zní podtitul hry.

Inscenace Holocaust, které v Plzni nabídne slovenské Divadlo Aréna. Zdroj: divadloarena.sk

Inscenace Holocaust, kterou v Plzni nabídne slovenské Divadlo Aréna. Zdroj: divadloarena.sk

Česká divadla nabídnou to nejlepší z uplynulé sezony

„Letošní domácí program nabízí o něco více menších inscenací netradičního divadla než v letech předchozích. Sleduje trend českého divadla, v němž se často to zajímavé odehrává „na okraji“. Kabarety, autorské projekty, objevné dramatizace, nový cirkus, loutky…,“ říká Jan Kerbr. V případě českých souborů se tak máme opět na co těšit. Plzeňští diváci uvidí ty nejlepší inscenace, které se během loňské sezony zrodily napříč republikou.

Z Prahy do Plzně přijedou divadla s pestrou nabídkou. Divadlo Ungelt přiveze inscenaci Deštivé dny, jejímž autorem je Keith Huff. Toto americké drama je nejen o síle přátelství, ale zároveň i kriminálním příběhem. V hereckém duetu pod režijním vedením Janusze Klimzsy se představí Richard Krajčo a David Švehlík, přičemž první jmenovaný získal za tuto roli letošní Cenu Thálie. Pražské divadlo Ungelt hlásí velký divácký zájem o tuto inscenaci, na pražské scéně je o lístky velký boj, v Plzni se vám tak naskýtá jedinečná možnost vidět toto drama, a to hned dvakrát.

Fotografie z inscenace Deštivé dny. Zdroj: divadloungelt.cz

Fotografie z inscenace Deštivé dny. Zdroj: divadloungelt.cz

Další tři pražská divadla na festivalu uvedou inscenace v režii Jana Nebeského. První je Divadlo v Dlouhé, které představí klasickou inscenaci od Henrika Ibsena s názvem Eyolfek. Muzikál Divadlo Gočár z pera Miloše Orsoně Štědroně uvede v Plzni o.s. Omnimusa. Inscenace s podtitulem muzikál o architektech, ve kterém se rozezní místo hudby také architektura vás jistě mile překvapí. Jako poslední můžete v režii Nebeského vidět ansámbl ze Studia Damúza, který v Plzni zahraje inscenaci Kabaret Shakespeare. Scénář napsala Lucie Trmíková na základě sonetů Williama Shakespeara.

Pražské Studio hrdinů v Plzni ukáže mimořádně vnímavé představení s názvem Den opričníka, jehož autorem je Vladimír Sorokin. Inscenace je exhibicí jednoho herce, v tomto případě Karla Dobrého, a sboru čítajícího asi patnáct dobrovolníků představující lid. Uvidíte tak hrdinské činy jednoho typického pracovního dne v režii Kamily Polívkové. Divadelní uskupení Masopust, o.p.s. představí plzeňským divákům významné dílo světové dramatiky, které se v Čechách ještě nikdy nehrálo. Jedná se o hru El príncipe instante / Vytrvalý princ od světového dramatika Pedra Calderóna de la Barcy, který ve hře zachytil přesycenou společnost bojící se o svůj blahobyt. Režie se ujal Štěpán Pácl.

Inscenace El princípe instante či chcete-li Vytrvalý princ. Zdroj: divadlovceletne.cz

Inscenace El princípe instante či chcete-li Vytrvalý princ. Zdroj: divadlovceletne.cz

Zajímavým zpestřením pak bude představení Pohyblivé obrázky Hany Voříškové, Heleny a Jiřího Vedralových. Jedná se o jakési divadelní minipříběhy s hudbou. Přesněji řečeno vás v rámci tohoto představení čeká umělkyně Hana Voříšková, která maluje a kreslí obrázky, uvádí je do pohybu a předvádí je na jevišti jako malé divadelní příběhy.

Z brněnských souborů to pak bude Divadlo u stolu, které přiveze autorskou inscenaci Iva Krobota Magor, který si svůj scénář i zrežíroval. Komorní inscenace je inspirována několikaletým soužitím básníka Ivana Martina Jirouse a jeho dcery Františky. Pomocí deníkových záznamů a vzpomínek se nám tak naskýtá jedinečná možnost zhlédnout neobvyklý pohled dcery spisovatelky na básníka a provokatéra Magora. Další brněnský ansámbl z Divadla Husa na provázku uvede v Plzni inscenaci Dášenka aneb Psí kusy – Haf!, kterou na motivy Karla Čapka napsali, režírovali a sami i zahrají Jiří Jelínek a Anežka Kubátová. Jak je slibováno na webu divadla, bude to psina.

Jiří Jelínek a Anežka Kubátová v inscenaci Dášenka aneb Psí kusy - Haf! Zdroj: festivaldivadlo.cz

Jiří Jelínek a Anežka Kubátová v inscenaci Dášenka aneb Psí kusy – Haf! Zdroj: festivaldivadlo.cz

Národní divadlo Brno / Divadlo Na zábradlí představí na festivalu inscenaci Buržoazie, jejímž autorem je Jean-Claude Carrière. Inscenace ukazuje odvážný pohled na nás samotné. V Brně inscenaci režíroval Jan Mikulášek, který od září nastupuje jako kmenový režisér v pražském Divadle Na zábradlí a inscenaci přiváží s sebou.

Z Ostravy se na festivalu ukáže i Komorní scéna Aréna s inscenací S nadějí, i bez ní od autora Tomáše Vůjtka, v režii Ivana Krejčího. Inscenace vás nechá nahlídnout do komunistického režimu. Naivní divadlo z Liberce vás pobaví talentovou soutěží v podání loutek, inscenace Loutky hledají talent od Víta Peřiny je zajímavou a komickou záležitostí. Inscenaci v Liberci nastudoval tým uznávaného loutkáře Tomáše Dvořáka, který v Liberci režíroval již mnoho výborných inscenací a tentokrát připravil pro diváky další výjimečnou marionetovou podívanou.

Havlovu Žebráckou operu do Plzně přiveze Klicperovo divadlo z Hradce Králové, inscenace v režii Daniela Špinara sklidila v recenzích velký úspěch. Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla pak na domácí půdě odehraje Křižanovu hru Je třeba zabít Sekala v režii nové šéfky činohry Natálie Deákové. Tato inscenace v Plzni nabízí kvalitní herecké výkony a opravdovou dávku napětí.

Je třeba zabít Sekala nabízí v podání plzeňského ansámblu výbornou podívanou. Zdroj: djkt-plzen.cz

Je třeba zabít Sekala nabízí v podání plzeňského ansámblu výbornou podívanou. Zdroj: djkt-plzen.cz

Na hlavní část programu naváže tradiční epilog, který tentokrát nabídne pražské Divadlo pod Palmovkou s inscenací Králova řeč autora Davida Seidlera, který bravurně popisuje osudy královské rodiny v době, kdy začíná vládnout koktavý král Jiří IV. Inscenace v režii Petra Kracika sklízí nadšené ovace. Druhou inscenací nabízející epilog je i pražský Činoherní klub s inscenací Před západem slunce od německého autora Gerharta Hauptmanna poukazující na boj o lásku, který lze svádět v každém věku.

Přijďte fandit divadlu

Hlavní program festivalu je opravdu napěchovaný k prasknutí a je zřejmé, že letošní ročník bude patřit k opět těm zajímavým a úspěšným. Program festivalu navíc doplní také taneční, pohybová a multižánrová představení připravená občanským sdružením Johan, workshopy, výstavy i projekce filmů. Celý zářijový týden se tak můžete bavit ve společnosti divadla a zhlédnout vskutku nevšední inscenace. I my na festivalu budeme a přineseme vám exkluzivní recenze představení. A nezapomeňte, že je důležité fandit divadlu!

Vstupenky na celý festival budou v prodeji od 19. srpna v síti plzenskavstupenka.cz.

Více informací o celém programu na festivaldivadlo.cz.

Zdroj perexové fotografie: festivaldivadlo.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář