michael beran

Michael Beran: Když cítíte, že na to máte, tak se vám podaří cokoli!

Sport / 16.9.2013

Malé bytelné kolo, adrenalin v krvi a jeden trik za druhým. Seznamte se s BMX a Michaelem Beranem, nejlepším českým bikerem.

Michael Beran

Čtyřiadvacetiletý jezdec Freestyle BMX (zkratka z angl. Bicycle Motorcross)  pochází z Nového Bydžova. Přátelé mu říkají Berry. Patří mezi českou elitu. Ačkoli se momentálně zotavuje ze zranění kolene, nezaostává ani za světovými závodníky. Přišel dokonce i se svým vlastním trikem.

BMX Freestyle nepatří mezi klasické sporty. Jak ses k němu dostal?

Poprvé jsem BMX viděl v sedmé třídě na lyžařském výcviku. Od té doby to nějak pomalu začalo. Dnes tomu bude už devět let.

Jezdíš rád i na „normálním“ kole?

Určitě moc rád zkouším i více aktivit než jen BMX. Pokaždé, když jsem zkusil nějakou novou věc, mi to jen prospělo ve zlepšení.

Jaké jiné sporty máš rád?

Od malička jsem zbožňoval motocross a momentálně dost obdivuji parkour a street workout… Trochu se o to snažím, ale jsem fakt zelenáč. (smích)

Berry na bmx

Michael se věnuje BMX už devět let. Zdroj: Jan Kaňůrek

Zpět k tomu tvému. Jak často trénuješ a kdo tě na tréninku vede?

Trénuji skoro každý den, někdy obden a to čtyři hodiny vkuse. Trénuji se úplně sám

Letos jsi provedl úplně nový trik, v čem spočívá a jak se jmenuje?

Je to 360 bikeflip to tailwhip a spočívá to v tom, že já sám se otočím o 360 stupňů kolem své osy, mezitím kolo samotné udělá backflip, když ho držím v jedné ruce, a potom, jak ho chytnu, protočím už jen rám o 360 stupňů. Taková blbovinka.

Páni. Už od pohledu to nevypadá jednoduše. Potkalo tě někdy nějaké vážnější zranění?

Pár mě jich už potkalo, ale momentálně se dostávám z mého nejhoršího, co se týče rekonvalescence. Jde o přetržení křížového vazu. Jsem po operaci 24 dní, ale už můžu chodit. Zítra mám jít poprvé na rotoped, tak jsem zvědav. Jinak plně schopný ježdění budu až v lednu.

Budeme držet palce. Do kolika let se dá dělat tento sport vrcholově? 

Znám pár jedinců, kterým je přes čtyřicet a stále jsou na vrcholu. Moc bych si přál být na tom podobně, ale kdo ví.

Co považuješ za své největší úspěchy?

Můj největší úspěch bylo asi letošní druhé místo na závodě Simple Session, kde jsem jel společně s dalšími nejlepšími jezdci z celého světa. Nejvíc mě dostalo, když mi rozhodčí řekli, že jsem mohl být o čtyři body první… Tenhle závod je pro mě tradice a hrozně rád se na něj vracím. Jezdím tam už od svých čtrnácti let. Když jsem zaslechl tu věc s bodováním, nemohl jsem tomu věřit. Jediný závod, kde do toho dávám svoje srdce a jedu naplno.

Kde všude jsi díky BMX byl?

Snad úplně všude. Jediné, co mi chybí, je Austrálie, Nový Zéland, Indonésie, jižní a severní pól.

Michael Beran v akci

K ježdění se kvůli zranění vrátí naplno až v lednu. Zdroj: Jan Kaňůrek

Co bys poradil těm, kteří by chtěli začít?

Ignorujte pochybovače. Když cítíte, že na to máte, tak se vám podaří cokoli na světě, třeba i změnit svět. Tak pojďme na to!

 

Zdroj perexové fotografie: Jan Kaňůrek

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář