Když láska nezná čas

Kultura Literatura / 26.1.2014

Vydejte se na cestu časem plnou dobrodružství, lásky i nečekaných nebezpečí.

Trilogie Drahokamy nás zavádí do světa, ve kterém existují cestovatelé časem. Gwendolyn, hlavní hrdinka, žije v podivné rodině skrývající tajemství, díky němuž vyvolení v rodu dokáží putovat zpět v čase do dávno vzdálených století.

Vše začíná přípravou na očekávanou „proměnu“ – Gwendolynina rodina předpokládá, že novou cestovatelkou v rodě se stane její sestřenice, která dle nich zdědila výjimečný gen dovolující jí přemisťovat se. Odmalička byla vychovávána pro pozdější výpravy do minulosti. Aby zapadla do dané doby, musela se naučit nejrůznější cizí jazyky, znát historii, ovládat šerm nebo například jízdu na koni. Gwendolyn se mockrát radovala, že jí se něco takového vyhnulo. Ovšem vše je jinak a předpoklady rodiny se docela pletou – poutnicí v čase a nositelkou ojedinělého genu bude právě nic netušící a nepřipravená Gwendolyn.

Poprvé jsem to pocítila v pondělí v poledne ve školní jídelně. Na chvilku jsem v břiše měla pocit, jako když se řítíte dolů z nejvyššího bodu horské dráhy.

Zdroj:Drahokamy, Kersin Gierová

Gwendolyn je tichý outsider, který se snaží splynout s okolím. Netouží na sebe poutat pozornost; chce jen, jako každá obyčejná holka v jejím věku, chodit do školy a bavit se s přáteli. Jenže osud si pro ni nachystal o něco dobrodružnější dospívání. Jako nová a hlavně nepřipravená cestovatelka časem, nenadaná na jazyky a tanec, čelí naprosto neznámé zkušenosti. Neovládá nic z toho, nač byla připravována její sestřenice, a tak se dostává do situací v nichž je odkázana jen sama na sebe a svůj důvtip, což autorce nahrává pro vytvoření bláznivého dobrodružsví rozděleného rovnou do tří knih.

Drahokamy – Kerstin Gierová

1 díl: Rudá jako rubín

2. díl: Modrá jako safír

3. díl: Zelená jako smaragd

Jaké asi je cestovat časem?

Cestování v čase je podivuhodná schopnost, kterou by jistě stálo za to si vyzkoušet. Ale co když se nedá ovládat a vy nejste svým „cestovatelským pánem“? V jednu chvíli tak můžete stát v roce 2013 na mostě a v té další se v 18. století koupat v řece. Jestliže ale ovládnete základní pravidla cestování, smíte se vědomě vypravit do vámi určeného roku, což může být docela i zábava. Pamatujte však, nutná je znalost způsobů dané doby a samozřejmě připravený autentický převlek.

V knihách nejde pouze o výpravy do minulosti. Již z detailně propracované barevné obálky jednotlivých dílů můžeme tušit další linii příběhu – milostnou zápletku. Ta se mísí s hravostí a vtipem, s nímž autorka líčí problémy hlavních hrdinů.

Trilogie z kategorie Young Adult plná dobrodružství a lásky. Zdroj: cooboo.cz

Trilogie z kategorie Young Adult plná dobrodružství a lásky. Zdroj: cooboo.cz

Cesta do neznáma

Gwendolyn se ocitá v pozici, na kterou ji žádný člen z rodu nepřipravil. Ona však tuší, že před ní rodina něco skrývá. Nikdo jí nechce prozradit tajemné proroctví, které má co dočinění právě s drahokamy. A tak začíná cesta do neznáma.

Nevím, co si mám myslet o klukovi, co svojí přítelkyni zaváže oči, aby si mohl v klidu překontrolovat mobil.

Zdroj: Drahokamy, Kerstin Gierová

Knihy trilogie na sebe plynule navazují a může se stát, že po přečtení všech dílů si nebudete jistí, kde vlastně končil první a začínal druhý. Autorka si literárně pohrála se všemi drahokamy, pokreslila jednotlivé postavy, jejichž počet je díky skokům do minulosti značný. Čtenářům ale jako bonus pro snažší orientaci mohou být při četbě nápomocné mapky uvnitř knih zachycující celý rodokmen jednotlivých cestovatelů časem.

Výlet do minulosti plný dobrodružství, tajemství, nebezpečí a lásky čeká jen na posledního pasažéra  – čtenáře.

 Zdroj perexové fotografie: Cooboo.cz

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář