Petra Kvitová od Wimbledonu k Wimbledonu

Sport / 25.8.2013

Autor:

Úspěchy a neúspěchy nejlepší české tenistky současnosti v posledních dvou letech.

Dva roky již uplynuly od doby, kdy se Petra Kvitová zapsala nesmazatelně do historie vítězstvím ve slavném Wimbledonu. Hráčka s přezdívkou Česká lvice se tímto triumfem nesmazatelně zapsala do historie, ale také se musela připravit na to, že od té doby na ni budou kladeny ty nejvyšší nároky. Novináři i fanoušci očekávali, že bude vyhrávat jeden turnaj za druhým, a propočítávali, kolik bude třeba uhrát bodů, aby tehdy jednadvacetiletá Kvitová zakončila tenisový rok 2011 na prvním místě světového žebříčku WTA.

Petra Kvitová

Petra

Datum nar.: 8. března 1990

Místo nar.: Bílovec

Výška: 182 cm

Přezdívka: Česká lvice

Hraje rukou: Levou

Raketa: Wilson Steam

V Americe se nedařilo

K dalšímu zápasu se postavila až po více než měsíci na turnaji v Torontu. Dopadlo to ale zklamáním pro všechny, co čekali od wimbledonské šampionky další úspěch. Po vyřazení v osmifinále Němkou Andreou Petkovičovou řekla Kvitová: „Smutná nejsem, beru to jako přípravu na US Open.“ Americké turné jí ale vůbec nevyšlo. V následujícím turnaji v Cincinnati vypadla opět v osmifinále, kde ji znovu vyřadila Andrea Petkovičová. V posledním grandslamu sezóny US Open nakonec vypadla dokonce již v prvním kole a stala se tak první aktuální wimbledonskou vítězkou, které se to podařilo.

Závěr jako ze snu

Konec sezóny 2011 ale rodačka z moravského Bílovce zvládla na výbornou. Nejdříve vyhrála turnaj v rakouském Linzi. Pak ovládla bez porážky Turnaj Mistryň a nakonec přispěla dvěma výhrami k porážce Ruského výběru ve finále Fed Cupu. Ve světovém žebříčku ukončila rok na druhém místě s minimální ztrátou na Caroline Wozniackou a mluvilo se o ní jako o příští světové jedničce.

Na trůn v žebříčku nedosáhla

Nový ročník začala triumfem po boku Tomáše Berdycha v Hopmanově poháru. V následujících dvou turnajích měla šanci stát se světovou jedničkou. Na turnaji v Sydney i na následujícím Australian Open skončila shodně v semifinále, což nakonec na tenisový trůn nestačilo. Sezónu poznamenala i častá zranění a nemoci, kvůli kterým vynechala několik turnajů a nemohla obhajovat body, které získala v minulé sezóně. Po několika nevydařených turnajích se probojovala na French Open do semifinále, kde skončila na raketě Marie Šarapovové a ve Wimbledonu vypadla ve čtvrtfinále se Serenou Williamsovou. Reparát na londýnské trávě mohla složit o týden později na Olympijském turnaji. Vypadla ale opět ve čtvrtfinále s Ruskou Marií Kirilenkovou.

Podání je velkou zbraní Petry Kvitové

Podání je silnou zbraní České lvice

Chuť si spravila na následném americkém turné, kde vyhrála turnaje v Montrealu a New Havenu. Uplný závěr sezóny ji ale tentokrát úplně nevyšel. Na US Open vypadla v osmifinále, na dalších dvou turnajích se nedostala přes druhé kolo a z Turnaje mistryň se po jedné porážce odhlásila pro nemoc. Ve Fed Cupu sice jednou prohrála se Srbkou Jelenou Jankovičovou, ale díky dvěma výhrám Lucie Šafářové slavily Česky druhou výhru po sobě v nejprestižnější ženské týmové soutěži.

Letos jediný titul

Aktuální ročník začala na 8. místě světového žebříčku. Kromě vítězného tažení turnaje v Dubaji se ale Petře Kvitové moc nedaří. Často vypadavá i s hráčkami, které jsou ve světovém žebříčku hluboko pod ní, jako například na Australian Open nebo Franch Open, kde vypadla s hráčkami, které ani nakoukly do světové padesátky. V nedávném Wimbledonu vypadla šampionka z roku 2011 ve čtvrtfinále. Na další vítězný grandslam tedy stále čeká.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář