Jaké jsou průlomové knihy naší generace?

Literatura / 15.8.2013

Každý knihomol ví, kdy začal číst. Někdo řekne, že od mala, hodně z nás by ale řeklo, že je k tomu donutila až nepochopitelná davová šílenství.

Ten s bleskem na čele

Harry Potter – když jeho jméno uslyšíte, vybaví se vám kouzelník s bleskem na čele. Vždy a každému. Je to právě J. K. Rowling, která mu dala život, ovšem jsme to my, kdo mu dali slávu. Je to natolik známá série, že neznát ji je jako neznát sebe.

první díl vyšel v roce 1997, v naší generaci ho nesmíme popírat. Je to kniha, která si zaslouží slávu ještě mnoho let a která si také zasloužila úžasný film oblétající svět.

Jak už určitě všichni víme, jedná se o mladého sirotka známé kouzelnické rodiny, kterou vyvraždil snad ještě známější vrah. Harry se tak ještě v kolébce dostane ke svojí zlé tetičce nemající o kouzla zájem a ani zájem Harrymu říct, že to právě on může čarovat. Je to až dopis, který mu prozradí pravdu a vše se rázem mění. Nástup do školy čar a kouzel v Bradavicích, nový život plný radosti, noví přátelé. Ovšem i nová poznání o vrahovi jeho rodičů.

Série má 7 dílů, proto se stále děje něco nového, vždy ale zajímavého a poutavého. Harry Potter patří ke knihám, které vás nikdy neomrzí a, ač se jedná o literaturu pro děti, zaujme i každého dospělého.

Zdroj: favim.com

Také jste se zamilovali do kluka s kulatými brýlemi jménem Harry? Zdroj: favim.com

Román s prvky hororu aneb Upíři v počátku

Psal se rok 2005, kdy Stephenie Meyerová do světa vypustila bezbrannou dívku s upírem v zádech. Kniha strhla takový poprask, až jsem se tahala za vlasy. Ovšem průlomová kniha to je a já jsem důkazem. Vidím to jako včera, kdy jsem poprvé dostala Stmívání do ruky a říkala si, že já knihy nečtu. To byl můj „osobní čtenářský průlom“, protože od toho dne jsem na knihy nedala dopustit.

Proč ale série strhla takový poprask? Tenkrát díky skvělému nápadu a fantazii: Stmívání představovalo první knihu s upírem jakožto „dobrákem“. Uznejte, kdo by si nezamiloval perfektního a neodolatelného Edwarda? Je to pohádková bytost, ale Meyerová ji povznesla natolik, že jsme na to my, čtenáři, málem zapomněli.

Jde tu pouze o Bellu žijící ve svém vlastním světě, Edwarda, který žije naopak až moc v realitě, a o víru v lásku na první pohled – u Edwarda tedy spíše v lásku na první nadechnutí. V první knize se řeší problémy vztahu upír – člověk. V dalších třech dílech se děje pořád to stejné, akorát na 100 způsobů.

Příběh jako takový mám ráda, zaujmout má romantickou duši nebo spíše 12letou dívku, ale tak či tak – daří se mu to. Co ale zaručeně sérii pokazí, je film! Z knihy vytvořil pouze větší brak, který většina odsuzuje.

Zdroj: stuffpoint.com

Pohltila i vás tato sága? Zdroj: stuffpoint.com

Nepochopitelný a přece bestsellerem

Mladý miliardář, bezmocná dívka. Nebezpečná smlouva zahrnující sadismus. Jestliže po těchto třech vodítkách stále nevíte, o čem mluvím, jste šťastný člověk. Je řeč o sérii Padesát odstínů. Tuhle sadistickou romantiku má na svědomí E L James. V jistém smyslu jí patří i dík, protože právě kvůli Padesáti odstínům se přinutilo hodně lidí ke čtení a v tu chvíli jim nevadilo, protože se chtěli dozvědět, co se za takovým „blázněním jen kvůli knize“ skrývá. Odpověď na takovou otázku? Sama nevím. Nejspíš za úspěch může chytlavě napsaný příběh stejného rázu jako Stmívání, ovšem pro dospělé. Mladým by se možná mohly po přečtení zdát zlé sny. Davová šílenství začínající v roce 2012 kvůli třídílné sérii plné sexu. Takto bych popsala momentální situaci. A jako každá průlomová kniha, i tato se dočká filmového zpracování.

Jak to bude dál?

Když se ohlédneme zpět, zjistíme, že podobné „boom“ knihy přicházejí jednou za 7-8 let. To je poměrně dlouhá doba, protože v průběhu těch osmi let nevidíme nic jiného než napodobeniny „prvotní“ knihy.

Říkám to velice nerada, ale s každou „průlomovkou“ jde úroveň níž a níž. Pokud srovnáte Harryho Pottera a Padesát odstínů, je to jako nebe a dudy. Slávu však přináší čtenáři, každou takovou knihu si tudíž vybíráme my sami.

My, co třeba Padesáti odstínům tolik nefandíme, můžeme jen doufat, že všechno zlé je k něčemu dobré a že co nevidět přijde kniha, co otřese světem i námi.

Zdroj perexové fotografie: Lucie Kubiczková, Generace 21

Lucie Kubiczková

Lucie Kubiczková

Upovídaný člověk studující na gymnáziu v Opavě a až nezákonně milující literaturu a seriál Přátelé.

Zanechte komentář