Nad Sázavou zářily hvězdy z Česka i zahraničí

Hudba Kultura / 4.8.2013

Pohoda při poslechu skvělé hudby v areálu zámeckého lesoparku. Přesně v tomto duchu se nesl letošní ročník Sázavafestu.

Sázavafest vystřídal za dobu své třináctileté existence hned několik míst konání, nejvíce si však návštěvníci oblíbili areál zámeckého lesoparku ve Světlé nad Sázavou, kde se festival konal už popáté. Letos organizátoři vsadili na příliv talentovaných a v našich končinách nepříliš známých zahraničních kapel a interpretů. Jak se jim výběr neokoukaných tváří vydařil?

Čtvrtek 1. 8. – Plynulý rozjezd s českými kapelami

První den festivalu se areál začal zaplňovat prvními návštěvníky, pro které byly připraveny tři stage. Zajímavou show předvedli kluci z rakouské kapely Gasmac Gilmore. Jejich hudební pokus o spojení rocku, punku a folklóru diváci ocenili. Příjemným večerním zážitkem pro mě bylo i vystoupení kytaristy Vladímíra Mišíka & ČDG. Poté se festival nesl v duchu českých kapel, vystoupil Visací zámek, UDG, Wohnout, Luno, Lola běží a mnohé další.

Třináctý ročník Sázavafestu vypukl ve čtvrtek 1. srpna. Zdroj: sazavafest.cz.

Třináctý ročník Sázavafestu vypukl ve čtvrtek 1. srpna. Zdroj: sazavafest.cz

Pátek 2. 8. – Horečka páteční noci

Stanové městečko i zámecký areál se pořádně zaplnily až v pátek, kdy na festival dorazili i opozdilci. V pátek přibyla ještě MTV stage, na které se představila Celeste Buckingham nebo kapela Hadouken! Tato pětičlenná britská kapela, jedno z hlavních lákadel festivalu, předvedla skvělou show, při které se bavili nejen fanoušci elektro hudby. Další zahraniční hvězdou, která přivedla diváky do varu, byl DUB FX, australský rapper, jehož vystoupení bylo postaveno na vlastním hlase s pomocí efektových pedálů.

Kryštof rozezíval dav! Zdroj: Facebook Sázavafestu.

Kryštof rozezpíval dav! Zdroj: Facebook Sázavafestu

I páteční večer patřil českým interpretům, Xindl X bavil svými texty, Vypsaná fixa rozvášnila publikum, Kryštof diváky rozezpíval. Po půlnoci sklízela nadšené ovace i slovenská pop-rocková formace Peter Bič Projekt.

Sobota 3. 8. – Finále v Sázavském stylu

I sobota byla nabitá zajímavými interprety. Překvapením pro mě byla kapela Enter z Hradce Králové, která mě pobavila vtipnými texty. Naopak elegantní a tajemná Francouzka Maia Vidal potěšila milovníky vážnější hudby. Nabídla divákům emotivní a procítěné texty, kterými se přibližuje francouzskému šansonu. Slovenští No Name byli úžasným zpestřením podvečera, protože kromě svých hitů přivezli do Světlé nad Sázavou také energii a skvělou náladu (ne, že by jí tam byl nedostatek). Nejlepší vystoupení, dle mého, předvedla londýnská kapela Monarchy. Z jejich hudby je cítit novota a originalita, melodii písní jen tak z hlavy nepustíte.

No Name ukázali, že jejich vystoupení má ještě stále šmrnc. Zdroj: Facebook Sázavafestu.

No Name ukázali, že jejich vystoupení má ještě stále šmrnc. Zdroj: Facebook Sázavafestu

Po všechny tři dny byla k dispozici i Dance zone. Na té to žilo až do brzkých ranních hodin a představili se na ní evropští DJové, například DJane Jaqullin, Jasper Forks aka U96, Fugaz, Pyero, Lucca a jiní.

Jak to zvládli organizátoři?

Velké plus musím udělit za výběr místa. Zámecký lesopark je příjemné místo, jeho velkou výhodou jsou stromy, do jejichž stínu se mohli návštěvníci během třiceti stupňových veder uchýlit. Pár kroků od areálu se navíc nacházely i dva rybníky, ke kterým se přítomní chodili svlažit.

Klid a pohoda ve Světlé nad Sázavou. Zdroj: Facebook Sázavafestu.

Klid a pohoda ve Světlé nad Sázavou. Zdroj: Facebook Sázavafestu

Všem těm, kteří se na festival chystali jet vlakem, bylo slíbeno, že zpáteční cestu budou mít zadarmo. Bohužel se tak nestalo, dva dny před festivalem (!) se přes Facebook organizátoři omlouvali, že spolupráce s Českými drahami padla. Takže lidé, kteří počítali s poloviční slevou na jízdné, nakonec museli zaplatit plnou cenu.

Stanové městečko vyrostlo hned vedle areálu. Bohužel se stany stavěly na poli, takže povrch nebyl zrovna nejpříjemnější. Další mínus si organizátoři vysloužili za nedostatek sprch.

I přes tyto drobné chyby jsem Sázavafest opouštěla spokojená, festivalová atmosféra mě úplně pohltila. Snad se příští ročník vydaří stejně jako ten letošní!

Zdroj perexové fotografie: sazavafest.cz

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář