Láska na objednávku

Osobní rozvoj Vztahy / 14.8.2013

Už vás nebaví single život, ale do seznamky nejdete, protože „tak hluboko jste přece ještě neklesl(a)“? Seznamka není jenom pro ubožáky!

Náš hypermoderní život

„Táta se s manželkou seznámil přes seznamku a jsou spolu už hodně let a vypadají docela spokojeně,“ říká Simona.

Žijeme v ultramoderním světě, kde si naplno užíváme výhod internetového bankovnictví, balíku do ruky nebo nakupování v e-shopech. Netvrdím, že na svou životní lásku musíte natrefit přímo ve frontě na poště nebo při nakupování v marketu, ale na druhou stránku vás tento druh sociální izolace ochuzuje o nečekané zážitky. A tak není divu, že dnes, v době, kdy počítač plně nahrazuje všechny funkce, mnoho lidí musí hledat přátelé i budoucího partnera přes internetové seznamky a chaty. To, co bylo kdysi považováno za symbol neúspěchu a ubožáctví, se dnes pomalu stává existenční nutností.

Seznamek je jako máku… Nebo možná ještě víc

Že je seznamování přes internet opravdovým trendem našeho století, není nejmenších pochyb. Stačí zadat slovo „seznamka“ do Google vyhledávače a vyjede vám nepřeberné množství všemožných serverů orientovaných na mezilidské kontakty. Na výběr máte seznamky pro teenagery, pro dospělé i seniory. Jsou orientované na vážná seznámení, volnočasové aktivity nebo jednorázový sex. A trochu překvapivé pro mě bylo zjištění, že existuje i mezinárodní seznamka. Češky si pro své Don Juany a Casanovy nemusí ani nikam jezdit, stačí naklikat pár údajů na internet a oni si pro ně přijedou sami!

Kdo nechce čekat na náhodu, zkouší štěstí přes seznamku. Zdroj: Photl.com

Kdo nechce čekat na náhodu, zkouší štěstí přes seznamku. Zdroj: Photl.com

„Kamarádky ségra se letos vdávala. S manželem se znají právě přes seznamku a co znám z povídání, tak jsou opravdu šťastní jako málokdo. Takže určitě to možné je, ale člověk by měl být opatrný.“ – Monika

Seznamky kvetou dokonce i ve všech druzích tiskovin a internetových serverů. Kdo by čekal, že se může seznámit s partnerem snů například přes O2 inzerci nebo deník Metro. Speeddating, sociální sítě jako Facebook, Badoo nebo Líbimseti, seznamovací agentury placené či zadarmo, profily jednoduché nebo vyplněné do nejdrobnějších detailů. To vše nás obklopuje a nabízí nám možnost jednoduchého a rychlého seznámení. A seznámit se můžete dokonce i přes online hry. Celkem často slýchávám historky, že se zase někdo seznámil přes World of Warcraft, Gladiatus nebo obyčejný slovní fotbal. V tomto případě máte aspoň jistotu, že vás oba baví to samé.

Bezchybná idylka?

[two_third]

„Je to nejjednodušší způsob k seznámení pro lidi, kteří nemají tolik odvahy, sebedůvěry nebo odhodlání oslovit někoho osobně. Na druhou stranu je zde velká fůra rizik a úskalí…,“ řekla Aneta.

[/two_third]

Je ale tento způsob zahájení vztahu opravdu tak ideální, jak se tváří? Neodmyslitelnou nepříjemností je fakt, že někdy prostě chvíli trvá, než natrefíte na toho správného chlapíka nebo šarmantní slečnu. Musíte kolikrát projít miliardou schůzek a i tak není nikde zaručeno, že to miliarda prvé rande bude to ono. Nicméně výhody seznamky v dnešní době stále převažují. Sice to není na první pohled ten nejromantičtější a nejspontánnější způsob zahájení románku, přesto máte šanci najít vaši spřízněnou duši. A co si budeme povídat – nejste-li právě komunikativní typ, co chodí obden razit do víru velkoměsta, pak na svou pravou lásku mezi čtyřmi zdmi nenarazíte.

„Mně to nikdy nevyšlo v partnerství, ale mám ze seznamky pár přátel a musím říct, že jednoho beru jako hodně blízkého kamaráda – kamarádíme tak už přes dva roky, “ říká  Bětulka.

Přes seznamku můžete najít i přátelé na celý život. Zdroj: Photl.com

Přes seznamku můžete najít i přátelé na celý život. Zdroj: Photl.com

Jen nezapomínejte na důležitá pravidla: 

Opatrnost! Neuvádějte své osobní informace (adresa, fotografie bytu, rodinní příslušníci apod.). Srazy si domlouvejte na veřejných místech a raději své blízké o nové schůzce informujte. Člověk prostě nikdy neví, na koho může natrefit.

Bez záruky. I když najdete na internetu přímo perfektního jedince (a zrovna to nebude sňatkový podvodník nebo skrytý uchyl), nikde nemáte zaručeno, že váš vztah má nějakou naději. I když do svého života tu techniku cpeme horem dolem, ta mezilidská chemie a jiskry se už tak jednoduše naplánovat nedají.

[two_third]

„Věřím, že i na seznamce se může zrodit láska jako trám. Já být nezadaná, tak to zkusím, protože popravdě nevím, kde se dneska shánějí muži – na diskotéky nechodím, mnoho přátel, kteří by disponovali svobodnými kamarády, také nemám a seznamování na ulici či v kavárně mě spíše děsí, než láká,“ říká Silvie.
[/two_third]

Tolerance a pochopení. I když si ve svých fantaziích toho svého vykreslíte jako božského Adonise s brilantním smyslem pro humor nebo čekáte dvojnici Marilyn Monroe, buďte připraveni na realitu. Nikdo není dokonalý a to ani vy. I když se dnes všichni učíme být sebevědomí, soběstačností a nezávislí, neuškodí nám trocha toho nadhledu i k druhým lidem.

„Znám jeden pár, který se takhle seznámil, a jsou spolu už velmi dlouho a vypadají, že jsou šťastní. Také jsem měla spolužáka, co chodil dlouho se slečnou, kterou poznal na netu, nakonec se rozešli, ale trvalo to celkem dlouho,“ řekla Alice.

Ať už věříte, že svou lepší polovičku najdete na seznamce, nebo čekáte na vyšší znamení osudu, všichni se určitě shodneme, že tento styl seznámení začíná mít jistou převahu. A lze očekávat, že v budoucnu se zamilované páry bez internetu vůbec neobejdou. Co se tedy seznamek týče – láska sice není žádná věda, ale někdy se tomu štěstíčku hold musí jít naproti.

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Martina Najbrtová

Martina Najbrtová

Pár slov o mně - jsem zásadně nepoučitelná, miluji přátelskou atmosféru a Prahu (i když se to občas vylučuje), umím se zasmát (nejen) sama sobě a nesnáším pokrytce a mrkev (jen abyste věděli, že mrkvovým koláčem mě neuctíte).

Zanechte komentář