Kouzlo kompromisu – aneb jak mít spokojený vztah

Osobní rozvoj Vztahy / 10.8.2013

Vy chcete jít doleva, váš partner doprava, jak takovou situaci vyřešit? Kompromisem!

Vztah funguje, protože oba partneři chtějí. Když se jeden rozhodne udělat něco po svém, druhý může tímto rozhodnutím trpět a pak vznikají nedorozumění, hádky a problémy, které se zpětně už špatně řeší a vyrovnávají.

Každý pár funguje jinak, proto také postavení muže a ženy v daném vztahu je jiné než u jiných lidí. To je taky důvod, proč se nedá nic z partnerského světa zobecňovat. A jak je to s kompromisem ve vztahu?

V čem spočívá kouzlo kompromisu?

Podstata kompromisu je vzájemnost. Bez té kompromis nemá smysl a nefunguje. Další důležitou věcí, která je stavební kamenem kompromisu, je tolerance a schopnost ustoupit od svého názoru, plánu nebo chtíče. Jednou ustoupíš ty, podruhé naopak já. Bohužel ne každý je toho schopný, aby ustoupil od něčeho, co tolik chce a nechal možnost rozhodnout se tomu druhému.

S kompromisem zvládnete i ty složitější situace ve vztahu. Zdroj: photl.com

S kompromisem zvládnete i ty složitější situace ve vztahu. Zdroj: photl.com

[one_fourth]

• tolerance názoru toho druhého

• ustoupení od vlastního rozhodnutí

• jednou ustoupím já, příště ty

[/one_fourth]

Se svým přítelem to máme tak, že jednou ustoupím já, podruhé on. Nefungovalo to tak od začátku, ale časem jsme se dostali až tak daleko, kde se náš vztah právě nachází. Oba jsme za to rádi a už to nevnímáme ani jako něco nového, neobvyklého. Je to pro nás normální věc stejně jako ranní hygiena,“ svěřila se Bára, dvaadvacetiletá studentka z Prahy.

Prý jsem „podpantoflák“!

Už jste určitě někdy slyšeli tenhle pojem, často jsou takto označovaní muži, kteří nejdou pokaždé se svými přáteli ven, na pivo nebo jinam. Ale mnohdy tito kamarádi nevědí pravý důvod, proč nikam muži nejdou. Jedním z důvodů může být právě to, že obětovali svou chuť jít na pivo, protože jindy ustoupila jejich žena od svých nároků. Takže to na první pohled vypadá, že je muž opravdu pod pantoflem, ale přitom má jen skvěle fungující vztah.

Chcete se dívat na televizi? Nohy na stole? Přizvěte přítelkyni. Zdroj: photl.com

Chcete se dívat na televizi? Nohy na stole? Přizvěte přítelkyni. Zdroj: photl.com

Máme to s přítelkyní skvěle zařízené, náš vztah je posílen o kompromis. Bez něj by to bylo mnohem složitější, ale takhle – jsme naprosto spokojení. Chci se dívat na fotbal, u toho mít nohy nahoře a pít pivo? Tak ustoupím od jiných plánů a dám prostor přítelkyni. Takhle to funguje! A je to tak jednoduché…,“ řekl Petr, pětadvacetiletý muž z Ostravy.

Kompromis je odpovědí na otázky vztahu

Nevěděli jste doteď, jak se s přítelem nebo přítelkyní domluvit na tom, že chcete nějaký svůj plán uskutečnit a nejste si úplně jistí, jestli s tím bude souhlasit? Tak se zkuste domluvit na kompromisu a uvidíte, že se mnoho ve vztahu změní – k lepšímu. Jen toho nevyužívejte ve svůj prospěch. Kompromis je věc vzájemnosti, musí být vyvážený, aby fungoval. A kompromis není potřebný jen v partnerském vztahu, ale dá se aplikovat i v dalších vztazích – práce, rodina, přátelé.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář