Jaké krásy ukrývá Moravský kras

Cestování / 6.9.2013

Romantický i trochu tajuplný Moravský kras je rájem pro turisty, dobrodruhy i vědce. Poznejte s námi to nejkrásnější z tohoto jedinečného místa.

I když je Moravský kras jednou z nejmenších chráněných krajinných oblastí v Česku, řadí se mezi ty nejnavštěvovanější. Byl vyhlášen roku 1956 a po Českém ráji se tak stal druhou nejstarší chráněnou krajinnou oblastí na území naší republiky. A čím je Moravský kras tak výjimečný? Najdeme zde nespočet jeskyní, propastí a jiných vápencových útvarů, které patří k nekrásnějším ve střední Evropě.

Macocha

Macocha je největší propastí ve střední Evropě. Zdroj: foter.com

Pravděpodobně největším lákadlem turistů je propast Macocha, která dosahuje hloubky až 138 metrů. Dno propasti zdobí Horní a Dolní macošské jezírko, která se mohou v případě vysokého vodního stavu spojit v jedno jezero. Propast je součástí Punkevní jeskyně, jíž protéká ponorná říčka Punkva. Bohatě zdobené stěny a podzemní plavba jeskyní ročně přilákají desítky tisíc návštěvníků, což z Punkevní jeskyně činí nejnavštěvovanější jeskyni u nás.

V Moravském krasu je veřejnosti přístupno pouze pět jeskyní. Vedle Punkevní to jsou jeskyně Kateřinská, Sloupsko-Šošůvská, jeskyně Balcarka a Výpustek. Všechny tyto jeskyně se mohou pochlubit nádhernou krápníkovou výzdobou. Jeskyně Výpustek byla za 2. světové války využívána Němci jako podzemní továrna na výrobu leteckých motorů.

Punkevní jeskyně

Krápníková výzdoba v Punkevní jeskyni je nádherná. Zdroj: foter.com

Moravský kras je i vyhledávanou lokalitou vědců. Vedle neživé části přírody v podobě jeskyní se zde totiž nachází mnoho druhů rostlin a živočichů, které bychom jinde nenašli. Příkladem je kruhatka Matthiolova moravská, rostlina rostoucí na dně propasti Macocha.

Zdroj perexové fotografie: Michal Voráček,  Generace21.cz

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář