13 věcí, které musíte stihnout ještě v létě

V obraze / 13.8.2013

Moudří praví, že celý týden čekáme na pátek, celý rok na léto a celý život na štěstí. Tak co kdybychom z něj (léta i života) konečně něco měli?

Rozmary přírody nám předkládají jeden slunečný den za druhým – to proto, abychom konečně schovali veškeré výmluvy (vždyť prší, raději zůstanu doma u počítače!) hluboko do zimních kabátů a začali si léta konečně užívat. Až se vás příště známí zeptají, co je nového, nezahučíte jen nudné „nic prosím tě, co ty?“, ale vysypete z rukávu pestrobarevnou pyramidu pulzujících zážitků, nad kterými zůstanou liknaví kamarádi stát s otevřenou pusou. Třeba je konečně vytáhnete z unavené letargie – osobní příklady totiž inspirují nejlépe. Letos ještě stihnete:

1. Piknik. Pokud jste ještě letos nebyli s knížkou v parku, s přáteli nad dobrým jídlem nebo u vody – směle do toho. Sbalte si zítra ráno deku a jděte rovnou z práce. Žádné výmluvy!

Cestování je jedna z mála věcí, které váš život obohatí. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Cestování je jedna z mála věcí, které váš život obohatí. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

2. Naučte se něco nového. Kdy jindy přes rok máte tolik času, chuti a zvídavosti. Rozbijte rutinu práce-domů-práce a vyzkoušejte něco úplně nového. Keramickou dílnu, nový jazyk, jógu v parku. Uvařte exotickou večeři, mrkněte na film s Audrey Hepburn. Cestujte, vydejte se na nepoznaná místa. Rozšíříte si tím horizonty.

3. Dejte se do řeči na ulici. Nebojte se zapříst hovor s cizími lidmi – v tramvaji, na poště, ve výtahu. Zeptejte se spolusedícího, co čte za knihu. Třeba také propadl Murakamiho „1Q84“ jako vy. Pozdravte při odchodu z práce uklízečku. Poraďte zmatenému cizinci s mapou v ruce.

4. Choďte ven sami. Odjeli vám přátelé na dovolenou, jsou moc zaneprázdnění, jste sami? Žádný důvod sedět doma na zadku. Nemusíte hned cestovat na vlastní pěst, i když takové putování má také něco do sebe. Vyrazte do kina, s knihou do kavárny, na procházku k přehradě. Garde netřeba. Podobné situace vás zocelí, dodají sebedůvěru a úplně jiné zážitky.

Vypněte Facebook a užívejte si života! Zdroj: Shutterstock.com

Vypněte Facebook a užívejte si života! Zdroj: Shutterstock.com

5. Procházejte se za deště. Dynamické bouřky k létu patří. Nemá cenu se rozčilovat pod zmáčeným deštníkem, liják totiž odezní stejně rychle, jako začal. Zmokněte a procházejte se promáčenými ulicemi. Má to své kouzlo, věřte!

6. Přečtěte alespoň 1 knihu. Sáhněte po moderních severských detektivkách, knihách o osobním rozvoji či jiných lákavých bestsellerech. Rozšiřte si vědomosti klasiky české a světové literatury. Je libo Orwell, Eco, Marquez či Coelho? Možná chcete zkusit něco zajímavějšího. Přečtěte si komiks, třeba nesmrtelného Aloise Nebela.

7. Odnaučte se 1 zlozvyk. Hryzání nehtů, bubnování prsty, chození pozdě na schůzky, zbytečné sledování televize po večerech. Využijte pohodového léta a zbavte se jednoho ze svých zlozvyků. S podzimem budete zase o krok dokonalejší.

8. Vypněte Facebook. Běžte ven a užívejte si – ne kvůli fotkám, ale zážitkům. Neživořte na síti, na to bude dost času v minusových teplotách. Vypnětě „velkého bratra“ – alespoň na den! – a běžte do ulic. Cestujte, mluvte s lidmi, poslouchejte pouliční zpěváky, opalujte se, zkrátka žijte.

9. Uspořádejte večeři. Pozvěte přátelé na netradiční slavnost u vás doma. Každý přinese něco lehkého k zakousnutí (domácí pizzu, dipy, tortilly, saláty, těstoviny), vy dáte dohromady pár piv a dobrou muziku. Přípravy minimální, zábavy hodně.

10. Protančete noc. Prošoupejte kecky až do ranních hodin – ideálně venku. Open-air swing, salsa a tango zažívají toto léto obrovský boom.

Proveďte každý týden něco ztřeštěného. Zdroj. Shutterstock.com

Proveďte každý týden něco ztřeštěného. Zdroj. Shutterstock.com

11. Meditujte. Vítejte životní výzvy. Léto je ideální čas k bilancování. Život kolem pluje pomaleji a slunečné počasí vás nevědomky nutí na vše nahlížet optimističtěji než během šedé zimy. K vyčištění hlavy pomáhá jóga, plavání i (ne)obyčejné sledování západu slunce. Zastavte se a zhodnoťte, co se vám doteď povedlo, na čem chcete zapracovat, kde chcete být zase za rok. Třeba nazrál čas změnit práci, pustit se do nového projektu, začít se učit anglicky.

12. Každý týden něco ztřeštěného. Připravte si půdu pro deštivý podzim a potažmo celý další rok. Zařekněte se, že 1× týdně zkusíte něco nového, na co jste dosud neměli odvahu či čas. Může to být cokoli – natočit video, oslovit sympaťáka u baru, pokořit atrakce v lanovém parku. Buďte odvážní, pomůže vám to i v profesním životě.

13. Nadechněte se … A žijte v tento moment! Nepropadejte panice z budoucnosti, nepitvejte minulost. Zkrátka a dobře, zpomalte, vychutnávejte si tento moment a buďte vděční za každé další ráno. Protože víte co? Tohle je váš život a žádný druhý nedostanete.

Zdroj perexové fotografie: Shutterstock.com

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář