Časopisy, které provázely naše dětství

Literatura / 5.8.2013

Autor:

Existuje řada časopisů, které provázely naše dětství. Když se řekne Méďa Pusík nebo Čtyřlístek, okamžitě si každý vzpomene. Přinejmenším na obal.

Méďa Pusík

Méďa Pusík, zdroj: publero.com

Oranžový méďa Pusík a modrý pejsek Bello

Tito dva kamarádi provázeli většinu našeho dětství. Mohli jsme najít zalíbení hlavně v Pusíkových příbězích, hrách, hlavolamech a soutěžích. Ale časopis nabízel i veselé písničky, vystřihovánky, omalovánky a spoustu jiných zábavných her. Měl hlavně zprostředkovávat první znalosti v oblasti psaní, počítání a čtení.

Vychází dodnes.

Čtyři komiksoví kamarádi

Dalším velice oblíbeným časopisem nepochybně byl Čtyřlístek. Zajisté hlavně proto, že je to komiks, a tak nebyl moc složitý. Je to vůbec nejdéle vycházející komiks v České republice. Seriál má čtyři hlavní hrdiny (kocoura Myšpulína, fenku Fifinku, prasátko Bobíka a zajíce Pinďu), žijící ve společném domku ve fiktivní obci Třeskoprsky, která se nachází u rybníka Blaťáku pod hradem Bezzubem.

 Vychází dodnes.

Podtitul Čtyřlístku

Ve Čtyřlístku se zpočátku objevoval jen hlavní komiksový příběh čtyř kamarádů, ale po několika číslech byly připojeny další příběhy. Některé byly samostatné, ale většina jich vycházela na pokračování, avšak nepravidelně. Jedním z takových je Rexík, kterého také všichni dobře známe. Malý tyranosaurus cestuje pomocí vynálezu do naší doby společně s Karlíkem (kohout) a Lojzíkem (liška) a zažívají nejrůznější dobrodružství.

Mateřídouška

Mateřídouška, zdroj: dama.cz

Skončil v roce 2009.

Květinový časopis

Již od roku 1945 vychází velice známý časopis pro školáky a předškoláky s povídkami, vtipy a komiksem. Jako malí jsme se v něm mohli opět naučit spoustě nových informací, hlavně proto, že obsahuje i výuku anglického jazyka. Občas obsahuje i malý dárek.

Vychází dodnes.

Ábíčko

Nejzajímavější časopis, na který jsme mohli jako děti narazit, je bezkonkurenčně Ábíčko neboli ABC. Od roku 2000 zní název „ABC – časopis generace XXI. století“. Jeho součástí jsou komiksy, vystřihovánky papírových modelů a další samostatně použitelné předměty. Určitě si každý kluk i holka vzpomene, jak seděl hodiny u vystřihování a lepení modelů tanků, letadel nebo aut.

Vychází dodnes.

Witch

Witch, zdroj: fanpop.com

Čarodějnický časopis

Witch – Will, Irma, Taranee, Cornelia, Hay Lin. Tyto dívky byly po dlouhá léta mými nejoblíbenějšími hrdinkami. Pět mladých dívek, které byly vybrány, aby byly novými strážkyněmi fiktivního světa Kondrakar a aby chránily střed vesmíru před lidmi a různými stvořeními, které mu chtějí uškodit. Ke komiksovému sešitu vyšlo i několik dopňkových časopisů, knih, kalendářů, bloků a vyrábí se s nimy i školní potřeby, sešity, tašky.

Dle mého názoru je to nejslavnější a nejzajímavější komiks zaměřený na dívky, který kdy vycházel. Byl i úspěšně převeden do skvělého animovaného filmu. K sešitu je vždy drobný dárek.

 Vychází dodnes.

Zdroj perexové fotografie: fmyk.cz

Jana Jechová

Jana Jechová

Studuji na Vyšší odborné škole publicistiky a miluji četbu knih. Nic víc snad není potřeba říci. :)

Zanechte komentář