Představujeme novodobé komiksy – grafické romány

Literatura / 13.9.2013

Autor:

Rozdíl mezi komiksem a grafickým románem je tak nepatrný, že se jen těžko určuje ta tenká hranice, kdy už kniha spadá do druhé kategorie.

Další zajímavé grafické romány:

  • Gemma Boveryová
  • Sandman
  • Hra o trůny
  • Nežádoucí
  • Kazatel
  • Koralína

Komiks je založený na čtvercových nebo obdélníkových obrázcích, kde se děj dočtete v bublinových dialozích nebo monolozích. Naproti tomu grafický román je text, do kterého jsou tyto obrázky a bublinky vloženy jen jako doprovod, aby čtenář lépe pochopil příběh a mohl si ho i vizuálně představit.

Pojďme si představit několik nejzajímavějších grafických románů, které v České republice již vyšly, nebo na to teprve čekají.

Artemis Fowl – Eoin Colfer

Příběhy Artemise Fowla jsou světoznámé knihy, kterých se prodaly miliony výtisků. Nadšení fanoušci mohou poprvé spatřit podzemní svět skřítků, prozkoumat neuvěřitelné Klusákovy vynálezy, nahlédnout do Fowl Manor a samozřejmě sledovat svého oblíbeného mistrovského zločince, jak plánuje a kuje pikle na krásných barevných obrázcích, které přímo srší dějem. Ano, i tato známá ikona se změnila na grafický román.

Vyšlo v České republice roku 2007.

Gettysburg, zdroj: cmbutzer.com

Gettysburg. Zdroj: cmbutzer.com

Gettysburg – C. M. Butzer

Grafický román Gettysburg líčí bitvu u Gettysburgu, národní hnutí, které na místě vytvořilo národní památník. Začalo roku 1863, kdy Lincoln přednesl svůj projev o zinkování. Butzer používá pouze primární zdroje jako Lincolnovy dopisy, deníky, projevy a vlastní literární tvorbu. Příběh se odehrává na 18 stranách grafického románu, kde má každá věta svou vizuální interpretaci.

Doposud nevyšlo v České republice.

Mistr a Markétka – Schlejbalová, Klimowski

V grafickém románu Mistr a Markétka, pořízeném podle Bulgakovovy předlohy, sledujeme systematické řádění ďábla Wolanda a jeho suity v Moskvě dvacátých a třicátých let. V chaotickém víru událostí se ocitají zejména dva lidé: Mistr, zlomený kritikou svého románu o Pilátu Pontském, a Markétka, s níž má ďábel vlastní plány. Bulgakovův román líčí fantastické události s humorem, který se neztrácí ani v jeho komiksové adaptaci.

Hobit, zdroj: daemon.cz

Hobit. Zdroj: daemon.cz

Vyšlo v České republice v roce 2009.

Hobit – J. R. R. Tolkien

Každý jistě zná příběh Froda Pytlíka a film Pán prstenů. Grafický román Hobit, který zjednodušuje knihu stejného názvu, je příběhem odehrávajícím se za Bilba Pytlíka, klidného a spokojeného hobita, kterému se celý život obrátí vzhůru nohama, když se připojí k čaroději Gandalfovi a třinácti trpaslíkům na výpravě za ukradeným pokladem.

Zábavní dům tragikomické rodiny, zdroj: comicbookbrain.com

Zábavní dům tragikomické rodiny. Zdroj: comicbookbrain.com

Vyšlo v České republice roku 2007.

Zábavní dům tragikomické rodiny – Alison Bechdel

V jistém smyslu je tento grafický román dvojí biografií, Bechdelovy dcery a Bechdelova otce. Otec nemůže uniknout z malého města, kde se narodil, pracuje a také jednou zemře, a zdá se, že ho to nijak zvlášť nezajímá. Dcera nemůže rozluštit, proč se neodstěhují, když sama vidí tu nekonečnou možnost měst, které navštěvují při rodinných výletech a které jí poskytují nový pohled na svobodu – což je její největší touha.

Doposud nevyšlo v České republice.

Zdroj perexové fotografie: collider.com

Jana Jechová

Jana Jechová

Studuji na Vyšší odborné škole publicistiky a miluji četbu knih. Nic víc snad není potřeba říci. :)

Zanechte komentář