Nigella přichází s dávkou slavnostních dobrot!

Na talíři / 7.8.2013

Nigella Lawson je britskou královnou domácí kuchyně. Po pořízení její kuchařky už nikdy nebudete mít nouzi o recepty na slavnostní hostinu.

Jak Nigella sama v úvodu píše, pouze jednou jedinou funkcí jídla z mnoha je nasytit lidi. Jídlo lidi tedy nejen sytí, ale je významnou součástí života. Jídlo je totiž také v hojné míře používáno k podpoření významných událostí v životě jedince, rodiny či komunity. Kniha Život je hostina tak reaguje na tuto významnou funkci jídla a podává vyčerpávající seznam receptů na předkrmy, polévky, hlavní chody, saláty i dezerty umně složené v harmonické sestavy, které můžete využít v jakýkoliv významný den. Jelikož Nigella nikdy netroškaří a v případě hostin se již tradičně počítá s větším počtem lidí, recepty jsou většinou dimenzované pro šest, osm, deset i dvanáct lidí.

Vietnamský salát

Ze zbytků připravíte podle Nigelly tento skvělý salát!

Obsah knihy a tím i pořadí jednotlivých hostin je seřazeno v rámci ročního koloběhu, postupně od Díkůvzdání a Vánoc, přes Valentýna Velikonoce, židovský Pesach, Haloween, Chanuku a novoroční hodování. Mezi tyto významné události a jiné další jsou pak zařazeny opulentní inspirace na snídaně, svatby, dětské oslavy nebo party. U toho všeho však Nigella stále nekončí! S ní budete mít možnost připravit i hostiny z nejrůznějších zemí a zkusíte tak již známé, ale i méně známé národní kuchyně. Hodovat tak můžete například ve stylu Benátčanů, Římanů, Tunisanů nebo jako v Gruzii. Dostanete také ty nejlepší tipy na dorty, které se mohou stát hřebem vašich hostitelských snah.

Tip na lehkou hostinu:

Oběd plný zeleně
  • Topinky s fazolovou pomazánkou
  • Pečená kuřecí prsa s pestrým salátem
  • Těstovinový salát s jarní zelení
  • Broskve Melba

Kniha je na recepty opravdu obsáhlá, čítá celkem 480 stran, najdete zde 22 významných událostí, k nimž dostanete množství receptů, které můžete vyzkoušet a oslnit tak svoje hosty nebo rodinu. Jelikož je receptů opravdu veliké množství, ne ke každému naleznete i fotografii. To rozhodně není na škodu, avšak v době, kdy kuchařky doslova přetékají fotografiemi jídel, je to trošku nezvyklé. Můžete však popustit uzdu své fantazii a připravit tak originální prezentace receptů.

Osobně mám Nigellu ráda, ona totiž chová opravdovou a nehynoucí lásku k jídlu, kterou dokáže přenést na stránky svých kuchařek. Nebojí se ani experimentovat s neobvyklým použitím ingrediencí, což dokazují i její slavné penne alla vodka, které prostě musíte vyzkoušet! Nigella ve svých receptech myslela i na naše končiny, takže v kuchařce najdete i recept na husu po česku. Je sice pravda, že kachna bývá dnes na českých stolech častějším slavnostním chodem, husa je však tradičnější a opět se na naše stoly vrací. Husu však poněkud netradičně nenadívá nádivkou, ale rovnou kysaným zelím.

Dort

Dechberoucí dorty, i ty v kuchařce najdete.

Tip na bezmasou hostinu:

Večeře po římsku
  • Penne alla vodka
  • Míchaný listový salát s bazalkovou ricottou a piniovými jádry
  • Blondýnka s kávovým přelivem

Jednu výtku ke kuchařce bych měla v souvislosti s překladem. Názvy některých pokrmů jsou v knize zbytečně překládány do češtiny, jako například známý cheesecake zde najdete jako sýrový dort, což je takový zvláštní český překlad klasického a dovoluji si říci internacionálního názvu. Jiné pokrmy by naopak překlad zasloužily, avšak zůstávají v původním anglickém přepisu, jako například v receptu Long dring Shirley Temple. Tyto nedokonalosti v překladu však „pronásledují“ nejednu Nigellinu knihu.

Kuchařka Život je hostina by podle mého názoru neměla chybět v knihovničce žádné pořádné hostitelky či hostitele. Je to vlastně taková bible pohoštění, po které můžete sáhnout vždy, když chystáte nějakou událost a nevíte úplně, co připravit. Já osobně v kuchařce listuji a dělám to naopak, podle tematické hostiny pak přemýšlím nad událostí, kterou uspořádám.

Kuchařku Nigelly Lawson Život je hostina vydalo nakladatelství Euromedia-Ikar, zakoupit ji můžete na e-shopu www.bux.cz nebo na pultech dobrých kamenných knihkupectví.

Zdroj fotografií: Karolína Kounová Roubíčková, Generace 21 (Fotografie byly pořízeny z knihy Život je hostina Nigelly Lawson, kterou vydal Ikar).

Karolína Kounová Roubíčková

Karolína Kounová Roubíčková

Velmi ráda vařím (a jím) stále něco nového a ještě raději o tom píšu. Více z mého světa točícího se okolo jídla naleznete na mém blogu http://svasniprojidlo.blogspot.com/.

Zanechte komentář