Je možné, že se na nás hvězdy dívají?

Literatura / 26.8.2013

Autor:

Jsme lidé, protože pozorujeme hvězdy, nebo pozorujeme hvězdy, protože jsme lidé? A dívají se ony na nás?
V anglické vesnici Zeď, která dostala svůj název kvůli velké kamenné zdi kolem, žije velmi neobyčejný chlapec. Jeho otec v jeho věku jako jediný zeď překročil, když si strážní odskočili na velmi zvláštní trh za zdí. Potkal krásnou dívku v zajetí čarodějnice a vrátil se. Netušil však, že mu ke dveřím domu za několik měsíců hlídač přinese malého Tristana.

Tristan Thorn je velmi zamilovaný do zdejší krásky Viktorie Foresterové. Jednoho mrazivého večera společně vidí padající hvězdu a Tristan, aby Viktorii dokázal, že je pro ni dobrou partií, přijme nabídku donést dívce spadlou hvězdu, za což se  se pak s ní může oženit.

Je to přísaha, která vyvede zamilovaného mládence za prastarou zeď a vyžene ho do podivuhodného a fantastického světa. Tristan však není jediný, kdo nebeský klenot hledá. Jsou další, pro které je hvězda důležitá – je pro ně příslibem mládí a krásy, klíčem ke království nebo k obrození temných sil.

Hvězdný prach - Neil Gaiman

Hvězdný prach – Neil Gaiman, zdroj: deastore.com

Co se ukrývá za zdí?

Za zdí se nenachází jen tak ledajaká louka, ale obrovské království Hromotvrz, kde se právě poslední tři bratři snaží najít kámen moci. Ten jejich otec vypustil do království, aby se konečně rozhodlo, kdo bude novým králem Hromotvrze. Kdyby pak jeden z bratrů našel ke klenotu navíc i ten hvězdný, co by to znamenalo? Stal by se králem navěky… (Snědené srdce hvězdy znamená věčný život. A za tím se honí i čarodějnice, které touží po věčném mládí a nekončící temné síle.)

Dobrodružná honička o srdce hvězdy začíná

První, komu se, potom co Tristan hvězdu zanechá bez dozoru, podaří ji najít, je bohužel temná čarodějnice Lamia. Odveze si hvězdu do svého hradu, kde musí zajistit, aby „hvězdné“ srdce žhnulo, než jej vyřízne.

Samozřejmě, Tristan hvězdu Yvaine zachrání. Pomáhá mu přitom i poslední z královských bratrů, ale bohužel, nebo dá-li se tak říci – bohudík, při záchránné misi zemře. Tristan se stává posledním mužem královského rodu a nachází ztracený kámen moci.

Klasický fantasy příběh s krásnou zápletkou, propracovanými detaily s očekáváným milostným zvratem na svém koncem není kromě svého filmového zpracování v České republice moc známý. Přitom se jedná o velmi podařené zpracování, které se jen tak v knihách nevidí.

Snad se konečně dostane do rukou všech milovníků fantasy.

GAIMAN, Neil. Hvězdný prach. Vyd. 2. Frenštát p.R. [i.e. pod Radhoštěm]: Polaris, 2006, 246 s. ISBN 80-733-2077-0.
Zdroj perexové fotografie: foter.com (upraveno)
Citát perexové fotografie: Hvězdný prach – Neil Gaiman
Jana Jechová

Jana Jechová

Studuji na Vyšší odborné škole publicistiky a miluji četbu knih. Nic víc snad není potřeba říci. :)

Zanechte komentář