Bůh chodí po světě vždycky inkognito…

Literatura / 22.8.2013

Ptáte se proč? Laurent Gounelle vám nejen odpoví na mnoho nevyřčených otázek, ale ve své stejnojmenné knize odhalí i mnohem víc!

Francie. Paříž. Eiffelova věž. Příjemná vlahá noc, která přímo vybízí užít si tohle město lásky naplno. Alan Greenmor sem však přichází se zcela jinými úmysly. Krůček po krůčku naposled rekapituluje svůj dosavadní a nepříliš radostný život, aby s ním za pár chvil myslí i tělem nadobro skoncoval a rozloučil se s existencí, která dle něj postrádá jakýkoli cíl i smysl.

Závazek na celý život

Ticho pařížské temnoty vysoko nad zemí prořízne hlas. V posledním okamžiku se za Alanem zjevuje neznámý prošedivělý muž, který jej dokonale vyvádí z počátečního klidu a odhodlání, měnícího se ve vteřině v nepřekonatelný strach ze smrti. Boží zásah, osud, nebo snad jen pouhá náhoda? Alan výměnou za záchranu svého života uzavírá s tajemným mužem prapodivnou dohodu, která jej zavazuje splnit všechno, co mu bude přikázáno…

Nastav náruč vesmíru svého bližního a on se ti otevře. Zdroj: foter.com

Nastav náruč vesmíru svého bližního a on se ti otevře. Zdroj: foter.com

Od oné osudové noci se Alanovi mění svět jako lusknutím prstu. Jeho život najednou zcela ovládá Yves Dubreuil, zachránce, který je stále zahalen neproniknutelnou rouškou tajemství. Oproti tomu Alan při každém jejich setkání jako by svlékal svou kůži a odhaloval veškeré své slabiny, které je následně nucen překonávat.

Kouzlo objevování

Přes počáteční odpor k plnění zadaných úkolů Alan zjišťuje, že jeho nový život je najednou mnohem pestřejší a každá úspěšně složená zkouška mu umožňuje lépe poznat sebe sama. Pomalu se tak učí prosadit si svůj názor, získat zdravé sebevědomí, překonat hluboko zakořeněné obavy, vybočit ze zaběhnutých a ubíjejících stereotypů a dosáhnout své vnitřní svobody, po níž dlouho bytostně toužil.

… když se v životě držíme zpátky od všeho, z čeho máme strach, připravujeme se o příležitost poznat, že většina našich obav jsou jen výplody naší mysli. Jediný způsob, jak zjistit, zda to, čemu věříme, je pravda, či nikoli, je ověřit si to v terénu! Někdy proto stojí za to vzít sám sebe za ručičku, i kdyby to mělo trochu bolet, a zažít si to, co nám nahání úzkost, abychom měli možnost zjistit, že jsme se možná mýlili.

Svoboda je v každém z nás. Zdroj: foter.com

Svoboda je v každém z nás. Zdroj: foter.com

Mučivá tíha otázek

Avšak nic netrvá věčně, a tak postupem času Alanovu radost z dosažených úspěchů vystřídají pochyby a mučivé otázky… Proč má vlastně právě o něj Dubreuil takový zájem? Na vlastní pěst tedy začne pátrat po jeho minulosti, avšak odpovědi na své úvahy nenachází, spíše je čím dál více znejistěn okolnostmi, které jejich zvláštní vztah doprovázejí. Dozví se někdy Alan celou pravdu o svém zachránci?

Kniha francouzského spisovatele, neurolingvisty a odborníka na rozvoj osobnosti přináší na více než 300 stranách poutavý příběh, v němž nechybí vedle lehkého humoru a téměř detektivní zápletky ani hluboký psychologický vhled do nitra jedince a filozofické úvahy, z nichž si každý čtenář může brát dle svého uvážení.

GOUNELLE, L. Bůh chodí po světě vždycky inkognito. Praha: Rybka Publishers, 2010.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Andrea Kopečková

Andrea Kopečková

Zanechte komentář