Propadáky českých týmů v pohárové Evropě

Sport / 3.8.2013

Fotbalová Sparta si utrhla ostudu v Evropské lize s průměrným švédským týmem BK Häcken. Jaké další propadáky předvedly české týmy v posledních letech?

Smutný rekord Slavie

Psal se rok 2007, fotbalisté Slavie Praha se probojovali do základní skupiny Ligy mistrů a stali se tak po Spartě druhým českým klubem, který se do této fáze nejprestižnější klubové soutěže dostal. Její účinkování ve skupině se sice celkově dalo hodnotit pozitivně, dlouho se ale vzpomínalo na venkovní zápas s Arsenalem. Slavia si z Londýna přivezla nášup 0:7, což znamenalo vyrovnání největšího debaklu v dějinách soutěže.

Olympique Lyon – Sparta Praha 5:0

Čtyři roky před tím si přivezl stejný výsledek Olympiakos Pireus z Turína ze zápasu s Juventusem. Neslavný rekord ale sešívaným nevydržel dlouho, hned v dalším kole rozstřílel Liverpool Besiktas Istambul 8:0, což je dodnes nejvyšší výsledek Ligy mistrů.

Konec Sparty v prvním kole

Sezóna 2008/2009 byla poslední, kdy se hrál Pohár UEFA, který byl nahrazen Evropskou ligou. Fotbalisté Sparty chtěli napravit neúspěch z domácí ligy, kde jim titul vyfoukl odvěký rival, pražská Slavia. V prvním kole Poháru UEFA narazila Sparta na celek Dinamo Záhřeb.

Vyřazení Sparty nezabránil ani obránce Tomáš Řepka

Tomáš Řepka

Po venkovní nadějné remíze 0:0 se vyřazení bál málokdo. „Nepostoupit přes Záhřeb? To si vůbec nepřipouštíme,“ říkali jednomyslně hráči před druhým zápasem. Realita v odvetě ale byla jiná. Domácí sice vedli po půlhodině hry 2:1, ale chybující obrana v čele s Tomášem Řepkou dovolila Záhřebu vývoj zápasu otočit a Sparta se nakonec zmohla už jen na vyrovnání 3:3 z penalty, což na postup nestačilo. Bylo to nejkratší vystoupení letenských v pohárech za posledních deset let.

Liberec promarnil náskok z kontumační výhry

O rok později si zahrál premiérovou Evropskou ligu i Slovan Liberec. Ve třetím předkole hladce přešel přes lichtenštejnský FC Vaduz a poslední krok před vytouženou účastí ve skupině bylo FC Dinamo Bukurešť. Liberečtí se v úvodním zápase na horké rumunské půdě ukázali ve výborném světle. Od páté minuty vedli 1:0 a šest minut před koncem přidali druhý gól.

Horkokrevní fanoušci domácí týmu se od té chvíle přestali ovládat a po pár minutách vtrhli na hřiště, začali házet na hráče kameny a různé předměty. Rozhodčí utkání předčasně ukončil a zápas byl nakonec kontumován výsledkem 3:0 pro Liberec. Rumunskému klubu hrozilo i vyloučení ze soutěže, vyvázl však s mírnějším trestem.

Liberec už se zřejmě viděl v základní skupině, v odvetě na stadionu U Nisy dobrý výkon nezopakoval a Dinamo tříbrankové manko smazalo. V prodloužení gól nepadl a v rozhodujícím penaltovém rozstřelu vyhráli hosté 9:8.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons