Nechci být jen další člověk, co točí videa ze hry, říká Sterakdary

Technologie / 31.7.2013

Radek Starý alias Sterakdary nám představí, co všechno obnáší být herním youtuberem.

IMG_9346Jedenadvacetiletý Radek Starý vede svůj kanál na Youtube už 8 měsíců a za tu dobu se mu povedlo nasbírat téměř 37 tisíc odběratelů. Snaží se svým divákům přinášet to, co u jeho kolegů nenajdou – například herní novinky, slevové akce, ukázky z nových her a to vše inteligentní a zábavnou formou. Pokud se ale zrovna nevěnuje práci, tak tráví čas s přítelkyní, píše, nepravidelně sportuje a pokud to okolnosti dovolí, tráví čas s přáteli a rodinou.

Jak ses k natáčení videí dostal?

Cesta k aktuální podobě mé tvorby byla ovlivněna velikým počtem náhod, pokroucena mnoha příležitostmi a zformována událostmi, ke kterým málem nedošlo. Vždy jsem totiž chtěl vytvořit něco velkého. Naštěstí jsem nebyl sám. Mé schopnosti pro tvorbu něčeho takového byly značně nedostačující a shodou okolností jsem se v té době seznámil s nyní dlouholetým kamarádem Pavlem. Společně jsme sdíleli tu ideu vytvoření něčeho velkého. Bohužel ani jeden z nás netušil, oč vlastně půjde.

Co tvému projektu předcházelo?

Je pravdou, že jsme začali skromně, ale chtěli jsme vytvořit něco, co by ovlivnilo každodenní životy tisíců. Nejprve se jednalo o různé náhledy do literárního světa, ale poté jsme se začali soustředit na to, co podle nás mělo budoucnost a o čem jsme měli, byť malý, přehled – internet. Rozhodli jsme se vytvořit jakousi platformu (bližší specifikace by byla na několik stran chaotického textu), která byla rozdělena do tří odvětví, přičemž jedno z nich se právě zabývalo herním světem. Tím jsme začali a po dlouhých hodinách vymýšlení jsme stvořili první koncept s názvem Sophy.cz. Bylo třeba se nějak prosadit a pro tento úkol jsme zvolili videa z her. Nevím, kdy padlo toto rozhodnutí, ale najednou jsem měl za úkol vytvořit první video.

Jaké to bylo, natáčet tvé první herní video?

Nebudu lhát, jeho tvorba, kterou bych s dnešními zkušenostmi zvládl za méně než hodinu, trvala více než 15 hodin čistého času. V tom momentě jsem uvažoval, zda má cenu něco takového dělat, když vůbec nevím, jak na to. Naštěstí mám rád výzvy a video jsem dokončil. Ohlasy byly příjemné a tehdy to vše začalo.

Jak ses od Sophy.cz dostal ke svému vlastnímu kanálu?

V jistém momentě se měnila struktura tvorby a funkčnosti tohoto kanálu a já se rozhodl založit svůj vlastní kanál. Nechtěl jsem vytvořit konkurenci, ale chtěl jsem zkrátka místo, které bude pouze mé a kde si budu moci dělat to, co budu chtít. Na kanále Sophy.cz totiž platila pravidla, video muselo vyjít ve stanovený den, já jsem točil video na tuto hru, někdo jiný zase na jinou a neměli jsme překročit určitý počet videí na jednu hru. Proto jsem vytvořil svůj vlastní kanál, kde si můžu dělat to, co se mi zachce a hlavně tak, jak se mi zlíbí.

Inspiroval tě nějaký už zaběhlý (zahraniční či český) kanál na Youtube?

Před projektem Sophy.cz jsem aktivně sledoval zahraniční tvůrce videí. Každý z nich byl pro mě velikým vzorem jak věci dělat a čemu se radši vyhnout. Přímou inspiraci jsem si ale nebral od nikoho. Proč? Kdybych někoho (a teď se omlouvám za tento výraz) kopíroval, proč by lidé sledovali mě, když mají můj vzor, který je ve všech ohledech lepší. S tvorbou videí na Sophy.cz jsem přestal aktivně sledovat ostatní tvůrce, protože jsem nechtěl, abych, byť podvědomě, kopíroval jejich styl. Co se týče české Youtube scény, tak mám přehled o všech, ale nikoho aktivně nesleduji. Ne z toho důvodu, že by se mi jejich tvorba nelíbila, ale jednoduše z nedostatku času.

Podle jakého klíče vybíráš hry k představení?

Vybírání her je většinou vcelku jednoduché. Snažím se divákům ukázat to, oč mají zájem, takže se převážně jedná o novinky nebo zajímavé kousky. Při výběru her důrazně naslouchám svým fanouškům a točím podle toho, co se jim líbí.

Jak dlouho ti trvá nahrát jednu epizodu?

Při jakékoliv činnosti dělá člověk chyby a stejně tak já u tvorby videí. Většinou se naštěstí jedná o chyby na začátku videa, ale už se mi několikrát stalo, že jsem řekl něco, co jsem neměl u konce a celé video jsem musel dělat znovu. V mé tvorbě si opravdu zakládám na kvalitě, a proto se mi také stává, že video natočím, ale jednoduše jej shledám nedostatečným a světlo světa nespatří nikdy. Čistého času tedy natáčení zabere necelou hodinu. Poté nastane důležitější část a to připravit video pro mé fanoušky na Youtube.

Kolik času zabere editování?

Editování a nahrání videa na Youtube je z tohoto procesu nejdelší, pohybujeme se v řádech několika hodin. Záleží na videu, pokud je to obyčejné herní video, tak jde o necelé dvě hodiny. Pokud jde o nějaký speciál či flashback (sestřih nejlepších momentů z dané hry), tak už se počet vyšplhá někdy až na 5 hodin.

Mají tvoje videa nějakou strukturu, co v jaký den nahraješ?

Žádnou strukturu naštěstí nemám. Plánu jsem se držel dříve a je to velice limitující. Pokud jsem totiž nestihl vydat video v určitém termínu, nepotěšilo to mé fanoušky ani mě. Je třeba si nastavit splnitelné cíle. Videa točím podle toho, kolik mám volného času a snažím se mít co nejflexibilnější rozvrh.

Kolik sérií / typů videí máš v tuto chvíli rozjetých?

Nejsem si jistý, jestli se má tvorba dá dělit do sérií. Vždy si zvolím nějakou hru, na kterou natočím několik videí z různých částí a to vše ukončím sestřihem nejlepších momentů ze všech dílů. Pokud bych tedy bral hry bez sestřihu nejlepších momentů, tak jsem na tom velice špatně. Nedostatek času mi v poslední době nedovolil těchto sérií mnoho uzavřít.

Která série tě nejvíc bavila natáčet a pracovat s ní?

Takových sérií byla spousta, popravdě každá mě baví. Jako nejúspěšnější bych ale označil sérii hry Legend of Grimrock. Na hru jsem se příliš netěšil, nemyslel jsem si, že mě může vůbec něco takového bavit, mě, který se bál ve Skyrimu prohledávat kobky. Nakonec se ale hra ukázala jako velice zábavná, což jsem ocenil nejen já, ale hlavně mí fanoušci. Série videí Legend of Grimrock je tedy nejdelší a řekl bych má nejoblíbenější.

Jak moc je natáčení herních videí součástí tvého života?

S klidným srdcem mohu tvrdit, že tvorba videí mi změnila život. Na ulici mě poznávají fanoušci, rozdávám podpisy, fotím se, zkrátka cesta do centra města se většinou protáhne 🙂

Co na tvou aktivitu říká tvé okolí?

Mé okolí mě podporuje. Zatím jsem se nesetkal s někým, kdo by se mnou odmítal mluvit kvůli mé práci a pevně doufám, že to tak i zůstane.

Jaké máš pro sebe a pro svůj kanál plány do budoucna?

Kdybys mi před dvěma lety řekl, že mě budou znát desetitisíce lidí, že mě budou potkávat na ulici a chtít podpis, nebo že budu pracovat na herním pořadu RE-PLAY, tak bych se ti asi vysmál. Plánování tolik do budoucnosti je v mé situaci poměrně zbytečné, protože nikdy nevím, kam mě osud zavane zítra. Můj aktuální plán je stále se zlepšovat v tom, co dělám a i nadále bavit své diváky. Samozřejmě mám i další plány, ale ty jsou přísně tajné a každého, kdo by o nich něco věděl, bych musel najít a zlikvidovat, což by byla, vhledem k návštěvnosti této stránky, celkem fuška 🙂

Zdroj obrázků: archiv Radka Starého

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentářVaše názory

 • Tomáš Turecký

  Rozhodně bezva reč Sterakdary, jsem tvůj veliký fanoušek a teď když jsem si tohle přečetl tě mám rád ještě víc. Doufám že na YouTube budeš ještě nějakou tu dobu a natáčení videí tě bude i nadále bavit 🙂

  S pozdravem Tomáš Turecký

 • Pavel Petrlík

  Úžasný rozhovor. Jsem rád, že jsem se o tobě dozvěděl víc. Určitě pokračuj ve svoji kariéře, důležité je aby tě to hlavně bavilo. 🙂

 • Word of Tanks

  Toho znám, dělá pěkný videa, jen tak dál 🙂