boom

Nakladatelské boomy, aneb jací autoři drží nakladatele nad vodou

Literatura / 15.12.2012

Viewegh, Coelho, Brown a další spisovatelé, kteří významně ovlivnili nakladatele.

Každé nakladatelství se opírá o jméno, které je zárukou velkého počtu prodaných výtisků.  Pojďme se podívat na nejprodávanější knihy jednotlivých nakladatelství.

ALBATROS

Neúspěšnější knižní sérií, kterou nakladatelství Albatros vydalo, byla sága o Harrym Potterovi. Příběhu o jedenáctiletém čarodějném učni se po celém světě prodalo na 450 miliónů výtisků. Vydáním prvního dílů způsobila autorka J. K. Rowlingová čtenářskou horečku, a proto není divu, že Albatros uvedl na český trh zrovna tuto ságu. Byla to sázka na jistotu.

boom

Potterovská sága je hlavním trhákem Albatrosu. Zdroj: kosmas.cz, thenational.ae.

ARGO

Nakladatelství Argo vydává několik oblíbených spisovatelů, mezi nejprodávanější se řadí Paulo CoelhoDan Brown.  Oba spisovatelé se přitom zaměřují na zcela odlišné čtenářstvo, Coelho píše duchovní a psychologické knihy, Brown napínavé detektivky.

boom

Coelho patří k nejčtenějším světovým autorům. Zdroj: kosmas.cz, vk.com.

DRUHÉ MĚSTO

Kmenovým autorem tohoto brněnského nakladatelství je Michal Viewegh. Své první romány však nejprodávanější český autor publikoval v nakladatelství Petrov a zřejmě kvůli neshodám s nakladatelem přešel ke konkurenci. V Druhém městě vyšla jeho nejnovější kniha Mráz přichází z Hradu.

boom

Vieweghovi knihy nakonec vydává Druhé město. Zdroj: kosmas.cz, viewegh.cz.

FRAGMENT

Mezi bestsellery jednoho z největších českých nakladatelství patří především fantasy ságy. Například Letopisy Narnie od C. S. Lewise. První část sedmidílné série vyšla v roce 2005 a celkem se všech dílů prodalo celkem přes 215 tisíc. Stejný úspěch sklidil Odkaz Dračích Jezdců (Christopher Paolini), petrologie Podzemí (Roderick Gordon, Brian Williams) nebo Hunger Games (Suzanne Collinsová).

boom

Fragment sází na fantasy. Zdroj: kosmas.cz, popmatters.com.

EGMONT

Stejně jako Frament i Egmont, který se specializuje především na literaturu pro děti a mládež, prorazil fantasy hitem. Je to čtyřdílná sága, ve které se obyčejná dívka zamiluje do tajemného mladíka. Později ale zjistí, že není stejný jako všichni smrtelníci. Je totiž upír. Ano, řeč je o Stmívání, nebo chcete-li Twilight sáze, Američanky Stephenie Meyerové.

boom

Zlatým dolem pro Egmont je sága Stmívání. Zdroj: kosmas.cz, wikipedia.org.

ODEON

Nakladatelství Odeon se soustřeďuje hlavně na světové spisovatele. Jejich nejúspěšnější autor pochází až ze vzdáleného Japonska. Ano, řeč je o Haruki Murakamim, Japonci, kterému se jako jednomu z mála podařilo prosadit se na české literární scéně. V listopadu Murakamimu vyšla kniha s podivným názvem 1Q84. Skvělý tip na vánoční dárek pro všechny Murakamifily.

boom

Odeon nabízí čtenářům především světové autory. Zdroj: kosmas.cz, popmatters.com.

XYZ

Letos v září nakladatelství vydalo anglický bestseller Fifty shades of Grey – Padesát odstínů šedi. Erotický román E. L. Jamesové porazil v žebříčcích prodejnosti i Harryho Pottera, po celém světě se ho prodalo přes šedesát miliónů. V Česku je po něm silná poptávka, podle informací zveřejněných nakladatelstvím se u nás prodalo už deset tisíc kusů.

boom

Erotický bestseller vyšel konečně i u nás! Zdroj: kosmas.cz, popmatters.com.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu, albatrosmedia.cz, argo.cz, druhemesto.cz, odeon-knihy.cz, fragment.cz, egmont.cz, xyz-knihy.cz.

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář