Neposílejte mi už žádné dopisy

Literatura / 20.8.2013

Autor:

Allen Ginsberg napsal, vypotil a vykvílel spoustu básní, které dokázaly, že beat generation jsou spisovatelé tvořící poezii, která je opravdu skvělá.

Kniha Neposílejte mi už žádné dopisy je sbírka sedmi celků básní Allena Ginsberga. Objevují se v ní samozřejmě známé básně jako Kadiš, Kvílení nebo Král Majáles, ale i básně, které nebyly v České republice doposud publikovány (např. celek Dech mysli, Bílý rubáš nebo Kosmopolitní pozdravy).

[two_third]

Ginsberg ovlivnil mimo jiné Václava Hraběte, který se s ním osobně setkal v bývalém Československu, kde byl Allen titulován Králem Majálesu a poté okamžitě vyhoštěn. V letadle pak napsal báseň, v níž vyjádřil podporu československým studentům a jistě i spoustě jiným lidem, básníkům, spisovatelům.

[/two_third]

Allen byl homosexuál. Svou orientací se moc nechlubil, ale ani se s ní příliš netajil, což se odrazuje i v jeho básních, ať po obsahové nebo jazykové stránce. Náznaky můžeme sledovat i ve sbírce Neposílejte mi už žádné dopisy, která vášnivému čtenáři jeho básní učaruje. Pokud vám mohu doporučit, osobně se mi nejvíce líbí celek Pád Ameriky, kde Allen cestuje po Americe, píše o svých „homo pocitech“, o nešťastné lásce k Peterovi, kritizuje válku ve Vietnamu a politiku tehdejší doby, šedesátá léta.

Znáte tuto knihu? Zdroj: neoluxor.cz

Znáte tuto knihu? Zdroj: neoluxor.cz

Pokud bych si měla vybrat jen jednu báseň, byla by to ta, jejíž název zní Železný oř. Allen cestuje vlakem do Santa Fe a během jediného večera z 22. na 23. červenec 1966 napíše dvacetistránkovou báseň o nesmyslnosti válčení a o tom, jak onanuje nad mladými a krásnými vojáky, kteří cestují společne s ním. Nechápe především proč pořád Amerika posílá ty kluky bojovat s Čínou a Vietkongem, když ani on a ani oni nevědí vlastně proč a za co bojují. Mimojiné mezi tím vším stíhá i politovat sám sebe a slíbit si, že zemře na rakovinu, protože moc kouří.

Nedoceněný Ginsberg?

Neposílejte mi už žádné dopisy je sbírka, která bohužel jako všechny Allenovy básně není v naší zemičce moc známá a není tu známý ani samotný Allen. Ani se tu nekonají setkání, kde by se jeho básně předčítaly, nemluví se o nich v televizi, v rádiu. Nepíší o tom noviny, nevznikají rozsáhlé recenze a ani se netočí v hojné míře filmy. Je to snad problém té naší konzumní společnosti, která už nedokáže poznat opravdu slušnou báseň, i když trochu vybočující z obecného chápání poezie jakou psali Erben nebo Mácha? A nebo je to jinak?

Ginsberg je básník, který toho v životě moc nedokázal, ale udělal jedno, přivedl na svět novou a opravdu skvělou, dle mého názoru, poezii, kterou stojí za to číst. Začít se může právě u Neposílejte mi žádné dopisy.

Zdroj perexové fotografie: nme.com
Jana Jechová

Jana Jechová

Studuji na Vyšší odborné škole publicistiky a miluji četbu knih. Nic víc snad není potřeba říci. :)

Zanechte komentář