Sabaton

Benátská noc: Hrozivá vedra festival nezmařila

Hudba Kultura / 30.7.2013

V neděli večer ukončil Pražský výběr svým vystoupením festival Benátská noc. Jak vše probíhalo, na to se podívejte s námi.

Den nultý (25. 7.) – Stanování v kopcích a slovenští interpreti

Ve čtvrtek do areálu Vesec u Liberce zavítali první návštěvníci. Spokojeni mohli být s kyvadlovou dopravou, která jezdila pravidelně po 15 minutách. Horší to bylo s organizací u pokladen. Avizované infocentrum nebylo k nalezení, a tak jste čas od času potkali pár zbloudilých duší, které hledaly kudy kam. Kapacita stanového městečka byla naprosto dostačující. Bohužel se v okolí nenachází příliš rovného terénu, takže se stany stavěly v kopcích. Ubytovaným to však očividně nevadilo. Ačkoli se rovina nacházela v zadní části kempu, většina se rozhodla postavit si svůj přístřešek hned u vchodu právě v největším kopci.

Miro Žbirka

Miro Žbirka vystupoval spolu s Moravskou filharmonií Olomouc. Zdroj: Jana Ščamburová

Publikum jako první bavili Wild People, dále jste mohli vidět milou Katarinu Knechtovou, která se snažila lidi rozezpívat, což se jí povedlo v závěru při písničkách Za tebouSpomal‘. Více lidí poté zhlédlo vystoupení Mira Žbirky. Ten si na pomoc vzal Moravskou filharmonii Olomouc a společně sklidili obrovský potlesk. Kromě svých hitů jako Čo bolí to prebolí, kdy se přidala zpěvačka Martha, zahrál i All you need is loveHey Jude. Na závěr dne vystoupili ještě The Paranoid, mladíci  v upnutých kalhotách hrající energický rock, kteří apelovali na lidi, aby na tento hudební žánr nezanevřeli, ačkoli ho rádia příliš nehrají.

[highlight color=“eg. yellow, black“]Hodnocení dne: 70 %[/highlight]

Den první (26. 7.) – Švédská smršť v podobě heavy metalu

Páteční den již začínaly sužovat vedra. Naštěstí byly k dispozici ochutnávky Gambrinusu, rozprašovače ledové vodní mlhy a pokud jste si zakoupili alespoň jeden drink u Semtexu, pak jste mohli využít i bazénu.

Hudebně se dnes přitvrdilo. Slyšet jste mohli i punkovou verzi písničky Tři kříže od N.V.Ú.. Odpoledne se areál začal viditelně plnit. Znatelné to bylo již na Pipes and Pints, kde si přišli na své především milovníci dud a poprvé se utvořil tzv. circle pit. Počet návštěvníků s přibývajícími hodinami stále stoupal. Dav ke zpěvu vyburcovala kapela Wohnout i stále vtipkující duo Těžkej Pokondr, po jejichž vystoupení uskupení Monkey Business působilo poněkud suše.

Sunrise avenue

Sunrise Avenue dokázali publikum rozpohybovat. Zdroj: Jana Ščamburová

Poté už přišly na řadu zahraniční hvězdy. Z finských Sunrise Avenue byly radostí bez sebe nejen dívky v prvních řadách. Nejvíce lidí roztleskaly hity Hollywood HillsI Don’t Dance. Po nich na pódium nastoupili naprosto neskuteční Sabaton. Tato švédská heavy metalová skupina dokázala vyrazit dech i těm, kteří je viděli poprvé. Přízeň všech okolo si získali hned první větou, kdy zpěvák Joakim Brodén pozdravil česky. Znalostí češtiny překvapoval i dál: „You have ‚ kurva dobry pivo‘ and ‚dobry holky‘!“ Když diváci začali skandovat jeho oblíbenou hlášku „ještě jedno pivo“, prohlásil, že se tohle děje jenom v naší zemi. Tihle švédští muzikanti ukázali Čechům, jak se dělá tvrdá hudba.

Sabaton

„Mate dobry pivo,“ rozplýval se Joakim Brodén ze skupiny Sabaton. Zdroj: Jana Ščamburová

Příznivci jemnějších tónů si ve stejnou dobu mohli vychutnat Charlie Straight. Za zmínku ještě stojí česká hard rocková kapela Doga, která své vystoupení obohatila o ohňostroj a balonky.

[highlight color=“eg. yellow, black“]Hodnocení dne: 90 %[/highlight]

Den druhý (27. 7.) – Mystická Floor Jansen

Sobotní den se nesl v hudebně jemnějším duchu. Na své si přišli příznivci UDG, Tleskače, Marka Ztraceného či Anety Langerové. Z českých interpretů se nejvíce lidí vydalo na Davida Kollera, se kterým si zazpívali staré známé písně Chci zas v tobě spát a Amerika.

První z headlinerů, britští James, přišli s patnáctiminutovým zpožděním. Jejich hudba zněla pohodově, ale nic zvláštního se nekonalo. Nenadchlo, ani neurazilo. Nepomohlo ani výrazné vlnění zpěváka, kterým doprovázel každou písničku.

Floor Jansen

Nightwish poprvé v České republice s novou zpěvačkou. Zdroj: Jana Ščamburová

Dlouho očekávaný vrchol, švédsko-finští Nightwish, své fanoušky nezklamali. Již jejich příchod byl velkolepý a první píseň provázely po celou dobu šlehající plameny. Nová zpěvačka Floor Jansen, která naskočila do rozjetého turné, se očividně zalíbila. Ihned po první písničce se ozýval obrovský aplaus. Na jejich vystoupení dorazilo absolutně nejvíce lidí. O dobré show svědčí i fakt, že v průběhu koncertu tleskali i lidé vzadu. Vyslechnout si mohli známé písně jako Amaranth, I Wish I Had an Angel nebo Storytime.

Své kvality prokázala i skupina N.O.H.A., která protáhla své vystoupení na úkor autogramiády.

[highlight color=“eg. yellow, black“]Hodnocení dne: 85 %[/highlight]

Den třetí (28. 7.) – Boj s počasím a česká scéna

Poslední den festivalu bylo znát, že se akce chýlí ke konci. Již ráno odjíždělo značné množství lidí a pořadatelé začali likvidovat kemp, ze kterého večer zbylo jen pár mobilních záchodů a osiřelé stany.

Pražský výběr

Pražský výběr odehrál na festivalu dvouhodinový koncert. Zdroj: Jana Ščamburová

V neděli teplota vzduchu dosahovala až 37 °C, a tak se nebylo čemu divit, že mnozí utíkali za pivem, do bazénu či trávili dlouhé chvíle před rozprašovači ledové mlhy. V cisterně s pitnou vodou už bohužel ale žádná nezbyla. Na vině však nejspíš nebude nikdo z pořadatelů, ale spíše ti, kteří ji zbytečně využívali na omývání špinavých nohou.

Hudební program nabízel celou řadu českých interpretů, ze kterých měli největší úspěch Buty, Věra Špinarová, Xindl XPražský výběr, který celý festival uzavřel. Své vystoupení bohužel zrušila kapela Žlutý pes a zpěvák Ivan Hlas.

Byl připraven také doprovodný program, takže návštěvníci festivalu mohli sledovat triky jezdců BMX.

[highlight color=“eg. yellow, black“]Hodnocení dne: 65 %[/highlight]

horko

Jedna z možností, jak přežít takové horko ve zdraví. Zdroj: Jana Ščamburová

Ačkoli panovala téměř nesnesitelná vedra, festival Benátská noc se vydařil. Na extrémní počasí se organizátoři dokázali připravit. Perfektní byly i služby od společnosti Toi Toi, která se opravdu překonala. Výměna mobilních WC a doplňování toaletního papíru nebývá na festivalech až tak zvykem.

Letos akci ovládly skupiny ze severských zemí. Doufejme, že příští rok bude ve Vesci alespoň stejně úspěšný. Fotogalerii najdete zde.

Zdroj perexové fotografie: Jana Ščamburová

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář