Příšerky se vrací… a tentokrát na univerzitu!

Film Kultura / 1.8.2013

Autor:

Byly tady v roce 2001 a nyní se vracejí, aby nám ukázaly, jak to vše začalo. Ano, řeč je o Příšerkách, které jdou v druhém díle na univerzitu.

MONSTER´S UNIVERSITY/UNIVERZITA PRO PŘÍŠERKY

Animovaný/Komedie/Dobrodružný

USA 2013

Režie: Dan Scanlon

Hrají: Billy Crystal (Mike), John Goodman (Sullivan), Steve Buscemi (Randy), a další…

Film zastihne hlavního hrdinu Mikea ve chvíli, kdy se rozhodne, co bude jeho sen – chce pracovat jako strašák v továrně Příšerky s.r.o, kde se získává dětský křik, který je poté přeměněn na elektrickou energii.

Není nad vysokou

Jakmile se Mike dostane na nejprestižnější katedru na škole – katedra strašení, začne se připravovat na jednu z nejdůležitějších zkoušek v pololetí. Pokud v ní někdo neuspěje, vyhodí jej z fakulty. Během přednášek se seznámí s Jamesem Sullivanem, strašákem, kterého každý zná díky jeho otci, a se kterým si ale vůbec nepadne do oka. Náhoda tomu tak chtěla a obě příšerky nepostoupí do dalšího semestru a musí fakultu opustit.

Monsters_University_still_3

Mike a Sulliven při honbě maskota jednoho ze spolků univerzity. Zdroj: flicksandbits.com

Mikea ovšem jednoho dne napadne, jak se dostat zpět na fakultu – vsadí se s děkankou a pokud vyhraje Strašné hry, přijme ho zpět na studium. Pokud ovšem prohraje, univerzitu bude muset opustit navždy. Mike se Sullivanem se proto rozhodnou přidat k nejméně populární skupině na vysoké – Ošklivým káčátkům, aby dokázali, že jsou strašidelnější než kdokoli ostatní a že se nevyplácí podceňovat tým, který zpočátku vypadá, že je jen banda nemotorných strašidel.

Typický stereotyp

Univerzita pro příšerky je řádným „pokračováním“ původních Příšerek s.r.o. Není to žádná rychlokvaška, přesto (jak bývá u pokračování úspěšných kousků obvyklé) kvalita nedosahuje úspěšnosti prvního dílu. Co kazí požitek z filmu, je to, že se zde setkáváme s klasickými prvky amerických filmů z vysokoškolského prostředí – populární postava se dostane do nejméně populárního spolku, ale společnými silami se následně vypracují na samotný vrchol. Zároveň se spřátelí se svým bývalým nepřítelem. To vše je již stokrát ohrané téma a hodnocení filmu bohužel táhne dolů.

Monsters-University-HD-Wide

Parta Ošklivých káčátek a dalších týmů pohromadě. Zdroj: wallzonehd.com

Přesto jde o další povedený kousek od Pixaru, který potěší jak malé diváky, tak i jejich rodiče, kteří na prvním díle také vyrůstali.

 

Zajímavosti

-Jedná se o první prequel vydaný Pixarem.

-Režisér Dan Scanlon plánoval, že se ve filmu objeví i Mikeovi rodiče. Nakonec se je ale rozhodl z filmu vypustit , aby tak ještě více zdůraznil Mikeovu zranitelnost.

-Náklaďák Pizza Planet se stejně jako i ve všech ostatních pixarovských filmech (kromě filmu Úžasňákovi) objeví i v tomto filmu.

-Kampus univerzity pro příšerky má reálný základ v Kalifornské univerzitě, která je velmi blízko centrály Pixaru.

Zdroj: imdb.com

Zdroj perexové fotografie: ourbs.com

Video: youtube.com

Martin Vrána

Martin Vrána

No co říct :) Asi to, že miluju filmy, seriály a bez hudby bych nedokázal přežít ani den.

Zanechte komentář