Jak se žije v Česku v 21. století?

V obraze / 31.7.2013

Máme se lépe, nebo hůř než generace před námi?

Pojďme si udělat takové malé srovnání toho, co si můžeme dovolit my, co si mohli v našem věku dovolit naši rodiče a co prarodiče.

Studium a práce

Narodila jsem se v únoru roku 1989. Dneska jsem studentkou vysoké školy a jeden semestr jsem studovala v Dánsku v rámci programu Erasmus. Při studiu si přivydělávám po brigádách. Studuji obor, který jsem chtěla studovat, stačilo projít přijímací zkouškou. Vzhledem k současné výši nezaměstnanosti ovšem hrozí, že můžu mít problém najít práci.

Přijde nám studium jako samozřejmost? Zdroj: photl.com

Přijde nám studium jako samozřejmost? Zdroj: photl.com

Generace našich rodičů neměla většinou problém najít práci díky uměle udržované absolutní zaměstnanosti. Na druhou stranu jim z různých důvodů nemusel projít vysněný obor, nebo dokonce celé studium. A o nějakém studiu v zahraničí si, až na výjimky, mohli nechat tak leda zdát.

Moje babička pracovala od patnácti, nikdo se jí nikdy neptal, jestli chce nebo nechce studovat. Studium na vysoké si moc lidí dovolit nemohlo (pomineme-li fakt, že za Protektorátu byly univerzity zavřené). Generace našich prarodičů se v našem věku nemohla spoléhat na vymoženosti dnešního světa, jakými jsou sociální dávky, mateřská či porodné.

Cestování

Co nám stačí k vycestování do zahraničí? Pokud se bavíme o cestování v rámci Evropy, tak potřebujeme tak akorát občanku (případně pas) a platební kartu (nebo vyměněnou hotovost). Jak směšně primitivní z pohledu průměrného člověka generace našich rodičů. A naši prarodiče? I pro ty nebylo cestování do zahraničí jednoduchou záležitostí.

Stačí nasednout na vlak a hurá za poznáváním. Zdroj: sxc.hu

Stačí nasednout na vlak a hurá za poznáváním. Zdroj: sxc.hu

Nakupování

[one_fourth]

O projektu Zakomunistu.cz si můžete přečíst v článku redaktora Davida.

[/one_fourth]

Moje babička prohlašuje, že „je toho dneska v obchodech tolik, až je to snad nezdravé“. Pro člověka, který svoje dětství strávil za druhé světové války či v Sovětském svazu, je to nejspíš opravdu extrémní rozdíl. Ale i ostatní z generace našich prarodičů takové možnosti neměli.

Zatímco my jehlu a nit potřebujeme většinou jen pro přišití upadlého knoflíku, generace našich rodičů i prarodičů byla zvyklá si běžně na sebe šít oblečení.

Možnost si vybrat - jak samozřejmé je to pro nás. Zdroj: sxc.hu

Možnost si vybrat – jak samozřejmé je to pro nás. Zdroj: sxc.hu

Jakékoli potraviny či spotřební zboží seženeme dnes v podstatě bez problémů. Suroviny už nemají problém sehnat ani alergici. Samozřejmostí je pro nás i exotické ovoce po celý rok.

Dvacáté první století přineslo mnoho změn. Na rozdíl od našich rodičů či prarodičů máme mnohem více možností. Naučme se jich vážit a užívat si je.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář