Když Keltové slaví, na kocovinu není čas – Keltská noc 2013

Hudba Kultura / 29.7.2013

Přinášíme vám reportáž z  jedinečného keltského festivalu, kde za zvuku píšťal a hry na dudy tekla medovina doslova proudem!

Letos již po dvanácté našli své útočiště v areálu kempu Žralok na březích Plumlovské přehrady všichni příznivci hudby vycházející z keltských tradic, irského tance a pravé domácí medoviny. Mezinárodní hudební festival Keltská noc, který se letos konal ve dnech 26. a 27. července, již dávno překonal svůj  prapůvodní punc „regionálního“ hudebního festivalu a svým návštěvníkům nabízí spoustu příležitostí ke kulturnímu vyžití.

Clamortis byli ozdobou prvního dne. Zdroj: Mirka Martincová

Clamortis byli ozdobou prvního dne. Zdroj: Mirka Martincová

Keltská noc – den první

Cesta na festival pro mě nezačala zrovna nejlépe. Přestože jsem vyrazil s dostatečným předstihem na festival jsem dorazil s asi hodinovým zpožděním, které způsobila havárie kamionu na dálničním tahu před Prostějovem. Stihl jsem tak závěr úvodního vystoupení festivalu, kterého se ujala slovenská kapela Irish Rose. Po nich nastoupila na pódium kapela Happy To Meet a pak nás měli svým keltským bojovým uměním ohromit bojovníci ze skupiny Bellators. Ti však na poslední chvíli museli své vystoupení zrušit, a tak místo nich vystoupila šermířská skupina ze Šumperku. Ačkoli se jednalo o záskok za tématicky korektnější Bellators, na jejich výkonu to nebylo znát a šermíři sklidili zasloužené ovace publika.

Tomáš Kočko a ORCHESTR dostali diváky do varu ještě před večerní částí programu. Zdroj: Mirka Martincová

Tomáš Kočko a ORCHESTR dostali diváky do varu ještě před večerní částí programu. Zdroj: Mirka Martincová

Na řadu pak přišla česko-britská kapela z Plzně, která si říká Poitín. Jejich instrumentální skladby mě moc nenadchly (samozřejmě, že se najde spousta lidí, co se mnou nebude souhlasit), když se však do zpěvu obul zpěvák Jeremy M. King, jejich výkon začal dramaticky stoupat.

Opravdové hvězdy večera však přišly na pódium o půl deváté večer. Česká skupina Clamortis předvedla keltskému publiku opravdu úžasné představení. Ať už se jednalo o kostýmy či zajímavé spojení moderních tónů s 600 let starými texty, Clamortis se svým divákům skvěle prodali a celý kemp Žralok doslova propadl jejich kouzlu. Následující vystoupení irských tanců v podání taneční skupiny Démáirt to po takovém výkonu nemělo nejlehčí, ale mladí tanečníci se ničeho nezalekli a protancovali se k zaslouženému potlesku.

Na pódium se prvního večera dostal i moderátor a pořadatel Tom Somr, který oblečen do svého kiltu, přednesl svou skladbu Irish Morning a ukázal tak, že přezdívku „starý Viking“ nemá jen tak pro nic za nic. Po Tomášovi měli přijít na řadu dánští Tradish, avšak než se stačili připravit ke svému výkonu, nabrali více než hodinové zpoždění a rozjařený dav tak mezitím „vychladl“. Na tomto místě bych chtěl sklonit poklonu všem divákům Keltské noci. Mnoho z nich vzalo svou účast na festivalu smrtelně vážně, a tak potkávání skupinek diváků oblečených v kostýmech a vybavených rohy na medovinu bylo na denním pořádku. V tomto spatřuji velké plus a jedinečné kouzlo Keltské noci. Mimochodem, když už jsme u medoviny, ta od medovinového mága Roberta byla opravdu skvělá. Když padla noc a ochladilo se, pohár teplé medoviny zahřál víc ne kdejaký svetr!

Závěr prvního dne pak opět patřil tanečníkům z Démáirtu, ohnivé show a na závěr zahráli punk-rockoví Curlies.

Na své si přišli i milovníci historie. Zdroj: Mirka Martincová

Na své si přišli i milovníci historie. Zdroj: Mirka Martincová

Keltská noc – den druhý

Hned na začátku druhého dne došlo ke změně v programu, kdy si kapely Cheers! a Hakka Muggies vyměnily své koncertní časy. Celkově vzato druhý den už moc ohledy na časový harmonogram nebral. Ne, že by snad šlo o nějaké lajdáctví ze strany pořadatelů, to v žádném případě! Celková organizace festivalu byla na dobré úrovni. Spíše než to šlo o hudební výkony vystupujících, které dav pravidelně odměňoval bouřlivým potleskem a nebylo neobvyklé, že se kapely po skončení svého výkonu vracely opět na pódium s dalším hudebním přídavkem.

Po vystoupení dívčí skupiny Goblin s Pepou Janíčkem z Plastic People přišel na pódium držitel ceny Anděl Tomáš Kočko a ORCHESTR a předvedl nadšenému davu, že tradiční moravská hudba nepatří do starého železa! Pod pódiem se pak představili i The Rebel Pipers, kteří kromě hry na dudy předvedli, že pod kiltem se doopravdy nic nenosí a byli odměněni pořádnou dávkou potlesku a smíchu publika. Zajímavé bylo i vtipné zpracování pohádky o Červené Karkulce od skupiny Bellators a výklad o bojových technikách skotských bojovníků v podání vojenské skupiny Scottisch Living History.

Kolem páté hodiny se představil divákům festivalu letos poprvé irský písničkář J. Eoin a svými písněmi nám doslova učaroval. Oproti Tomáši Kočkovi bylo jeho vystoupení přece jenom poklidnější, to však neubralo na jeho kvalitě, právě naopak. Po Eoinovi přišli na řadu Vintage Wine, výuka irských tanců od těch nejpovolanějších – tanečníků ze skupiny Seamróg – a pak už přišli na řadu čeští Bran, kteří své skladby zpívali ve francouzštině a u nichž mi nevadili ani již jednou zmiňované instrumentální skladby. Nejspíš za to mohl zvuk saxofonu, který lahodil mým uším.

Irský písničkář J. Eoin. Zdroj: Mirka Martincová

Irský písničkář J. Eoin. Zdroj: Mirka Martincová

 V nočních hodinách vystoupili dvakrát se svým netradičním vystoupením tanečníci z výše zmiňované skupiny Seamróg a o půlnoční ohnivou show se postarali Arkáda a meče blesky, kteří si svůj potlesk také zasloužili. Ze skupin se představili ještě irští Sliotar a festival uzavřela kapela Cheers!.

Keltská noc 2013 – stála za to?

Rozhodně ano! Letos jsem se festivalu účastnil vůbec poprvé a musím říct, že mě příjemně překvapil a můžu ho doporučit všem příznivcům nejenom irské a skotské hudby, ale i všem ostatním, kdo stojí o jedinečný zážitek. Nejenom samotný festival, ale i jeho doprovodný program jsou určitě velkým lákadlem jak pro jedince, tak celé rodiny. Možnost projet se na ponících, prozkoumat keltský tábor a dozvědět se různé zajímavosti o keltské kultuře a zvycích nebo třeba ochutnat skvělou medovinu… Kolik takových festivalů můžete u nás navštívit?

Zdroj perexové fotografie: Mirka Martincová.

 

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentář