Knihy, díky kterým se neztratíte

Cestování / 26.8.2013

Aneb jakého chytrého průvodce si pořídit na cesty.

Letní sezóna je v plném proudu a s ní přichází mnoho nových zážitků a vyrážení nejen za hranice všedních dnů, ale často i možností. A právě u toho „vyrážení“ bych se ráda pozastavila. Vyjet se dá k rybníku za město, do zámku vzdáleného pár kilometrů nebo i do krajin, kde už naše ID občana Evropské unie nestačí. Někteří z nás se nechávají krásou oněch míst překvapit, jiní se raději důkladně připraví.

Já se za jednoho z těch nadšených cestovatelů považuji. Cestování se u mě řadí, vedle bot a knih, k jedné z těch lepších variant, jak rozfofrovat papírky s paní Němcovou. Nesnáším ovšem organizované výlety s povinnými a časově omezenými návštěvami. Zároveň nejsem ten typ člověka, co by někam přijel a čekal na to, s čím na něho dané místo vyrukuje. Já jsem přesně ten nudný průměr mezi– mám ráda objevování nových věcí, ale zase chci mít i trochu představu, do čeho jdu.

Knižní průvodci

Průvodci_1

Průvodci Lonely Planet. Zdroj: foter.com

Vydavatelé už dávno přišli na to, že hlad po existenci knižních průvodců existuje, takže jich na pultech knihkupectví najdete opravdu hodně.  Jenže jak vybrat toho správného? Takového, který místo toho, aby vám zamotal hlavu,  naopak dobře poradil?

Pojďme se tedy podívat na to nejzajímavější, co naše české police nabízejí. Upozorňuji předem, že se jedná o můj čistě subjektivní názor založený na mých zkušenostech. (Můžete se mnou nesouhlasit).

Kraje vzdálené i blízké

Při cestování do krajin exotických (mimoevropských) bývají nejlepší volbou průvodci Lonely Planet. Mají výbornou strukturu a široké spektrum sdělovaných informací. Nejenže se dočtete o historii dané destinaci, ale dozvíte se i jak přežít, kde si užít jaký sport, co jíst, kam si zajít do divadla, čím platit, jak se pojistit a na co se naočkovat, jakou zástrčku mít nachystanou a spoustu dalších užitečných zpráv. Země (město) je pak obvykle rozdělena na oblasti a ty jsou pak dopodrobna rozebrány a popsány. Poradí vám, kde naleznete nejútulnější hotel, kde dostanete nejlepší drink a uslyšíte prvotřídní koncert, které muzeum navštívit a taky samozřejmě na kterou památku nezapomenout. Při mých cestách po Filipínách byl průvodce Lonely Island můj nejlepší kamarád (+internet) a odpustila jsem mu dokonce i absenci nějaké pořádné mapy. Jen počítejte s trochu vyšší cenou.

Toulky po Evropě

Ukázka z průvodce po Řimu, Marco Polo. Zdroj: studentagency.cz

Ukázka z průvodce po Řimu, Marco Polo. Zdroj: studentagency.cz

Evropa skrývá různorodá místa k navštívení. Pro rodilého občana Evropské unie jsou poměrně jednoduše dostupná díky otevření hranic a téměř všudypřítomného anglického jazyka. A finanční náklady na cestování v posledních letech také značně klesly. Takže jakou chytrou příručku si na cesty pořídit?

Mě osobně se nejvíce osvědčily knihy vydané pod hlavičkou Marca PolaMERIANu Live! Oba dva vám nabídnou spoustu zajímavých tipů, kam v dané oblasti zamířit. Potřebné informace si zde najde každý, ať už se jedná o nadšeného milovníka historie, kavárenského povaleče, nebo nákupního maniaka.

Samozřejmě nechybí otevírací doby a případné vstupné jednotlivých institucí. Průvodci vás taky připraví na všemožné slavnosti a festivaly, které byste neměli v době své návštěvy minout. A to vše doplněno krásnými ilustračními fotkami.

MERIAN má oproti Marcu Polu jednu vadu na kráse. Mapa je sice součástí knižního vydání, ale moc šikovnosti a uživatelského pohodlí nepobrala. Oproti tomu Marco Polo ke svým průvodcům vydává i skládací podrobné! mapy, díky kterým se opravdu neztratíte.

Už víte kam se letos pojedete podívat?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

 

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář