Jak se dostat na Masters a nebýt přitom profík

Sport / 28.8.2013

Autor:

Americký Masters je turnaj všech golfových turnajů. Jak se na něj může dostat golfista amatér? Podívejme se na to.

Czech Mid-Amateur Tour vznikla v roce 2001. Její součástí je dnes už 5 velkých turnajů na hřištích v ČR, finále se vždy koná v rezortu Albatross. Systém hry je celých 12 let neměnný, ryze sportovní hra na rány. Zúčastnit se může každý, kdo je starší 25 let a má handicap lepší než 15. Od loňského roku pak absolutní vítěz získává letenku do USA na některé z kvalifikačních klání U.S. Mid-Amateur Chamionship, odkud může vykročit až k vysněnému Masters. Soutěž je určena pouze pro kategorii mužů.

Až do loňského roku byla účast na Masters dostupná pouze několika způsoby – buď mohl hráč vybojovat vítězství v některém turnaji PGA Tour, případně být vysoko v oficiálním světovém žebříčku. To jsou cesty profesionálů. Možnost, jak proniknout mezi světové špičky aniž byste se golfem živili, pak skýtal prestižní U.S. Mid-Amateur Championship. Vítězstvím v této soutěži jste se kvalifikovali na legendární Masters. To platí i dnes, pro českého amatéra se ale otevírají vrátka v podobě změn v Czech Mid-Amateur Tour. Cesta je to bezesporu trnitá a náročná, nicméně je tu a pojďme se na ni podívat zblízka.

Ženám je prozatím tato cesta uzavřena. (zdroj: Wikimedia commons)

Ženám je prozatím tato cesta uzavřena. Zdroj: Wikimedia commons

12 let vývoje

Czech Mid-Amateur Tour funguje už dlouhých 12 let. Za tu dobu prošla soutěž mnoha změnami – původně to byla uzavřená soutěž, kam se bylo nutné kvalifikovat v lokálních turnajích, dnes už se může zúčastnit každý hráč, který splňuje stanovená kritéria, tj. věk 25 let a výše a HCP 15. Tato kritéria převzala česká soutěž od svého amerického vzoru, tedy U.S. Mid-Amateur Championship.

Pro zavedení změn byl přelomový loňský rok a tak už loňský vítěz soutěže, Zdeněk Jehlička, obdržel na slavnostním vyhlášení letenku do USA. Přihlášku do některého z 80 kvalifikačních turnajů může podat až do konce srpna. V případě úspěšné kvalifikace se pak zúčastní finálového U.S. Mid-Amateur Championship ve dnech 5. – 10. října.

Světový úspěch?

Tato nová možnost, tedy zajištění letenky a ubytování na některém z kvalifikačních turnajů U.S. Mid-Amateur Championship, je velkým lákadlem pro účastníky české soutěže. Je to výjimečná možnost proniknout mezi světové špičky, poměřit s nimi síly a stejně jako vloni, i letos čeká tato odměna na jednoho z hráčů – na toho, který bude mít nejjistější ruku, nejostřejší zrak a k tomu kapku štěstí.

A co vy? Už máte trojku dřevo, kostkované kalhoty a připraveného caddyho? Ještě je čas…

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář