Pomstěte své předky v Rogue Legacy

Technologie / 28.7.2013

I kdyby to mělo trvat třeba padesát generací.

Rogue Legacy je první úspěšné dílko kanadského vývojařského studia Cellar Door Games. Pomineme-li klasickou kategorizaci hry, tedy 2D skákačka, zaujímá hra specifický žánr „rogue-like“. Jeho charakteristikou je například to, že hra nemá lineární průběh, nýbrž se stále dokola opakuje s jiným, náhodně vygenerovaným obsahem. Tedy pokaždé, když umřete, se lokace hry přeskládají a vy se budete muset přizpůsobit její nově vykreslené mapě. Tento systém nabízí zcela unikátní prožitek ze hry, který pokaždé nabízí svým způsobem něco nového a hra vás upoutá na hodiny a hodiny herního času.

Tímto však unikátnost hry zdaleka nekončí. Při startu hry zaujmete kontrolu prvního hrdiny, pomyslného zakladatele rodu. Jakmile umřete, neopakujete hru za něj, nýbrž si vyberete jeho potomka (vždy se volí ze 3), který pokračuje v jeho šlépějích. Tímto procesem také tvoříte vlastní rodokmen, i když po čase (třeba po padesáté smrti) už ztratíte přehled, kdo všechno je jeho součástí. Každý potomek navíc má jinou sadu schopností, vloh či indispozic a také jiné povolání. V jedné generaci tedy můžete hrát za rytíře – barvoslepého liliputa, zatímco v další už vaše hrdinka může být čarodějkou s fotografickou pamětí.

roguelegacy-2013-06-28-01-23-43-57

Kovář, čarodějka… jen hospoda schází.

Cílem vaší mnohogenerační výpravy je pomstít vraždu krále, kterou zosnoval rytíř při výpravě do zakletého hradu, v němž měl původně najít pro onoho krále lék na jeho nemoc. Změny herního prostředí se tedy vysvětlují onou magickou podstatou hradu. Postupem času budete narážet na místnosti s rozepsaným deníkem výše zmíněného rytíře, který příběh posouvá vždy o něco dále.

Hra má spoustu dalších mechanismů popohánějících vás vpřed. Jakožto rod máte vlastní hrad, který postupem času vylepšujete, a s ním i vaše pasivní dovednosti – počet životů, many, % získaných peněz z výprav a podobně. Rovněž před vstupem do samotného začarovaného hradu má svůj přístřešek kovář, čarodějka a architekt, kteří vám nabízejí své služby v podobě lepší výzbroje nebo uzamknutí podoby hradu z předešlé generace.

roguelegacy-2013-06-27-23-14-47-15

Uvnitř hradu se mějte na pozoru i před začarovanými obrazy.

Určitě bych doporučil hrát hru na gamepadu, neboť klávesnice není pro tuto hru zcela ideální. Jinak je ale hratelnost svižná a poměrně jednoduchá, nicméně obtížnost hry je dost vysoká a nedá se téměř nijak upravit. I pokud zvládáte běžné skákačky, připravte se, že s touto hrou budete mít minimálně zpočátku celkem problém a váš rodokmen se bude plnit hodně rychle.

Samotná grafika je příjemně jednoduchá 2D, ani animace nejsou nijak přehnaně detailní, nicméně vše působí uceleně a dojmu ze hry prospívá. To samé se dá říci o hudbě a zvucích.

Hra se dá zakoupit například na distribuční službě Steam.

Zdroj perexové fotografie: roguelegacy.com, zdroj obrázů v textu: gamingtrend.com

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentář