Znáte ministry Rusnokovy vlády? Představujeme další trojici

V obraze / 2.8.2013

Ministry pro dnešní den jsou šéfové dopravy Žák, financí Fischer a kultury Balvín. Co o nich víme a co si myslíme?

Ministr kultury Jiří Balvín

zdroj :vlada.cz

zdroj:vlada.cz

Jiří Balvín po absolvování FAMU pracoval téměř dvacet pět let v České televizi.  Z pozice externího asistenta se vypracoval až na šéfproducenta, ale pro špatné hospodaření ve svém úseku byl odvolán. Krátce si odskočil k ředitelování marketingové společnosti, aby se později uchytil v České nezávislé televizní společnosti. Z ní ale záhy odešel a rozjel vedle výuky na FAMU vlastní podnikání. Mimo televizní branži ale nezůstal dlouho, již po roce byl dosazen Poslaneckou sněmovnou jako prozatímní ředitel do vedení jak jinak než České televize. Později byl Radou ČT potvrzen jako řádný generální ředitel, ale za rok byl opět odvolán. Přesunul se do televize Óčko, ale ani zde neměl štěstí, opět byl odvolán z místa ředitele a přesunul se na pozici projektového manažera.
Pouhý den poté, co se stal ministrem Rusnokovy vlády, odvolal tři vysoké úředníky ministerstva kultury.
Za svou kariéru čelil i trestním oznámením, ať již z pochybného zadávání veřejných zakázek, či ze špehování svých zaměstnanců na jejich pracovištích.

Cíle ve vládě

  1. Dokončení autorského zákona
  2. Podpořit fond kinematografie a kulturu obecně
  3. Prověřit rozhodnutí své předchůdkyně ohledně jmenování ředitele Národní galerie
  4. Navýšení rozpočtu kultury na úkor štědrých sociálních dávek

Zaujalo mě…

Jiří Balvín má stejný problém jako Miroslav Toman, a to silné vlastní ekonomické zájmy v oboru. Kromě toho lze spekulovat o jeho manažerských a organizačních schopnostech, vzhledem k jeho četným předchozím odvoláním opakovaně z důvodů špatného hospodaření. Při volbě pro něj rozhodně byla bonusem spolupráce s Milošem Zemanem v jeho prezidentské kampani, kde mu radil s vystupováním v médiích. Očekávám silné protesty vůči jeho nápadu přesunout finance ze sociálních dávek do rozpočtu ministerstva kultury (dle jeho slov doufá v částku cca 10 mld. Kč)

Ministr financí Jan Fischer

zdroj: vlada.cz

zdroj: vlada.cz

Kariéra Jana Fischera se vždy točila kolem čísel. Po absolvování VŠE v Praze pracoval na Českém statistickém úřadu.  V rámci vedení ČSÚ často vystupoval v médiích a udržoval kontakty s dalšími statistickými centry. Kvůli služebnímu postupu a udržení si pracovního místa musel vstoupit do KSČ, což mu bylo později ostře vyčítáno.  Ze strany vystoupil v roce 1990.
Kandidoval na místo předsedy ČSÚ, ale vláda Miloše Zemana jmenovala jeho soupeřku, která mimo jiné nikdy na ČSÚ nepracovala a Fischera později odvolala, pravděpodobně pro neshody ohledně vedení úřadu. Sama však byla později odvolána vládou Vladimíra Špidly a na její místo byl dosazen Fischer.
Po pádu Topolánkovy vlády se stal premiérem úřednické vlády. Během tohoto období i následně po něm čelil z Topolánkovy strany četným obviněním z pracovních pochybení i osobním útokům.
Znovu se výrazně objevil na scéně až se svou kandidaturou na post prezidenta.  Po neúspěchu v prvním kole se ze strany Karla Schwarzenberga přiklonil k Miloši Zemanovi. Výsledek se dostavil záhy po pádu Petra Nečase jednáním s designovaným premiérem Rusnokem a později samotným ministerským jmenováním.

Cíle ve vládě:

  1. Připravit státní rozpočet na další rok s maximálním schodkem 3 % HDP
  2. Zjednodušit administrativu podnikatelům

Jako ministr by se měl rovněž věnovat důležitým dokumentům rozjednaných předchozí vládou, zejména fiskální ústavě a důchodové reformě.

Zaujalo mě…

Nevyčítám Janu Fischerovi členství v KSČ, protože v oné době musel být členem každý, kdo chtěl zastávat nějakou alespoň trochu lepší pozici než řadový učitel. Je rovněž pochopitelné, že se později, zvláště ve volbách, svým členstvím nijak nechlubil.  Z finančních potíží nebyl Fischer nikdy před prezidentskou volbou nařčen. Jeho potíže se splácením dluhu z kampaně vidím jako momentální problém, jako investici, která se nevyplatila, a on se musel potýkat s negativním výsledkem svého risku.  Spojenectví s Milošem Zemanem jako příslib opětovného naklonění mecenášů na svou stranu beru jako nepříliš etický, avšak v dané chvíli praktický způsob.

Ministr dopravy Zdeněk Žák

zdroj: vlada.cz

zdroj: vlada.cz

Že i s malým titulem lze hrát velké divadlo, ví nový šéf resortu dopravy Zdeněk Žák. Jeho titul bakaláře z VUT v Brně mu pomohl k tak slušné kariéře, o jaké nesní ani mnozí inženýři.

Svou dráhu nastoupil na Ministerstvu dopravy a spojů v pozici vládního rady. Odtud přešel na generální ředitelství Českých drah jako poradce divizního ředitele. U Českých drah postupně prošel ještě pozicemi tajemníka správní rady a ředitele odboru vnějších vztahů.
Do samotné politiky se vrátil jako poradce Miloše Zemana, tehdy premiéra, a o pouhý rok později byl jmenován vrchním inspektorem Českých drah. O tři roky později byl pro nesrovnalosti v hospodaření odvolán. Odešel do Bruselu asistovat při českém předsednictví EU a vrátil se jako odborný smluvní poradce. Stal se náměstkem ministra dopravy Petra Bendla i členem dozorčí rady Českých drah. Zde se však dostal do sporu s generálním ředitelem drah Petrem Žaludou, kterého chtěl odvolat. Tím se postavil ale i proti ministrovi a po pouhých třech měsících ve funkci náměstka i v dozorčí radě skončil. Vrátil se až jako Rusnokův ministr dopravy.

Cíle ve vládě:

  1. Kontrolovat hospodářství Českých drah
  2. Dohlédnout na rekonstrukci dálnice D1
  3. Zajistit bezchybné fungování registru vozidel

Zaujalo mě…

Získáním ministerského postu získal Zdeněk Žák široký manévrovací prostor. I když se tváří, že nehodlá opakovat chyby svého předchůdce a zasahovat do kompetencí vedení Českých drah, bylo těžké odolat lákadlu vrátit prohru svému konkurentovi Petru Žaludovi (v těchto dnech odstupuje z vedení ČD, souvislost s Žákovým postavením je nepopiratelná).  Kdysi bojoval z pozice člena rady proti neúměrně vysokým platům manažerů ČD. Uvidíme, zda s nimi provede něco v pozici ministerské, vzhledem k tomu, že např. právě odstupující Žaluda dostává mnohamilionové odstupné.
I Zdeněk Žák má z minulosti politické kontakty s Milošem Zemanem.

V dalším díle našeho malého politického seriálu se budeme věnovat ministru obrany panu Vlastimilu Pickovi,  ministru práce a sociálních věcí Františku Koníčkovi a ministru pro místní rozvoj Františku Luklovi.

ČTĚTE TAKÉ:  Znáte ministry Rusnokovy vlády? Představujeme první tři. Dozvíte se o ministrovi zemědělství, zdravotnictví a životního prostředí.

Zdroj perexové fotografie: vlada.cz

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář