Balíš, balím, balíme.. na dovolenou!

Krása a móda / 29.7.2013

Co kosmetického nezapomenout přibalit na dovolenou a co naopak „taháme“ zbytečně?

Znáte to. Dovolená za dveřmi a namísto těšení se je tu balení a všeobecný stres doprovázený obavami z toho, na co všechno jsme zapomněli. Na pláži potom skutečně můžeme zjistit, že nám něco důležitého chybí, a přitom máme tolik zbytečností, které za celou dovolenou nevyužijeme ani jedinkrát.

sea

Balte jen to nejnutnější a místo hodin v koupelně si užívejte šumění mořských vln. Zdroj: sxc.hu

V prázdninovém zavazade by vám rozhodně nemělo chybět:

 • Opalovací krém a balzám po opalování. Ochrana proti UVA a UVB záření je v péči o pokožku klíčová. Více o výběru toho správného krému jsme vám radili zde. Nezapomeňte také na zklidňující emulzi, která bude pečovat o opalovanou pokožku. Použít můžete jak běžné krémy k tomu určené, či přípravky z lékárny (Panthenol apod.), které obsahují vyšší procento pantenolu, a jsou proto ideální i pro péči o spáleniny.

Tip: Vložte balzám po opalování do lednice. V neúnosných vedrech vás krásně ochladí a spálené kůži uleví o trochu více.

 • Šampon a kondicionér, oba určeny pro péči o vlasy namáhané sluncem, solí a chlorem. V létě vaše hříva trpí nejvíce, věnujte jí proto odpovídající péči jak po opalování, tak při něm. Jak? Pomocí spreje na vlasy s UV filtry.
 • Balzám na rty, a to opět s faktorem chránící před spálením i vaše rty.
 • Pleťová voda a odličovací tamponky. Většina z nás se na pláž nejspíš nelíčí, a proto s sebou odličovací přípravky nevozí. U pleťového tonika nebo vody ale udělejte výjimku. Mýdlo pleť vysuší a opláchnout se obyčejnou vodou nestačí. Tonikum vyčistí vaše póry od zbytků krémů, soli, potu a všemožných jiných nečistot. A proč je právě tato péče důležitá? Krémy s UV filtry obsahují ve valné většině silikony, které póry uzavřou a na pokožce vytvoří tenký nepropustný film a veškeré nečistoty v pórech pod ním potom tvoří nežádoucí pupínky. Pravidelným čištěním toto riziko minimalizujete.
 • Místo odličovacího tonika a tamponků můžete vzít dětské nebo odličovací vlhčené ubrousky, které mají několik dalších využití. Cestou na vaši vysněnou dovolenou je oceníte jako okamžitou pomoc od špinavých rukou či upoceného podpaží.
 • Antibakteriální gel. Nepostradatelný jak v MHD, tak na cestách poněkud delšího charakteru.
 • Hygienická papírová podložka na WC. Jednoduchá a neocenitelná pomůcka, se kterou už z veřejných WC či toalet na čerpacích stanicích nedostanete hysterický záchvat dlouho předem.
 • Deodorant. Na pláži ho sice potřebovat nebudete, ale na večeři nebo procházku do města by vám chybět neměl.
 • Gel na holení pro CITLIVOU pokožku. Pamatujte na to, že kůže vystavená slunci je mnohem náchylnější, a i když běžně s holením nohou problém nemáte, po opalování by se komplikace objevit mohly. Mějte proto pro jistotu po ruce péči určenou pro kůži citlivou, lépe i pro alergiky.
sun

Krásný západ slunce si užijete i nenalíčená. Zdroj: sxc.hu

Co naopak můžete s klidným srdcem nechat doma v koupelně?

 • Denní krém bez UV ochrany. K čemu? Poctivě se mažte opalovacím krémem, vaše pleť vám bude vděčná. Můžete a nemusíte s sebou vozit noční krém. Pokud bez něj neuděláte ani ránu a zas tolik neváží, vězměte si ho bez výčitek s sebou. Místo nočního krému ale s klidným srdcem můžete použít i zmiňovanou emulzi po opalování.
 • Termální voda je sice fajn záležitost na osvěžení, mnohé jsou ale vážně jen vodou ve spreji. A pro tu nemusíte běhat do lékárny, tu si s pomocí rozprašovače, pleťového tonika a obyčejné vody vyrobte doma samy.
 • Make-up. Vážně dámy, kdo bude u moře na pláži zvědavý na vaše perfektní kouřové líčení a cat eyes? Voděodolný make-up se špatně odličuje, bez něj byste se nevykoupaly a ranním líčením strávíte čas, který byste jinak mohly věnovat relaxaci u vody.
 • Různé laky na nehty. Stejný princip jako u make-upu – potřebujete mořským ježkům ukazovat každý den novou barvičku? Jenomže týden vám nalakované nehty asi nevydrží a zničený lak je horší než žádný. Udělejte tedy kompromis – místo odlakovače si tentokrát kupte ubrousky odlakovačem napuštěné a do kufru přibalte jen jednu lahvičku laku na nehty.
 • Peeling.  Obrušovat právě opálenou, mnohdy i spálenou pokožku je holý nesmysl. Rozdráždily byste ji a půl dovolené bojovaly s vyrážkou, a ne s vlnobitím.

Vychytávka: Místo plných balení vašich oblíbených přípravků použijte jejich cestovní balení nebo je přelijte do menších lahviček. Ušetříte tím spoustu místa, které můžete věnovat na suvenýry pro známé nebo pro další plážový outfit.

Šťastnou cestu!

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Petra Krejčířová

Student, nenapravitelný idealista, milovník umění a veškeré elegance starých časů.

Zanechte komentář