Zabojujte s Úsměvem Mony Lisy za ženská práva

Literatura / 25.8.2013

Nahlédněte na univerzitu sladkých 50. let, kde se boří dosavadní vláda disciplinace tamních dívek.

Léto – ideální doba oprášit i starší kousky, horko – perfektní čas odstrčit náročnou četbu a sáhnout po něčem, co má duši a zároveň vás nezdrtí svou těžkopádností. Dokonalým příkladem je kniha z pera Deborah ChielÚsměv Mony Lisy.

Kniha je útlým svědectvím představujícím kontroverzní 50. léta v Americe, kdy velice konzervativní způsob výchovy dívek ovlivňoval jejich současný a mnohdy i budoucí život. Úkolem takové správně vychované dívky bylo dobře se vdát. Mladé studentky k tomuto kroku spějí i na univerzitě a pečlivě se připravují na svou budoucí úlohu manželky po boku dobře vybraného manžela.

Dva světy proti sobě?

Píše se rok 1953, kde příběh čtenáři předkládá ambiciózní a sebevědomou povahu hlavní hrdinky Katherine Watsonové, která přijíždí na prestižní univerzitu Wellesley vyučovat dějiny umění. Katherine se absolutně vymyká všem zkostnatělým univerzitním zvyklostem, které sama považuje za dávno přežité a zpátečnické.

Její profesorské začátky narážejí na problémy. Dívčím kolektivem studentek je kvůli svému názorovému způsobu života zcela odsouzena. Hned na začátku zjišťuje, že univerzitní vzdělání pro dívky nemá takovou hodnotu, jako má svatební oznámení. Do sporu se tak dostávají dva světy, které jsou navzájem zcela odlišné. Jednotlivé peripetie jsou v knize řazeny do několika mikropříběhů, které dokreslují rezervovanost 50. let.

Pro Katherine začíná boj o místo na univerzitní půdě a hlavně nelehký úkol – vštípit své názory a trochu svobodomyslnosti svým studentkám. Bohémská profesorka se tak postupem času stává jejich novým průvodcem a učitelem života. Jenže jak už to v knihách chodí, na řadu musí přijít i nějaký ten zádrhel,  i přes souznění s některými děvčaty čeká odhodlanou bojovnici za ženskou nezávislost pár nepříjemných okamžiků, které jí připraví zástupkyně konzervativního smýšlení.

Nemůžete knihu sehnat? Filmová podoba je mile stráveným časem. Příběhem vás provede například Julia Roberts, Kirsten Dunst.

Znáte to i vy sami, občas má člověk touhu něčeho dosáhnout. V uších zní hlas pějící ódy na slávu nových zítřků. Ústům velí pachuť něco změnit. Často ale tuto euforickou náladu brzdí v činu lenivější pozadí a mozek, který říká: „No, tohle teda rozhodně ne! Na to stejně nemáš!“ Vždyť  jen hloupá prokrastinace u počítače vám kolikrát zabraňuje zažít tam někde venku něco, co byste si pamatovali po zbytek celého života.

Pokud jste tím, kdo sedí za sklem oken a staví vzdušné zámky bez jakékoliv snahy jít zámku naproti, začtěte se do knihy.  Právě ona by se mohla pomyslně stát majákem pro váš začátek cokoliv změnit tak, jako se o to pokusila hrdinka Katherine.

Četli jste tuto knihu? Jak se vám líbila?

Zdroj perexové fotografie: foter.com (upraveno)

Zdroj videa: youtube.com

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentář