Co skrývá Avena?

Literatura / 28.7.2013

Marianne Curleyová sáhla po andělském námětu. Jak se s ním vypořádala,  se pojďte podívat.

Ač se může zdát, že psát fantasy příběhy pro mladé zvládne kdekdo, opak je pravdou. I žánr, jako je literatura pro mládež, má svá pravidla, která knize dovolí stát se hodnotným literárním počinem. Často se však v knihkupectvích setkáváme s podprůměrnými, maximálně průměrnými pokusy, které se snaží útočit na mladé čtenáře ohranou tématikou prvoplánového pojetí. Kniha Marianne Curleyové není v oblasti „andělských knih“ žádnou prvotinou, i přesto však u čtenářů sklízí úspěch.

Proč právě andělé?

Upíry to začalo a anděly jen tak neskončí. Možná se už brzo dočkáme dalších nadpřirozených benefitů, které hýbou současnou literární, převážně komerční, scénou. Jenže otázkou zůstává, v čem jsou andělé tak zajímaví, že stojí za to dokola využívat jejich zbraně? Důvodů může být hned několik.

Andělé jsou nesmrtelní – i takové přání mívá nejden z čtenářů. Dokáží vyléčit nevyléčitelné – uznejte, kdo by si nepřál znát lék na rakovinu. Vedou naše životy – a v dospívání to platí dvojnásob. Literatura, ve které vystupují andělské bytosti je cílena na mladé zcela záměrně. Jsou to právě oni, mladí čtenáři, kdo hledají sami sebe po čase, kdy už je za ruku nevedou jejich rodiče. Anděl se tak pro mnohé může stát alegorickým ztělesněním pomocného vodítka při cestě z dětství k dospělosti. Mladí rádi experimentují, zajímají se o nové věci. Láká je andělská tajuplnost, nevinnost a v mnohých knihách i zmařená a často bouřlivá láska. Anděl totiž v kontrastu s negativními prvky dokáže čtenáře doslova strhnout.

Avena – Skrytá

Pár století již zavedená, poměrně dobře fungující přímka „dobro versus zlo“ figuruje i zde. Když k ní přidáme ještě lásku jako z plakátů, pár andělů, výsledná rámcová konstrukce příběhu bude zaručeně fungovat. Bohužel však za předpokladu, že se autorka nepustí do sériové výroby, ale zůstane u jedné vydatné knihy.

Děj, který se před nás dostává, by se dal rozhodně okleštit a místo dalších dílů série vytvořit myšlenkově nadupanou plnohodnotnou jednu knihu. Ovšem není chyba autorky, že se v současné produkci segmentuje kde co. (Co třeba takové komerčně úspěšné Stmívání? Nešlo by díly lehce pokrátit?) Doba touží po sériích, čtenáři  – máte je mít!

Tím ale rozhodně nechci shazovat úroveň této knihy. (Vždyť i Stmívání si přes svůj rozsah našlo své fanoušky.) Naopak musím knihu pochválit. Je dynamická, má svou pružnost v ději, postavách i ve vlastním námětu. Jazykem koresponduje s mladým čtenářem. Nevtírá se, jednoduše evokuje představený fikční svět.

Nová fantasy trilogie má k prvnímu dílu i svůj vlastní book trailer, necháš se jím zlákat?

[one_fourth]

Co označuje pojem Avena?

„Existují čtyři dimenze. Země, říše srmtelníků; Skade, lidská představa pekla; Avena, kde žijí andělé; Peridis, místo, kam putuje lidská duše a které odpovídá vaší představě nebes.“

Zdroj: CURLEY, Marianne –  Avena

[/one_fourth]

Z hlediska kompozice je pak zajímavým plusem i výstavba jednotlivých částí. Segmentace příběhu díky využití ich formy skvěle parceluje jednotlivé scény. Snaží se tak čtenáře začlenit do děje prostřednictvím myšlenek jednotlivých aktérů – což vnímám oproti jiným andělským knihám jako velké plus. Pohled do nitra samotných postav je perfektním autorským pokusem. Ebony a vyvolený Jordan se střídají po jednotlivých kapitolách ve svých „výpovědích“, jejich monology se během četby stávají samostatnými příběhy s živými dialogy. Vše dobře navazuje, naráží do sebe a vzájemně se proplétá v jeden celistvý příběh, který skrývá tajemství.

Jelikož se jedná o první díl série, hrátky s psychologickou stránkou každé postavy jsou opravdu na začátku, proto můžeme doufat, že to lepší si autorka schovává do šuplíku pro další díl. Ono je to i logické – proč prozradit úplně vše, když jsme teprve na úplném začátku, trocha mystiky a naléhavosti ději určitě neublíží. Značná okleštěnost rysů postav tak čtenáře burcuje k četbě, nutí ho knihu dočíst a těšit se na další díl – což lze pokladát za slušný autorský výkon.

 

 

Být jiný není hřích. Zdroj: foter.com, upraveno

Být jiný není hřích. Zdroj: foter.com (upraveno)

Ebony vždycky věděla, že je jiná. Odlišovala se svýma fialovýma očima a její úzkostliví rodiče ji po celé dětství drželi na farmě v odlehlém údolí, kde ji i sami vzdělávali, chránili ji před každým nebezpečím – skoro jako by ji skrývali. Jenže teď se v Ebony něco mění. Něco, co se skrýt nedá. Dívka září, každým dnem je o něco krásnější a silnější. Když jedné osudové noci potká zvláštního, citlivého Jordana, něco uvnitř ní vybuchne –  něco, co od základů promění její dosavadní život. Ebony zatím neví,  že je uloupený anděl, ukrytý za zemi. Jenže teď, když ji nebesa našla, budou ji chtít zpátky.

 

Zdroj: Přebal knihy

 

 

Příběh je nutné brát s jistou nadsázkou, opravdu jako představu fikčního světa naservírovaného autorkou Marianne Curleyovou, neboť občas se vám mohou zdát některé scény nelogické – proč však přemýšlet a zacházet do detailů – od toho přece fikční světy v knihách jsou – dovolují nám oprostit se od všech racionalit a hloubavého přemýšlení (pokud se nepokoušíme přelouskat nějaké hutné filozofické dílo). Pokud chcete najít odpočinek od reálného dění, fikční světy s napínavými, leč jednoduchými příběhy jsou to pravé.

Už jste četli tuto knihu? Jaký je váš názor, pustíte se do dalšího dílu?

Knihu naleznete u nakladatelství JOTA.

CURLEY, Marianne. Avena. 1. vyd. Brno: Jota, 2013, 287 s. ISBN 978-80-7462-329-5.

Zdroj perexové fotografie: Jana Hybnerová, Generace 21

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentář