Pacific Rim

Del Toro Machina

Film / 19.8.2013

Autor:

Pacific Rim splňuje do puntíku roli jednoduché přímočaré zábavy.

Zlověstná monstra z hlubin oceánu a obří stroje jako první linie obrany naší planety. Letní filmový trhák Pacific Rim má vše, co diváci očekávají od akční zábavy na odpočinek v horkých prázdninových večerech – velkolepost se skvělým soundtrackem a slabší scénář, který filmu vůbec neškodí.

Země prožívá klidné časy míru a pokoje. Spánek všech obyvatel modré planety ale naruší neznámí tvorové s vizáží Godzilly, kteří pustoší města a nenechávají vydechnout jak prchající obyvatelstvo, tak armádu, která se snaží zabránit zkáze. Když lidstvo zjistí, že útoky z temného Pacifiku nepřestanou, začne budovat roboty obří velikosti jako poslední záchranu před hrozbou. Jaegeři (z němčiny Lovci) se s monstry Kaiju (odkaz na slavné japonské příšery – mimo jiné i zmiňovanou Godzillu) úspěšně potýkají několik let, ale strach převládá. Trhlina v oceánu je totiž stále otevřená.

Jednoduchá synopse se záchranou světa a poslední državě, kterou chrání padesátimetrové plechovky, je přesně tím chodem, který publikum s oblibou v akčních filmech miluje. Velký zlověstný nepřítel na tisíc a jednu variaci a otázka za milion. Jak ho zastavit?

Pacific Rim: Útok na Zemi
(akční/dobrodružný)
Režie: Guillermo del Toro
Scénář: Travis Beacham
Hrají: Charlie Hunnam, Idris Elba, Rinko Kikuchi, Charlie Day…

Jaegeři, velkolepé stroje ve stylu Bayových Transformers, jsou poslání do akce ve výborném trikovém provedení a díky možnosti třetího rozměru (i když až v postprodukci) má vše nádech atmosféry velké bitvy o přežití lidstva. Příběh se točí kolem pilota jedné z obranných mašin, který ale z programu Jaeger vystoupil kvůli tragické ztrátě při jedné ze svých misí. Nebezpečí ale roste a velitel je nucen zajistit návrat ztraceného syna. Jedině on totiž může odvrátit příliv příšer a uzavřít trhlinu, ze které přicházejí. Film mimo velké akce staví na myšlence spolupráce a soudržnosti v nejhorším. I pilotování Jaegerů v procesu nazvaném „drift“ je založeno na propojení dvou partnerů-pilotů za společným cílem.

Pacific Rim

Piloti Raleigh (Charlie Hunnam) a Mako (Rinko Kikuchi) musí zastavit nebezpečí z hlubin. Zdroj: warnerbros.cz

Guillermo del Toro do filmu obsadil neokoukané herce, kteří hrají prim v nekomerčních seriálech a filmech (pokud tedy nepočítáme „Hellboye“ Rona Perlmana), anebo zdatně odvádějí „černou práci“ ve vedlejších rolích. Nepřítomnost žádné z hollywoodských superstar působí svěžím dojmem a Pacific Rimu prospívá. Souboje „dobra a zla“ v rozbouřených vlnách jsou přímo dělané na velké plátno. Akční scény jsou jedním velkým Jaegerem, který se musí vypořádat se scénářem v podobě Kaiju. Ale i přesto není příběh nijak plytký nebo nedotažený. V jednoduchosti je síla a u filmů typu Pacific Rim to platí dvojnásob. Na začátku jen krátký úvod a honem do stroje. Hlavní dvojice je sympatická, Kaiju dostatečně ohavní a strašní. Filmu lze samozřejmě vytknout několik drobností, ale tvůrci si na nic nehrají a vše servírují tak, aby se divák bavil a na občasné mouchy na předním skle obřího robota zapomněl.

S aktuálními tržbami v hodnotě 344 milionů dolarů si film vydělal natolik, aby tvůrci začali vyjednávat o možném pokračování. Prostor pro další hi-tech řádění určitě v příběhu zůstal a pokud by se měl sequel nést v podobném duchu, je o další dobrou letní akci postaráno. Pacific Rim sice není klasický blockbuster, ale byla by velká škoda odhazovat ho do koše. Teď už jen sehnat dalších 200 milionů a jde se nakupovat Jaegery!

Zdroj perexové fotografie: warnerbros.cz

 

Tomáš Fiala

Tomáš Fiala

Student novinařiny se zájmem o sport, divadlo a kulturu obecně. Nadšenec do filmů a TV sérií. Řídí se heslem "Na všem negativním hledej pozitivum" i když jde do tuhého.

Zanechte komentář