Zkuste poznat Nizozemsko jako zemi plnou symbolů

Cestování / 20.8.2013

Když se řekne Nizozemsko, vybaví se nám spousty symbolů, které jsou s ním tak úzce spjaty. Putujte tedy Nizozemskem a poznejte symboliku této země.

Nizozemsko je monarchií, která leží v severozápadní Evropě a pyšní se hned několika zajímavostmi, které většina z nás jistě zná, protože se již staly symboly této země. Při slově Nizozemsko se nám tak již nevybaví jen dřeváky, pokud však ano, nepřestávejte číst!

[one_third align=“right“]

Název Holandsko se chybně používá pro celý stát, je to ale označení pro část Nizozemska, které se skládá z 12 provincií, z nichž dvě tvoří Holandsko. Nazýváme je Severní a Jižní Holandsko.

[/one_third]

Každý stát má svůj symbol, jenže Nizozemsko je snad přímo postaveno na symbolice. Svou nížinatou a velmi úrodnou půdou je tato země vůdcem na trhu s květinami, do země tak květiny lákají stovky turistů, většina z nich pak vyhledává tulipány, které se staly národní květinou a znakem země. Vlhké podnebí a úrodná půda má výborné předpoklady pro zemědělství, které zaměstnává stále vysoký počet lidí, živočišná výroba se pak zaměřuje na chov skotu a mléčné výrobky. Nizozemský sýr je tak lahodný, že byste opravdu neměli váhat s jeho ochutnáním.

Díky nížinaté krajině vládne v Nizozemsku také silný vítr a téměř celý rok vydatně fouká, vítr využívali lidé již v minulých časech a začali hojně stavět větrné mlýny, kterých je v zemi stále obrovské množství. V dnešní době je nahradily spíše větrné elektrárny, ale pro nás, turisty, jsou větrné mlýny dalším symbolem Nizozemska.

Dřeváky jsou k vidění opravdu na každém kroku. Vyfoceno v parku Keukenhof. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

Dřeváky jsou k vidění opravdu na každém kroku. Vyfoceno v parku Keukenhof. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

Obyvatelé hustě osídleného Nizozemska jako milovníci přírody a jízdy na kole

Obyvatelé Nizozemska si uvědomují bohatství své země a k přírodě se chovají s úctou a pokorou. Po celé zemi tak neuvidíte poházené odpadky. V případě, že je zahlédnete u dálnice, můžete si v duchu jako já zanadávat na turisty, kteří nerespektují přesvědčení místních obyvatel. Přestože patří Nizozemsko mezi jednu z nejhustěji osídlených zemí v Evropě, je jeho čistota a nádherná příroda téměř zarážející.

Místní obyvatelé navíc nalezli velkou oblibu v jízdě na kole, která se rozšířila zejména ve větších městech. Jízda na kole ale není brána jako sport, spíše je v hustě osídlených městech dopravním prostředkem, který vás rychle dopraví na místo určení. A samozřejmě i takto se dá šetřit životní prostředí. Pokud se tedy rozhodnete navštívit například hlavní město, nezapomeňte dávat pozor na všudypřítomné kolaře, kteří jsou opravdovými pány tamějších silnic. Jsou rychlí, mrštní a spíš používají zvonek než brzdy, takže pokud vás srazí, připravte se na to, že to bude především vaše vina.

Běžné parkoviště kol v Amsterdamu. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

Běžné parkoviště kol v Amsterdamu. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

Nizozemsko podle tradičních míst

V případě, že jste v Nizozemsku ještě nikdy nebyli a chtěli byste vidět místa, která jsou úzce spjatá s výše uvedenými symboly a poznat tak tuto zemi ve všech jejích hlavních tradicích, tak byste si neměli nechat ujít zejména tato tři místa.

Květinový park Keukenhof

Keukenhof je největším květinovým parkem v Evropě a každoročně ho navštíví velké množství turistů. Tento park je tak rájem pro zahradníky či milovníky květin, kteří je každoročně obdivují v krásném prostředí parku s listnatými stromy, kanály i vodopády. Park je otevřen od dubna do září a k jeho návštěvě je samozřejmě nejlepší jaro, kdy všechny květiny začínají kvést či již bohatě kvetou.

Květinový park Keukenhof, vlevo můžete vidět venkovní expozici, vpravo pak jeden z altánů. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

Květinový park Keukenhof, vlevo můžete vidět venkovní expozici, vpravo pak jeden z altánů. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

Pokud přijedete v jiných než jarních měsících a vám se naskytne pohled na nerozkvetlé či již odkvetlé venkovní expozice, tak nevěšte hlavu, park nabízí i pět altánů, ve kterých květiny stále bohatě kvetou a obrovskou škálou barev a vůní tak uspokojí vaše smysly. V parku kvete každý rok několik milionů květin, takže pokud si ho chcete projít opravdu celý a zhlédnout květinové bohatství Nizozemska, doporučila bych vám vyhradit si na prohlídku celý den. Před návštěvou si ještě zjistěte, zda park zrovna nepořádá nějaký doprovodný program. V některých dnech totiž můžete zhlédnout různá hudební či taneční vystoupení, květinové show, programy pro děti a spoustu dalších akcí, které se rok od roku liší.

Historická vesnice Zaanse Schans

Tato historická vesnice na břehu řeky Zaan byla zrekonstruována a návštěvníkům se tak naskýtá možnost vidět místo z minulých dob. Nechybí typické zelenobílé domy a větrné mlýny, v kterých naleznete výrobny sýrů či dřeváků. Čeká vás tak komentovaná prohlídka o tom, jak se který výrobek vyrábí, nechybí samozřejmě i možnost si výrobky zakoupit. V případě různých druhů sýrů je i možnost ochutnávky.

V historické vesnici jsou k vidění typické zelenobílé domy a větrné mlýny. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

V historické vesnici jsou k vidění typické zelenobílé domy a větrné mlýny. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

Pokud budete v Nizozemsku, tak si nenechte ujít návštěvu tohoto skanzenu, který za to opravdu stojí. Celá vesnice dýchá historií a je navíc provoněná tradičními vůněmi této země, míse se tu vůně nejen dřeva a sýrů, ale cítit můžete i chléb z pekárny. Naskýtá se tak možnost nahlédnout nejen do historie této země, ale poznat i její tradice a symboly.

Skanzen je vědecká instituce, která odbornou formou interpretuje a uchovává lidovou kulturu formou specializované muzejní expozice ve volné přírodě. Má v sobě zahrnovat prostorové, časové, sociální, kulturní a přírodní souvislosti a podávat komplexní obraz lidové kultury. Definice Jiřího Langera. Zdroj: cs.wikipedie.org

Hlavní město Amsterdam

Amsterdam je největším městem a centrem zejména kulturních událostí. Královská rodina společně s vládou a parlamentem ale nesídlí v Amsterdamu, nýbrž ve městě Haag.

Amsterdam neláká na honosné budovy jako jiné země, při procházce městem zjistíte, že většina domů jsou úzké a hnědé budovy. Měla jsem pocit, jako by i ty ladily s přírodou a zemí. Přesto při důkladné prohlídce historického Amsterdamu narazíte na několik kostelů, které se řadí k architektonickým památkám. Jsou tak milým zpestřením mezi stále stejnými domy. Město navíc leží na krásných kanálech, přes které jsou zdobené mosty a městu tak dodávají kouzlo. Kanály křižují výletní lodě, takže určitě neváhejte s vyjížďkou na lodi, pohled na město z kanálů je zase jiný a máte tak možnost prohlédnout si Amsterdam zase z další perspektivy.

Amsterdam s typickými hnědými domy a kanálem. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

Amsterdam s typickými hnědými domy a kanálem. Zdroj: Petra Boltíková, generace21.cz

Toto město je ale proslaveno zejména kulturou a množství muzeí a galerií, které se zde nacházejí, nelze tedy vyjmenovat všechny, které stojí za návštěvu. Pokud se ale vydáte do Amsterdamu, doporučuji vám navštívit zejména muzeum slavného nizozemského malíře Vicenta van Gogha, kde je uložena jeho největší sbírka obrazů na světě.

Ve městě se pak nachází i Dům Anny Frankové, kde se ukrývala židovská rodina Franků za druhé světové války. Před domem je většinou pravidlem, že narazíte na obrovskou frontu lidí, kteří touží spatřit expozici věnované této rodině. Je tedy potřeba počítat s menším zdržením. Ve městě je velké množství nádherných a zajímavých muzeí a galerií, také pokud se zajímáte o umění či historii, určitě neuděláte chybu, když jeden celý den v Amsterdamu věnujete návštěvám muzeí.

Význam tradic a hodnot

Tyto tři místa vám jistě dovolí poznat krásy Nizozemska podle tradic. Já sama jsem opravdu moc ráda, že jsem mohla vidět všechna zmíněná místa a nahlédnout tak do historie a zásad této země. Je důležité, abychom při návštěvě cizích krajů poznali nejen jejich kulturu, ale i způsob života a hodnoty, které jsou pro místní obyvatele nesmírně důležité. A samozřejmě je nezapomněli respektovat. Pokud vás tedy láká poznat Nizozemsko podle symbolů a tradic, neváhejte navštívit tato tři místa a v případě, že vás země dřeváků, květin a větrných mlýnů učarovala jiným způsobem a vaši oblibu si získala jinými symboly, nezapomeňte nám dát vědět!

Zdroj perexové fotografie: Petra Boltíková, generace21.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář