Castaway on the Moon

Film / 31.7.2013

Rozverný a milý film o trosečnících uprostřed civilizace a samotě mezi spoustou lidí.

Castaway on the Moon patří k filmům, které si s divákem hrají na úrovni, kde už se dají emoce a myšlenky těžko předat slovy. Možná by stačilo jen napsat: Udělejte sami sobě radost a prostě se na tenhle film podívejte. Pravděpodobnost, že dvou hodin strávených s ním budete litovat, je menší, než že po skoku z mostu skončíte na opuštěném ostrově.

Castaway on the Moon

Jižní Korea, 2009, 116 min
Originální název: Kimssi Pyoryugi
Režie: Hey-jun Lee
Scénář: Hey-jun Lee
Hrají: Ryeowon Jung, Jae-yeong Jeong

Neschopný a divná, oba ztracení

Životnímu tragédovi Kimovi padá na krk hromada dluhů a jeho život celkově nestojí ani za starou bačkoru sežvýkanou uslintaným psem, a tak se rozhodne svou nepříliš smysluplnou existenci ukončit skokem z mostu. Nedokáže uspět ani v tom, pád přežije a skončí na opuštěném ostrově pod mostem. Přesněji – na opuštěném ostrově uprostřed desetimilionového Soulu. Neschopný kravaťák, který ani neumí plavat a jehož volání o pomoc nebere nikdo vážně, si musí sám v přírodě zamořené odpadky velkoměsta obstarat potravu a nějak přežít.

Současně žije na protějším břehu asociální a vystrašená dívka, která nikdy neopouští svůj pokoj. Svět venku jí nemůže nabídnout nic, co by se nějak nedalo nahradit mezi čtyřma stěnami. Dny tráví vytvářením svého dokonalého obrazu na internetu, spává v přístěnku obloženém bublinkovou fólií a čerstvý vzduch nahrazuje pomocí větráku.

Z promyšlené každodenní rutiny ji vytrhne až podivný chlapík, kterého náhodou zpozoruje na ostrově uprostřed řeky. Zcela logicky usoudí, že musí být mimozemšťan a v zájmu lidstva se rozhodne vykonat druhý největší krok po Armstrongovi a kontaktovat ho.

Svérázná dvojice spolu začne komunikovat pomocí vzkazů v lahvi a nápisů v písku a postupně přichází na to, že samota jim zase tak nevyhovuje.

 Clipboard01

Óda na… všechno

Hlavní postavy se chovají přirozeně a velmi lidsky, i když mezi většinovou populaci nezapadají. Nebojují s nějakou konkrétní křivdou nebo problémem, nevyrovnávají se s minulostí ani jiným člověkem, jen sami se sebou. Vyhýbání lidem je důsledek, příčiny neznáme. V tomto případě ani nehrozí častý problém s rozlišováním asijských tváří, protože kromě ústřední dvojice se žádná důležitá postava neobjevuje. Oba herci se svých rolí ujali úžasně a sympatie si dokáží získat velmi rychle.

Zdálo by se, že na Castaway on the Moon by se dala přilepit růžová nálepka s nápisem „romantika“, ale rozhodně by tam nezůstala sama, pokud by vůbec něco takového neznamenalo zbytečné plýtvání papírem. Hledat prvky různých žánrů a cpát za každou cenu tento skvost do klasických škatulek má asi stejný význam jako říkat babičce, že vážně nechcete přidat. Tvoří dohromady dokonalý, homogenní a nezařaditelný celek.

Celý snímek plyne pomalounku, nikde příliš nedrhne a užívá si dlouhých záběrů a nápaditých detailů. Pohrává si se symboly, opakuje motivy a i méně pozorný divák snadno odhalí odkazy na Trosečníka (tím ale veškerá podobnost končí, společné mají asi jako bílá čokoláda s hořkou). Netlačí na pilu, nesnaží se ždímat emoce a dojmout za každou cenu. Možná proto se mu to tak daří a konečný dopad je mnohem silnější a hlubší než nepokryté manipulování s emocemi typické pro hollywoodské filmy s podobným námětem.

Vizuální stránka potěší i výtvarně náročného diváka. Malebné a lyrické záběry přírody (nebo skládky, záleží na úhlu pohledu) i dívčina pokoje krásně dokreslují atmosféru a posouvají film mezi umělecky hodnotná díla.

Scénář nezůstává za krásným a hravým povrchem pozadu. Pod vymazlenou hladinou se odehrává vážné drama o samotě, lásce, naději a hledání smyslu života. Možná to zní jako klišé, ale s vynalézavým pojetím a zpracováním si skvěle rozumí a jako celek působí svěže a originálně. I přes to všechno nesklouzává k překombinovanosti a zůstává v podstatě velmi jednoduchý.

fullsizephoto86350jj

Tenoulinké škrábance na perfektní karoserii

K dokonalosti filmu schází pár detailů, které ovšem nemají šanci zážitek z něj zkazit a vůbec si nezaslouží tolik prostoru, kolik se na následujících řádcích dostane. Píšu o nich jen pro pořádek a připadám si při tom dost nevděčně a kacířsky.

První polovinu filmu rozbíjí flashbacky a ilustrační scény, které sice dokreslují charakter postav a promyšleností a originalitou si nezadají se zbytkem filmu, ale v kontextu jeho vývoje jako celku do něj příliš nezapadají.

Druhá výtka patří k občasnému mírně pokleslému humoru a vzývání, ehm, exkrementů. Jasně, patří to k životu, a i když připustíme, že analogie a myšlenkové postupy hlavního hrdiny dávají smysl, nemusel se v tom tak vyžívat a tvůrci tomu věnovat tolik prostoru. Něco prostě explicitně vědět nepotřebujeme. Jihokorejci v podobných tématech nebývají vůbec cimprlich, což může úzkoprsého Evropana mírně znechutit. Pořád ale nejde o nic, co by nějak výrazně kazilo dojem. Jiný kraj, jiná tabu.

Špatně použitý shortcode!

Zdroj obrázků: hancinema.net/korean_movie_Castaway_on_the_Moon.php + printscreeny

Anežka Nedvědová

Zanechte komentář