Osvětim: Místo, ze kterého mrazí v zádech

Cestování / 1.9.2013

Osvětim zná snad každý, ovšem ne všichni mají odvahu ji navštívit. V následujícím článku poznáte, kam až dokáže zajít lidská nenávist.

Píše se rok 1940 a u polského města Osvětim začíná budování koncentračního a likvidačního tábora Osvětim-Birkenau. V tuhle chvíli ještě nikdo netuší, že se zde odehrají hrůzy, které otřesou celým světem a zanechají šrám na tváři lidstva.

Osvětim

Pod branou s nápisem „práce osvobozuje“ prochází denně stovky turistů.

Původně zde byl vybudován pouze koncentrační tábor Osvětim I, který sloužil jako vězení převážně pro polské vězně. Roku 1941 započala výstavba rozsáhlejšího komplexu Osvětim II – Birkenau, jehož úkolem bylo tzv. „konečné řešení židovské otázky“. Celý tábor byl obehnán ostnatým drátem nabitým elektřinou.

Krematorium v Osvětimi

V krematoriích byli spalováni lidé, kteří zemřeli v plynových komorách.

Do Osvětimi byli dováženi Židé z celé Evropy. Většina z nich se domnívala, že jsou posíláni na práci do továren. Po příjezdu se rozhodovalo, jestli půjdou pracovat, nebo rovnou do plynové komory. V plynových komorách bylo denně zabíjeno i několik tisíc lidí. Ti pak byli spalováni v krematoriích, nebo na nich byly prováděny pitvy. Nechvalně známým nacistickým lékařem byl Josef Mengele, který prováděl na lidech sadistické pokusy.

Dne 27. ledna 1945 vtrhla do tábora Rudá armáda, která osvobodila přibližně 7 000 vyčerpaných a podvyživených vězňů.

 „Ti, kdo si nepamatují dějiny, jsou odsouzeni k tomu, aby si je zopakovali.“ 

George Santayana

V Osvětimi zemřelo podle odhadů nejméně 1,3 milionu lidí, zejména Židů. Někdy se hovoří i o tom, že zde o svůj život přišlo až 2,5 milionu Židů.

Roku 1979 byl koncentrační tábor Osvětim-Birkenau zařazen mezi památky UNESCO jako upomínka na zvěrstva, která se zde udála v letech 1941 až 1945. Tábor také slouží jako „varování“, aby se takové hrůzy již nikdy neopakovaly. Temná historie tohoto místa ale turisty neodrazuje, ba naopak. Ročně sem proudí davy turistů a „obdivují“ místa, kde jiní lidé ztratili své životy.

Zdroj všech fotografií: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář