Neutral: Naše kapela se zrodila z klukovského snu

Hudba Kultura / 25.7.2013

Dnes vám představíme kapelu z Uherského Hradiště, která má za sebou vystoupení na Masters of Rock a plánuje už druhé CD!

Mladá power metalová kapela z Uherského Hradiště, která nese poměrně nic neříkající název Neutral, hraje v šestičlenném složení: Petr Majtán (26) – zpěv, Pavel Šuranský (24) – kytara, Tomáš Botek (19) – kytara, Lukáš Nábělek (23) – basa, Tomáš Macko (21) – bicí, Libor Mališ (21) – klávesy. Víc o kapele nám prozradil poslední zmíněný člen kapely Libor.

Jak jste se dali dohromady?

Kapela vznikla vlastně jako takový klukovský sen o rockových hvězdách, který se postupem času naplňoval a stále naplňuje, i když jen v omezeném měřítku. Jedno z prvních složení naší party nejenom že pocházelo z jedné vesnice, ale dokonce z jedné ulice. Tato kuriozita nám ovšem dlouho nevydržela a kapela od té doby prošla mnoha změnami.

Proč se složení kapely tak často měnilo? Nějaké neshody nebo nedostatek času?

Většina bývalých členů odešla z klasických důvodů, ať už to byla rodina, škola, práce, ztráta zájmu nebo snad touha po něčem lepším. S mnohými jsme ale stále v kontaktu a udržujeme dobré kamarádské i profesní vztahy.

Jak dlouho už hrajete?

První pokusy o nějaké smysluplnější hraní sahají do roku 2004, kdy jsme (asi jako každá mladá kapela) začínali na hitech těch největších světových jmen jako Iron Maiden, Helloween, Gamma Ray, Hammerfall a jiných. Po personálním ustálení a nalezení podobného hudebního směru jsme v roce 2009 začali pracovat na svém prvním CD Brána osudů, které vyšlo na podzim 2011. Zde nastal taky největší zlom a ze „zábavové“ kapely jsme postoupili o ten pomyslný schodek výše. V současné sestavě však hrajeme necelý rok. Naším nejnovějším přírůstkem je velice šikovný kytarista Tomáš Botek.

Proč zrovna ten „poměrně nic neříkající název“ Neutral? Jak jste na něj přišli? A nese kapela stejný název od úplného začátku?

Těžko říct, kdo tento název vymyslel, protože nás doprovází už od samého počátku. A i když nás často pořadatelé akcí komolí na Neutrál nebo dokonce Naturál, o změně názvu jsme nikdy nepřemýšleli.

Co texty? Kdo vám je skládá?

Texty skládám já, i když je to někdy velmi svízelné. Kapelník Pavel je velmi pečlivý, co se zvukové stránky týče, a proto text musím častokrát přizpůsobovat velmi specifickým rytmickým a intonačním podmínkám. Protože zpíváme česky, stále se ale snažím zachovat jakýs takýs děj, aby byl text co nejlépe zapamatovatelný a snadno pochopitelný. Zároveň se však snažím vyhýbat klišovitým obratům a stokrát ohraným tématům.

Přijde mi to neobvyklé, že zpíváte česky, protože většina kapel se v dnešní době snaží zpívat anglicky. Jednak protože je pro ně jednodušší vyjádřit názory a myšlenky v angličtině a jednak proto, že je poté snazší prorazit v zahraničí. Takže proč vy jste si vybrali češtinu?

Asi právě z těch důvodů, které jsi uvedla. Podle mě je angličtiny na české hudební scéně až dost častá a čeština jaksi pokulhává. Co víc, od fanoušků dostáváme velkou spoustu kladných ohlasů právě na češtinu, která je v tomto stylu spíše raritou. Ani tak však angličtinu neodepisujeme. Kdo ví, třeba jednou bude potřeba.

Neutral při vystoupení v Brně.

Neutral při vystoupení v Brně.

Máte nějaký hudební vzor?

Hudebních vzorů má každý člen několik. V mnohých se navzájem rozcházíme, ale v mnohých zase nalézáme společnou zálibu. Mezi ty hlavní společné pak patří kapely jako Nightwish, Avantasia a Children of Bodom.

Co považujete zatím za svůj největší úspěch?

Tak to bude asi účast na festivalu Masters of Rock 2011, kde jsem si zahráli na Alfedus Music stage, potom koncerty s britskými kapelami Magnum a Neonfly a v neposlední řadě taky výhry v soutěžích Rockmax 12 a Naděje Beatu.

Páni, Masters of Rock? Tomu se říká pořádný úspěch! Kde vás mohou fanoušci v nejbližší době vidět?

Tuto sobotu to bude v Chrlicích u Brna, kde vystoupíme na akci Rockové Chrlení. Další velké akce odehrajeme 10. srpna v Olbramovicích u Brna nebo 24. srpna v Bělotíně. Kompletní seznam akcí máme vyvěšený na našem webu, Bandzone nebo Facebook profilu. Kompletní seznam akcí máme vyvěšený na našem webu, Bandzone nebo Facebooku.

Co plánujete do budoucna?

Zrovna jsme asi v polovině příprav na nové CD, s kterým bychom chtěli jít do studia někdy ke konci příštího roku. Do té doby bychom chtěli co nejvíc hrát a sehrávat se, aby nové album dopadlo ještě líp než to předchozí.

Jaký byl ohlas na vaše první album Brána osudů?

Ohlasy byly vesměs pozitivní. Jde o naši prvotinu, proto se s nějakými chybami musí počítat, ale i přes to dopadlo CD nad naše očekávání. Vždyť hlavně díky němu jsme si mohli zahrát na spoustě výborných akcí spolu s nejlepšími kapelami české rockové a metalové scény.

Trávíte spolu určitě hodně času. Nepanuje mezi vámi občas ponorka?

Občas se něco podobného dostaví, ale snažíme se to brát s nadhledem a humorem. Občas se člověk neuhlídá a s někým si vjede do vlasů, ale druhý den už je opět všechno v pořádku a pokračuje se v zajetých kolejích. K takovým situacím dochází hlavně o prázdninách, kdy zkoušíme dvakrát třikrát týdně a do toho ještě koncertujeme.

Hrajete vy nebo někdo z vašich blízkých v kapele, která se snaží nastartovat slibnou kariéru?
My vám můžeme pomoct udělat první mediální krůček! Pokud máte odvahu, přihlaste se do našeho seriálu „Kapely, které možná (ne)znáte“ a příště tady může být článek právě o vás! Pište na jitka.holcakova@generace21.cz.

Zdroj fotek v článku: archiv kapely

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář