Ilustrační obrázek

Jaký mobilní telefon pod stromeček?

Technologie / 29.11.2012

Chcete sobě nebo svému blízkému k Vánocům nadělit nový mobilní telefon? Poradíme vám jaký.

Hned vedle domácích elektrických spotřebičů jsou nejčastějším dárkem k Vánocům právě mobilní telefony. Sestavili jsme pro vás tipy podle cenových kategorií, ať už jde o nejzákladnější typy za pár stovek pro babičku nebo výkonný smartphone pro nadšence. Berte ale v potaz, že článek v tomto rozsahu není zdaleka schopen pojmout celou dnešní nabídku přístrojů. Ceny jsou určovány podle serveru Heureka.cz.

Základní: 500 – 2 000 Kč.

Samsung S5610

Samsung S5610

Bezdotykové: I když jsou bezdotykové mobily spíše na ústupu, tato kategorie je jim vcelku příznivá. Na vrcholu žebříčku v této cenové vrstvě je Nokia C2-01 a Samsung S5610. Samsung má v tomto případě jasně navrch v podobě většího displeje a lepšího fotoaparátu. Oba přístroje se pohybují okolo hranice 1 500 Kč. Pokud ale chcete model opravdu jen na volání a sms, za který utratíte co nejméně, je tu pro vás například Nokia 100 nebo Samsung E1200 za ceny mezi 4 až 6 stovkami.

Dotykové: V první řadě je vhodné zmínit existenci hybridního modelu v podobě Nokia Asha 300, která se těsně do hranice vešla (začíná na 1 990 Kč) a kombinuje klasickou mobilní klávesnici s 2,4 palcovým dotykovým displejem. Z typických dotykových telefonů pak v této kategorii vede Samsung S5220 a Nokia Asha 306, oba s třípalcovým displejem a podporou WiFi.

Specialitka:  Pro prarodiče můžete sáhnout například po modelu Aligator A340 určeném přímo pro seniory.

Standardní: 2 000 – 5 000 Kč.

Sony Xperia Tipo

Sony Xperia Tipo

Bezdotykové: V podobě s klasickou klávesnicí jsou v této kategorii vhodné třeba Nokia E52 (dražší varianta s operačním systémem Symbian a WiFi) nebo Nokia C5-00.2 5MP (bez OS a WiFi, zato s cenou od 2 500 Kč). Pro pisálky požadující qwerty klávesnici je v nabídce Nokia C3 bez operačního systému a nebo Blackberry 9320.

Dotykové: Za něco málo přes 4,5 tisíce už dostanete poměrně slušně vybavený Sony Xperia Sola s 3,7 palcovým displejem a operačním systémem Android. Fandové HTC  v této kategorii najdou HTC One V s téměř stejnými specifikacemi jako výše zmíněný Sony. Pokud je pro vás prioritou značka Samsung, pak se vám určitě vyplatí o pár stovek překročit vrchní hranici a pořídit si Galaxy Ace 2 (OS Android, 3,8‘‘ displej a dvoujádrový procesor).

Pro ty, co mají spíše hlouběji do kapsy určitě není špatnou volbou Sony Xperia Tipo nebo HTC Wildfire S. Jak za Sony, tak za HTC dáte okolo 3 tisíc korun. Oba mají 3,2 palcové displeje a běží na systému Android.

Specialitka:  Pokud toužíte po iPhone od Applu, tak právě v této cenové kategorii už je vcelku reálná šance najít po bazarech model z řady 3G/3GS.

Hi-tech: 5 000 Kč a výše.

Samsung Galaxy SIII

Samsung Galaxy SIII

Bezdotykové:  Mobily s klasickou konstrukcí a nad 5 000 korun jsou už dnes opravdovou raritou. Výjimky tvoří vysoce odolné modely značky Sonim, konkrétně dražší XP5300 nebo levnější XP1300.

Dotykové:  Dnešní technologickou špičku představují Samsung Galaxy S3, HTC One X+, Samsung Galaxy Nexus, Sony Xperia TiPhone 5. Ode všech modelů očekávejte velké a vysoce kvalitní displeje, 2 nebo dokonce 4 jádra procesoru a jiné nadstandardní funkce. OS Android v nejnovější verzi je až na iPhone samozřejmostí. Nejlevněji z výše zmíněných seženete Samsung Galaxy Nexus za cenu od 7,5 tisíc, nejvíce dáte za iPhone (ceny i přes 20 tisíc).

Úplnou novinkou jsou mobily s operačním systémem Windows Phone 8. Jedná se o hardwarově velice výkonné modely, čemuž ale odpovídá jejich cena – připravte si minimálně 12 tisíc korun. Jedná se například o HTC Windows Phone 8X, Nokia Lumia 920 nebo Samsung Ativ S.

Pokud se ale budeme držet trochu více při zemi, tak už za ceny okolo 6 tisíc můžeme sehnat Sony Xperia P s kvalitním čtyřpalcovým displejem.  Alternativou může být Nokia Lumia 800 (začíná na 6 000 Kč), která spoléhá na svůj zajímavý design, pokročilé funkce fotoaparátu a operační systém Windows Phone 7. HTC nám za cenu lehce přes 6 000 Kč nabízí například čtyřpalcové Desire X.

Nokia 808 PureView

Nokia 808 PureView

Specialitka: Nokia nabízí poněkud neobvyklý mobil s označením 808 PureView. Telefon má snímač fotoaparátu s neuvěřitelnými 41 megapixely. Nepočítejte sice s tím, že za cenu 10 tisíc dostanete „zrcadlovku do kapsy“, ale co se sféry fotografií mobilním telefonem týče, přístroj nemá konkurenci.

Na závěr pár upozornění: Předně, dbejte na věrohodnost obchodu, ze kterého telefon kupujete. Čím více zákaznických hodnocení (samozřejmě pozitivních) tím lépe. Rovněž počítejte s tím, že mobily koupené z levnějších eshopů budou pravděpodobně z neoficiální distribuce (tj. dovezené například z Polska). Díky tomu můžete najít v balení manuál v úplně cizím jazyce, nebo hůře i celý telefon (plus všechna nastavená s tím vázaná, včetně firmware), ale obvykle telefon obsahuje více jazykových alternativ. A nakonec pamatujte, že mobily zakoupené na internetu mají vždy 2 týdenní lhůtu na vrácení bez udání důvodů.

Úvodní obrázek: Photl.com

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentář