Masters of Rock 2013 – pořádná dávka muziky!

Hudba Kultura / 23.7.2013

Autor:

Jedenáctý ročník největšího rockového a metalového festivalu u nás je za námi.

Masters of Rock opět přilákal do Vizovic více než dvacet tisíc návštěvníků a nabídl to nejlepší z domácí i zahraniční hudební scény. Na první pohled a poslech byl letošní Masters stejný jako ty předešlé, i tak si však rok 2013 dokázal vytvořit svoji vlastní tvář. Za největší plus lze odznačit žánrovou různorodost vystupujících kapel, poklidný průběh celého festivalu a poměrně stálé a příznivé počasí.

Vedle všudypřítomného hard rocku, heavy metalu a power metalu bylo možno slyšet moderní metalcore, progressive, klasický trash, ale i pop rock a death metal. I tak ale Masters of Rock zůstal spíše festivalem toho měkčího, co tvrdá hudba přináší. Vítané žánrové osvěžení pak přinesly kapely jako Devin Townsend Project, Prong, Amaranthe, Certain Death nebo třeba výteční Moonspell, kteří zahráli písně pouze z prvních dvou alb, jenž jsou pro fanoušky gothic metalu téměř modlou.

Dragonforce

Britští Dragonforce jako jedni z mála zažili letos déšť. Zdroj: David Marada

Nezklamali ani jiní. Hned první den předvedli výbornou show například Trollfest, Primal Fear, Dragonforce nebo legendární Accept, kteří ve Vizovicích natáčeli koncertní DVD. Naopak určité rozčarování přinesli finští kovbojové Leningrad Cowboys. Mnozí diváci jako by asi nepochopili nadsázku, s kterou tito pánové a dámy vystupují, a na konečném výsledku to bylo poznat. Většina lidí je přijala poměrně chladně, nebo je nepřijala vůbec a řady diváku tak postupně prořídly.

V pátek zazářili hlavně němečtí Rage, kteří přijeli spolu se symfonickým orchestrem Lingua Mortis Orchestra. Nejenom díky výbornému zvuku se tak postarali o zážitek vskutku jedinečný. A aby toho nebylo málo, na stage následně přiběhl velmi charismatický šílenec Devin Townsend, jehož neopakovatelná show patřila k tomu nejlepšímu z celého festivalu. Bohužel Devinova složitá hudba není dělaná pro každého, což se opět odrazilo na ubývajících posluchačích. Další skvělá vystoupení předvedli například českobudějovičtí Seven, Audrey Horne nebo už zmiňovaní Certain DeathProng.

Devin Townsend Project

Devin Townsend předvedl show, jakou Masters of Rock ještě nezažil. Zdroj: David Marada

Druhá polovina festivalu opět nabídla výbornou podívanou, ve které i přes počáteční technické problémy hned po obědě vyčnívali švédští Amaranthe, jenž si získali diváky svým nováčkovským elánem a perfektní show. Určité zklamání však přineslo vystoupení kytarového virtuóze Yngwieho Malmsteena, který se musel taktéž hned z počátku potýkat s technickými problémy. Nešlo však ani tak o techniku, jako spíš o poměrně chladný přístup k divákům a stále se opakující melodie, což nakonec odlákalo velkou část publika. Kdo naopak nezklamal, byli Brainstorm, Waltari, Lordi, Masterplan nebo Moonspell.

Poslední den nejvíce rozjeli pražští Dymytry, kteří jsou na Masters jako doma a na podpoře fanoušků to šlo velmi poznat. Nezaháleli však ani Xandria, Leaves‘ Eyes & Atrocity nebo Anneke van Giersbergen, která do Vizovic přinesla neuvěřitelnou pohodu a pořádnou dávku emocí. Festival jako by se tímto vystoupením nadechl před strhujícím závěrem, který přinesli transylvánští vlkodlaci Powerwolf a vynikající pánové a dáma z Avantasie. Ti si připravili téměř tříhodinové hudební, pěvecké a vizuální vystoupení, které ani na moment neztratilo dech. Svým monstrózním pojetím tak bez problému obhájili post headlinera celého festivalu.

Avantasia

Největší, nejdelší, nejambicióznější. Taková byla Avantasia na letošním ročníku. Zdroj: David Marada

Co se týká toho zbytku, opět se dobře osvědčily vratné kelímky. Díky nim se nemuseli návštěvníci brodit horami odpadků a ani úklidové čety tak netrávily brzké ranní hodiny urputným úklidem. Šlo zároveň o nejpoklidnější ročník celé historie Masters of Rock, o čemž svědčí nejnižší počet policejních zásahů. To, že návštěvníky nesužovaly stále se opakující přeháňky ani šílená vedra, jak je tomu ve Vizovicích zvykem, bylo už jen tou pomyslnou třešničkou na dortu.

Zdroj perexové fotografie: David Marada.

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář