Naše videa nebereme moc vážně, a právě proto lidi bavíme, tvrdí CvrBrthrs

Hudba Kultura / 5.8.2013

Dnešní rozhovor nás zavede až do daleké Kanady, kde vyzpovídáme Andreho Laie ze skupiny CvrBrthrs. Že vám ten název nic neříká? Tak to o hodně přicházíte!

Musím se vám k něčemu přiznat! Než jsem poznal tuhle dvojici z Montrealu, myslel jsem si, že Kanaďané jsou nudní lidé, kteří celé dny kácí stromy a každé ráno spotřebují alespoň litr javorového sirupu. Naštěstí mě Michael a Andre vyvedli z omylu. Nejenom, že jsou to sympatičtí mladí muži, kteří si ze sebe umí ve svých videoklipech udělat legraci, oni dokonce k tomu všemu i skvěle zpívají. Při poslechu jejich cover verzí známých (i těch méně známých) písní jsem si mnohdy pomyslel, že jejich verze je mnohem zábavnější než originál!

Michaela a Andreho hudba baví a na jejich cover verzích je to poznat. Zdroj: archiv skupiny

Michaela a Andreho hudba baví a na jejich cover verzích je to poznat. Zdroj: archiv skupiny

Předstírejme, že tohle je rande naslepo. Jak bys vás představil lidem, kteří o vás a vaší tvorbě ještě neslyšeli?

Jsme dva asiati, co dělají cover verze různých písní. To by myslím mělo stačit. Vlastně jsme spolu nikdy neřešili, jak by naše hudba měla vypadat, jaký styl  či druh hudby bychom chtěli hrát. Naše hudební tvorba je limitována pouze vybavením. Vše záleží na nástrojích, které v tu danou chvíli máme po ruce, a muzikantech, kteří se s námi podílí na tvorbě dané předělávky. Když se kouknete na naše první videa, tak zjistíte, že  v nich hrajeme na kytaru, baskytaru a místo bicích používáme k dotvoření melodie různé pánve, hrnce a poklice. Nešlo o to, že bychom se snažili být nějak kreativní, prostě jsme nic jiného neměli. Zkrátka a dobře, snažíme se udělat maximum s tím, co máme.

Jak jste se vy dva dali potkali? A co název vaší skupiny, ukrývá se za ním nějaký příběh?

Mike a já jsme se znali už od základní školy. Ale cestu k sobě jsme si našli až na střední, kdy jsme oba chodili do pěveckého sboru. Tam jsme zjistili, že sdílíme pro hudbu stejné nadšení. Pro mě osobně byla hudba spíše volnočasový koníček a založení vlastního YouTube hudebního kanálu pro mě byla zkrátka další záminka, abych se mohl věnovat tomu, co mě baví. Michael v té době studoval hudbu na univerzitě, takže když jsem se ho zeptal, jestli by do toho nešel se mnou, hned souhlasil (ostatně jako při všech našich minulých hudebních projektech, které jsme spolu doposud spáchali). A název naší skupiny je zkratka pro „Cover Brothers“. Žádnou záhadu za tím nehledejte, jenom jsme vypustili ze slov všechny samohlásky. Vlastně jsme si ten nápad vypůjčili od skupiny MSTRKRFT (MasterKraft) a jsem si jistý, že nejsme jediní, kdo se tak inspiroval.

Co děláte kromě hudebních předělávek? Studujete?

Ano, studujeme. V rámci CEGEP (univerzitní vzdělávací systém v Quebecu – pozn. redakce) studoval Mike Hudbu a Zdravotní vědy. V současné době se věnuje studiu Ošetřovatelství na McGillově univerzitě. Já studuji na Univerzitě Concordia obory Filmová studia a Komunikační studia.

CvrBrthrs představují svůj nejnovější cover – Get Lucky od skupiny Daft Punk

Jakou muziku máš rád?

Na střední škole bych odpověděl, že mám rád Becka Hansena. Právě on mě naučil, že bych neměl odsuzovat hudbu pouze na základě toho, k jakému hudebnímu stylu se řadí. V současnosti nemám v oblibě žádný určitý žánr. Dobrá hudba se pozná. Když mě nějaká písnička inspiruje, když mě nutí se usmívat, když z ní mám husí kůži nebo když ji musím poslouchat pořád dokola, pak je to pro mě dobrá hudba. A takovou mám rád.

Kde berete inspiraci pro svá díla?

Jak už jsem řekl, pro mě je inspirací Beck, ale to není samozřejmě všechno. Všechno záleží na okolnostech, při nichž píseň vzniká. Například pokud budeme spolupracovat s nějakým funky basistou, tak tomu přizpůsobíme i naši cover verzi. Pokud máme k dispozici houslistu, tak celou píseň zjemníme a když jsme na všechno jenom my dva s Mikem (já s kytarou a Michael se svými bubny), tak se snažíme lidi zaujmout našimi zoufalými tanečními kreacemi (smích).

Zajímalo by mě, jak si vybíráte písničky k tvorbě cover verze? Máte nějaký seznam, nebo to funguje stylem: „Hej, dnes ráno jsem slyšel jednu písničku a chtěl bych ji zkusit předělat,  pojďme na to!“?

Nějak tak to funguje. Musíme to chtít udělat oba dva, ale pokud už máte v hlavě přesnou vidinu, jak to chcete přehrát, tak na to skočíme. Ale samozřejmě není to tak jednoduché. Nemáme žádný koš, ze kterého bychom si tahali jednotlivé písničky. Občas musíme v naší tvorbě dbát na rovnováhu mezi známými a méně známými písničkami. Někdy bychom rádi hráli písničky, které se nám líbí, jindy zase chceme hrát písničky, které dokážou zaujmout větší publikum. A když se nám povede skloubit oba prvky dohromady, pak je to jasné.

Máte nějaký svůj vysněný song? Myslím tím cover, který chcete udělat, ale zatím si na něj netroufáte?

Jakákoli úvodní znělka z kreslených seriálů, které jsme v dětství sledovali každou sobotu. Osobně bych chtěl jednou vytvořit předělávku úvodní melodie Pokemonů nebo Strážců vesmíru. Nejde o to, že bychom k tomu neměli odvahu. Prostě jsme zatím nepřišli na to, jak vytvořit jejich cover verzi tak, aby zněla dobře a nebyla moc syrová, či naopak vyumělkovaná.

Známý hit Pumped Up Kicks v podání CvrBrthrs

Jak dlouho  trvá vytvořit cover? Myslím tím od prvotního nápadu až po vydání videa?

40 hodin. A to vážně jenom tipuji. Čas si nestopujeme a taky každá píseň je jinak náročná. Na písních pro CvrBrthrs pracuji převážně ve svém volném čase, takže než vytvořím k písničce i odpovídající video, tak to trvá mnohem déle. V současné době nám jeden cover se vším všudy zabere zhruba 2 měsíce.

Teď bych rád mluvil o vašich videoklipech. Musím uznat, že mě baví. Kdo vymýšlí tu šílenou choreografii? A pokoj, ve kterém natáčíte, patří komu?

Videa děláme u nás doma v mém pokoji, občas natočíme i něco venku. Choreografii si vymýšlíme až na místě, když jede kamera. Měli byste to taky někdy zkusit. Když jen tak blbnete doma před zrcadlem, děláte ze sebe blbce a je vám to úplně jedno. Je v tom něco uspokojujícího (smích).

Kdo jsou ti lidé, kteří vám občas vypomáhají s předělávkami? Vaši přátelé?

Většinou kamarádi. Někdy jsou to lidé, kteří nás požádají o vzájemnou spolupráci, a někdy zase my poprosíme někoho jiného o pomoc.

Hádáte se spolu někdy? Kdo z vás dvou má ve skupině hlavní slovo?

Tak to vůbec. Náš YouTube kanál nebereme moc vážně a rádi bychom v tom pokračovali i nadále. Myslím, že v tom je naše kouzlo. Děláme videa jenom kvůli tomu, aby se u nich lidé pobavili a mohli na pár minut prostě vypnout a relaxovat.

V tom s vámi souhlasím, byli jste mi sympatičtí hned od začátku, kdy jsem vás mohl na YouTube spatřit. Dokonce jsem si říkal, že kdybych vás dva potkal náhodou na ulici, tak vás hned pozvu na pivo. Stává se ti, že by tě na ulici poznávali a zdravili neznámí lidé?

Myslím si, že tak populární ještě nejsme, i když  musím přiznat, že už mě na ulici zastavilo pár lidí a ptali se mě, jestli nejsem ten kluk z CvrBrthrs! Většinou  mě jenom pozdraví a pak se s úsměvem na tváři opět ztratí v davu. Na pivo nás zatím vážně nikdo nepozval (smích) .

A poslední otázka. Máte nějaké plány do budoucna? Možná koncert nebo CD?

Pro nás je momentálně docela těžké domluvit se a vytvořit i jedno jediné video. Nechci si ani představovat, že bychom měli organizovat koncert nebo vydávat CD.  Jak říkám, v současnosti je těžké říct, jestli s tím, co teď děláme, můžeme pokračovat na nějakou vyšší úroveň, než jsme nyní. Navíc máme i jiné zájmy. Ale v případě, že by podpora ze strany našich fanoušků na YouTube stoupala, tak bychom se možná začali trochu víc snažit a zkusili se posunout i dál.

Své předělávky se dočkal i John Mayer a jeho Stop This Train

Pokud vás kapela CvrBrthrs zaujala a rádi byste si poslechli i jejich další cover verze, navštivte jejich Facebook nebo YouTube kanál.

Zdroj perexové fotografie: archiv skupiny CvrBrthrs

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentář