Zingaro vás provede stezkou sicilských pastýřů

Cestování / 30.8.2013

Mělo se zde jezdit po nové silnici, namísto toho tu žijí chráněné druhy zvířat.

Nádherná památková rezervace se nachází mezi městečkem s nejkrásnější italskou pláží San Vito lo Capo a zálivem Castellmare del Golfo v provincii Trapani. Jedinou spojnicí mezi těmito body je třicet kilometrů dlouhá silnička klikatící se v hornatém vnitrozemí. Není proto divu, že se objevil nápad cestu si zkrátit. Měla být vybudována cesta nová, lemující pobřeží ostrova. Po prvním probouraném tunelu v horském masivu se však zvedla vlna protestů ze strany veřejnosti a stavba byla zastavena.

Tunel je připomínkou záměru vystavět zde silniční obchvat. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Tunel je připomínkou záměru vystavět zde silniční obchvat.

Namísto toho zde vznikla první přírodní rezervace Sicílie, která se stala útočištěm nejen pro mnohé ohrožené druhy zvířat, ale také pro desítky rostlin, které jinde na Sicílii nenajdete. O původním silničním nápadu vypovídá jen tunel, po kterém byla stavba ukončena a který mimo aut, pro které byl určen, polyká jen zvědavé turisty.

Na sedmi kilometrech čtverečních se tu mimo bohaté fauny a flóry také rozprostírá několik nádherných pláží Tyrhénského moře vhodných k potápění, relaxaci či jen smočení. Celá stezka je navíc obohacena o naučná stanoviště, ať už v podobě muzea, výstavy či jen informačních tabulí.

Jedna z nádherných pláží, která láká ke svlažení i potápění. Zdroj: Eliška Marková

Jedna z několika nádherných pláží, která láká ke svlažení i potápění.

Na konci cesty plné oranžového prachu vás překvapí jeskyně Grotta dell´Uzzo, která byla podle nalezených artefaktů obydlena už v době kamenné a zařadila se tak mezi důležitá archeologická naleziště ostrova. Navíc vás potěší příjemná teplota, kterou poskytuje.

Chystáte-li se na Sicílii, neopomeňte tuto úžasnou oázu klidu. Vstupné je symbolické, zato zážitky, které vám přinese, nedosažitelné.

Zdroj všech fotografií: Eliška Marková, Generace21.cz

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář