Zdeněk Jánoš: rebel na trávníku i za volantem?

Sport / 11.8.2013

Autor:

Je to již téměř čtrnáct let, co odešel do fotbalového nebe brankář Slavie, Jablonce a Dukly Příbram Zdeněk Jánoš. 

Legendární gólman doplatil na svoji zálibu v rychlé jízdě a 15. září 1999 narazil ve svém automobilu nepřipoutaný v rychlosti 150 km/h do protijedoucího vozu městského autobusu a na místě zemřel. Stalo se to pár set metrů od jeho domova na pražském Jižním Městě, když se vracel z tréninku Dukly Příbram. Na jeho památku se od roku 2000 koná Memoriál Zdeňka Jánoše v halové kopané internacionálů.

Rebelové v Gambrinus lize

Tomáš Řepka – řízný obránce a dlouholetá opora pražské Sparty byl známý i svými častými „blikanci“. Během své profesionální kariéry nasbíral 20 červených karet, což je považováno za světový rekord.

Tomáš Skuhravý – Silný útočník a vynikající hlavičkář, který si připsal i hattrick na mistrovství světa. V roce 2000 zavinil autonehodu, když řídil pod vlivem alkoholu, a v roce 2012 byl obžalován ze zpronevěry.

Rebel tělem i duší

Během svých nedožitých dvaatřiceti let stihl na silnici udělat malérů hodně, kluboví funkcionáři se vždy snažili jeho výstřelky žehlit. „Několik služebních aut jsem trošku pocuchal, jedno už ani nešlo spravit,“ říkával Jánoš. Byl to rebel a život si užíval plnými doušky. Tak byl známý i na fotbalových trávnících.

Střílel i góly

Fotbal miloval, bavil jím sebe i fanoušky. Když bylo třeba, seřval své spoluhráče, protihráče či rozhodčího. Přes mírné problémy s životosprávou podával výborné výkony a snil o reprezentaci. Během své prvoligové kariéry odchytal 285 zápasů a z toho 105 s čistým kontem, čímž se řadí na 16. místo Klubu ligových brankářů. Na svém kontě má dokonce tři vstřelené góly z penalt, jednu za Slavii a dvě za Jablonec.

Syn Adam jde v otcových šlépějích

Rodák z Uherského Hradiště po sobě zanechal dva syny. Mladší Adam zdědil po otci fotbalové geny a jednadvacetiletý obránce v minulé sezóně patřil do širšího kádru fotbalového áčka Sparty Praha, aktuální ročník začal na hostování v Jihlavě.  Hrát jednou za Spartu byl velký sen právě jeho otce. V roce 2011 vybojoval Adam Jánoš s reprezentačním týmem do 19 let stříbrnou medaili na mistrovství Evropy. „Když jsem byl malej a táta ještě žil, hrál jsem tenis. Až když zemřel, začal jsem hrát fotbal – asi i kvůli tomu,“ řekl Adam Jánoš pro 90-minut.cz.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář