Jih Tuniska – oblast, která stojí za návštěvu

Cestování / 28.8.2013

Zatímco sever Tuniska nabízí svým turistům množství historických památek, pláže a kvalitní hotely, jižní oblast je vhodnější pro dobrodružnější povahy.

Tunisko je státem, který od nepaměti tvořil pomyslný most mezi orientem a západem. Dnes při pohledu na mapu tvoří Tunisko jen jakýsi malý klín mezi obrovskými pouštními státy Alžírskem a Libyí. I přes svoji velikost má však tento stát co nabídnout.

Snad ve všech cestopisných článcích a dokumentech o Tunisku jsou, kromě Středozemního moře a jeho pláží, skloňovány historické památky jako jsou římský amfiteátr, koloseum, mešity, Mediny i pozůstatky po slavném Kartágu. Všechny tyto atrakce však nalezneme v severní části Tuniska. A přece se říká, že kdo nebyl v jižní oblasti, jako by v Tunisku nebyl vůbec.

Absolutně největším lákadlem jižního Tuniska je největší poušť světa Sahara. Sahara zabírá čtyřicet procent tuniského území, nicméně i po cestě k ní je možné spatřit mnoho zajímavého. My se postupně seznámíme s městem Tozeur a přilehlým jezerem Chott El Jerid, dále s městy Matmata a Douz a nakonec zavítáme i na samotnou poušť Saharu.

Tozeur

Mešita ve městě Tozeur. Zdroj: Wikimiedia Commons

Mešita ve městě Tozeur. Zdroj: Wikimiedia Commons

Prvním městem, kterým bychom vstoupili do regionu jižního Tuniska, by bylo město na břehu solných jezer, město obklopené oázami, město s typickou architekturou. Řeč je o městě Tozeur. Dříve, před příchodem motorových vozidel tvořilo město významnou karavanovou základnu před vstupem na Saharu, nyní tuto funkci převzalo jižnější město Douz.

Dnes je město díky stovkám palem a zdroji vody vnímáno jako obří oáza. Díky oázovým pramenům jsou zavlažovány pro Tunisany tak významné datlovníky. Právě v okolí města Tozeur se pěstují světlé datle, které jsou považovány za ty vůbec nejkvalitnější. Pro svou průsvitnou podobu jsou tyto datle přezdívány „světlé prsty“.

Typická tozeurská cihlová fasáda. Zdroj: Wikimedia Commons

Typická tozeurská cihlová fasáda. Zdroj: Wikimedia Commons

Kromě datlí se město proslavilo také svou důmyslnou architekturou. Fasáda domů je tvořena z cihel různě vystupujících a zatlačených, tím vznikají nejen zajímavé ornamenty, ale rafinovaný ochlazovací systém. Vystupujícími cihlami vrhané stíny zaručují, že se dům pod žhnoucími paprsky afrického slunce nerozpálí.

Solné jezero Chott El Jerid

V blízkosti města Tozeur se nachází obří solné jezero Chott El Jerid. Jedná se o největší solnou plán na Sahaře. Díky extrémním teplotám se voda z jezera rychle vypařuje, to způsobuje, že se na povrchu vytváří solná krusta, kterou je možné pěšky přejít.  Sůl se z jezera také těží.

Solné jezero Chott El Jerid. Zdroj: Wikimedia Commons

Solné jezero Chott El Jerid. Zdroj: Wikimedia Commons

Město Berberů

Od jihovýchodních hranic Tuniska z města Tozeur se nyní přesuneme do jihozápadní oblasti, do městečka Matmata. Matmata je turisticky velmi vyhledávaným cílem. Cestovní kanceláře sem dnes turisty lákají především na původní berberská obydlí vybudovaná v jámě. Tímto způsobem se dříve Berbeři snažili skrýt před nájezdy kočovníků.

V současnosti většina skutečně žijících obyvatel v jeskynních domečcích přežívá jen kvůli turistům a aby ukázali původní folklórní řemesla. V některých takových roklinách tak můžete ochutnat chléb připravený přímo před vašimi zraky, od obilí až po výsledný produkt.

Hotel Sidi Driss - vytvořený z berberských příbytků. Zdroj: Wikimedia Commons

Hotel Sidi Driss – vytvořený z berberských příbytků. Zdroj: Wikimedia Commons

„Brána Sahary“

Pojedeme-li dál na jih, dorazíme až do „Brány Sahary“, tak je obecně nazýváno město Douz. Město je hlavní základnou pro všechny turisty, velbloudy, karavany i jiné nadšence, kteří mají dostatek odvahy vydat se vstříc poušti. Ve městě se nachází Muzeum Sahary a také se zde každoročně v období listopadu a prosince koná Mezinárodní festival Sahary. Během festivalu je prezentováno pouštní umění, folklorní tance, pořádají se závody koní a velbloudí wrestling.

Velbloudí wrestling během Mezinárodního festivalu Sahary. Zdroj: Wikimedia Commons

Velbloudí wrestling během Mezinárodního festivalu Sahary. Zdroj: Wikimedia Commons

 Samotní Tunisané město přezdívají „poslední palmová oáza“, v oblasti města se nachází přes pět tisíc datlových palem.

Největší poušť světa

Sahara jistě patří mezi místa planety, které by měl člověk za život spatřit. Jednoznačně se jedná o největší poušť na Zemi. Zasahuje do jedenácti afrických států a její rozloha je srovnatelná s rozlohou například Číny nebo USA.

Přestože z celkové rozlohy pouště se na území Tuniska nachází jen její zlomek, patří právě tuniská oblast Sahary k těm nejkrásnějším. Sahara je z velké části kamenitá, hlinitá nebo štěrkovitá, naštěstí Tuniskem prochází pruh tzv. ergů čili pouští pokrytých pískem.

Sahara. Zdroj: foter.com

Tuniská Sahara. Zdroj: foter.com

Navzdory obecně zažitým představám Sahara není jen nekonečná plocha písku, je také zdrojem specifické flory i fauny. Uvidíte zde nejen obrovské písečné duny, ale i oázy plné roztodivných rostlin a mnohé pouštní tvory. Z vlastní zkušenosti vím, že je možné z hřbetu velblouda spatřit volně probíhajícího štíra či zpoza duny vykukujícího bázlivého fenka (nejmenší liška na světě s velkýma ušima žijící pouze na poušti).

Star Wars na jihu Tuniska

Když se řekne Star Wars, většina lidí si představí vzdálenou galaxii v nekonečném vesmíru, faktem ovšem je, že čtyři epizody byly částečně natáčeny v oblastech jižního Tuniska. Ve filmovém provedení byly v Tunisku natáčeny záběry z planety Tatooine. Po skončení filmování nebyly stavby a kulisy zlikvidovány a tak mnohé nyní slouží jako další atrakce pro turisty. Paradoxem zůstává, že zrovna v Tunisku nejsou Star Wars až tak populární, protože zde byly dlouhá léta zakázány.

George Lukas pro své natáčení mimo jiné využil i dříve zmíněná místa jako Tozeur, Matmatu i solné jezero Chott El Jerid.

Vesnice ze Star Wars, Epizoda I. poblíž města Tozeur. Zdroj: Wikimedia Commons

Vesnice ze Star Wars, Epizoda I. poblíž města Tozeur. Zdroj: Wikimedia Commons

Platí, že Tunisko je zemí, která ačkoli se nachází na africkém kontinentu, je poměrně snadno dosažitelná. Pokud máte strach o svou bezpečnost ať už z důvodu nedávné revoluce nebo ze zažitého strachu z arabského světa, vězte, že Tunisko je tou nejbezpečnější zemí celé severní Afriky. Rozhodně nemusíte být zrovna fandou Hvězdných válek, či milovat padesáti stupňové teploty na poušti, aby se vám dovolená v Tunisku líbila.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář