Na Krétě si každý přijde na své

Cestování / 26.8.2013

Největší řecký ostrov, který nabízí nádherné pláže, překrásnou přírodu a úchvatné památky. To je Kréta.

Ostrov Kréta leží ve Středozemním moři na jih od Řecka. Navzdory tomu, že je Kréta celkem chudou oblastí, jsou místní obyvatelé velmi milí a přátelští, žijí si pohodovým životem a jsou hrdí na svůj ostrov.

Kolébka evropské civilizace

Kréta sice patří pod Řecko, ovšem je dost samostatná. Hlavním a zároveň největším městem je Heraklion ležící na severu ostrova. Heraklion dnes není příliš hezkým městem, jelikož během 2. světové války se stal terčem bombardování a město tak utrpělo velké škody. Najdeme zde ale i místa, která si zachovala své původní kouzlo.

kostel sv. Tita v Heraklionu

Kostel sv. Tita v Heraklionu byl několikrát přestavěn a mnohokrát poničem zemětřesením. Zdroj: Michal Voráček, Generace21.cz

Na jižním okraji města se nalézá archeologické naleziště Knóssos, kde se nachází největší a nejzachovalejší palác minojské kultury, jehož historie sahá až do roku 2000 př. n. l. Archeologové předpokládají, že palác byl ve své době hlavním sídlem panovníka Kréty. Na ostrově byly nalezeny ruiny dalších paláců, například ve městech Malia, Festos a Zakros. Ty ale nejsou tak zachovány jako ten v Knóssu. Kréťané říkají, že kdo nenavštívil Knóssos, nenavštívil Krétu. Pokud vás alespoň trochu zajímá historie a kultura, rozhodně se sem vydejte, návštěva stojí za to.

Palác v Knóssu

Palác v Knóssu je nejzachovalejším a nejnavštěvovanějším minojským palácem na Krétě. Zdroj: Michal Voráček, Generace21.cz

Na cestě po městech

Nejrušnější oblast Kréty se rozprostírá na severním pobřeží východně od Heraklionu. Najdeme zde rušná letoviska jako Hersonissos, Malia či Elounda, která je dost luxusní a drahá a směřuje sem mnoho celebrit. Asi šedesát kilometrů východně od Heraklionu najdeme malebné město Agios Nikolaos, které je hlavním městem jednoho ze čtyř krajů. Jedná se o celkem drahé a moderní letovisko s nespočtem barů, obchůdků a diskoték.

Agios Nikolaos

Malebné městečko Agios Nikolaos je poměrně luxusním letoviskem. Zdroj: Wikimedia Commons

Nedaleko odtud se nachází ostrov Spinalonga, který sloužil jako pevnost a v první polovině 20. století byl využíván jako ghetto pro malomocné. Dnes sem proudí davy turistů.

Spinalonga

Ostrov Spinalonga je obehnán benátskou zdí. Zdroj: foter.com

Vyrážíme do přírody

Jestliže vás nebaví jen tak lenošit na pláži nebo poznávat historii tohoto okouzlujícího ostrova, navštivte některou z vesniček v horách. Mnoho z nich si i přes postupující pokrok dokázalo udržet svůj půvab a tradice. Okolním světem jsou téměř nedotčeny a vy máte možnost zde nasát atmosféru dřívějšího způsobu života na Krétě.

Náhorní plošina Lassithi

Náhorní plošině Lassithi dominují větrné mlýny. Zdroj: foter.com

Příroda na Krétě je poměrně pestrá. Najdeme zde mnoho soutěsek, z nichž nejznámější je Samaria, jedna z nejdelších soutěsek Evropy. Velkým turistickým lákadlem je náhorní plošina Lassithi na východě ostrova, kde dříve bývaly tisíce větrných mlýnů. Dnes jich zde najdeme jen několik.

Odpočinek na pláži

Většina turistů přijíždí na Krétu za odpočinkem, pro který jsou zdejší pláže přímo stvořené. Na severu ostrova jsou pláže většinou písčité a vstup do vody je pozvolný. Naopak na jižním pobřeží je vstup do vody strmější. Pokud vyhledáváte „rušnější“ dovolenou a zábavu, zvolte některé z letovisek východně od Heraklionu. Tato oblast je známá jako Krétská riviéra a jezdí sem většina turistů. Jste-li příznivci romantiky a klidu, vydejte se na jih.

pláž Vai

Pláž Vai je jednou z nejkrásnějších krétských pláží. Zdroj: foter.com

Kréta pod vodní hladinou

Máte rádi mořský svět? Pokud ano, vyrazte do městečka Gournes, kde se nachází Cretaquarium, největší akvárium v jižní Evropě. Máte možnost zde spatřit přes 250 druhů mořských živočichů ve více než šedesáti nádržích. Za poplatek 3 € si můžete vypůjčit českého audioprůvodce. Jestli chcete zažít něco podobného na vlastní kůži, vydejte se na Diův ostrov, kde můžete obdivovat rozmanitou faunu a flóru světa pod vodní hladinou.

Cretaquarium

V obřím akváriu můžete spatřit i žraloka písečného. Zdroj: cretaquarium.gr

Kréta je skutečně rozmanitým ostrovem, který má co nabídnout každému návštěvníkovi. A jak zde prožijete svoji dovolenou vy?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář