Než jsem tě poznala

Literatura / 12.8.2013

Britská spisovatelka Jojo Moyesová přináší neobvyklý milostný příběh, který se ihned stal světovým bestsellerem.

Dva lidé, kteří nemají nic společného

Louisa Clarková zná přesný počet kroků, který musí ujít ze zastávky až k domovu. Chodí je každý den, aby se dostala do Mazané houstičky. Roznáší čaj a baví se s lidmi. Má už sedm let stejného přítele, kterého možná miluje a možná nemiluje. Líbí se jí ten pocit, že v jejím životě se nic nemění. Že nemusí činit žádná složitá rozhodnutí.

Zdroj: jojomoyes.com

Zdroj: jojomoyes.com

Ale to se změní ve chvíli, kdy přijde o svou milovanou práci a musí si najít jinou. Jelikož jsou na ní rodinné finance závislé, nemůže si dovolit nepracovat. Neustále bydlí u rodičů a pomáhá jim a své starší sestře vydělat dostatek peněz aspoň na nejnutnější výdaje.

Osud ji tak zavane k práci ošetřovatelky u bohaté rodiny Traynových. Přestože nemá žádné zkušenosti, rodina si myslí, že svým optimismem a vyřídilkou by mohla zvednout náladu jejich synovi, který je upoutaný na kolečkové křeslo.

Will Traynor byl úspěšný obchodník, který věděl, jak si užívat života. Zkoušel adrenalinové sporty, cestoval a poznával svět. Měl krásnou přítelkyni a bral si od života všechno, co mohl. Když jde jednoho osudného rána do práce, rozhodne se, že nepojede na motorce kvůli silnému dešti. Ale někdo jiný to riskl. Po nehodě s motorkářem zůstává Will ochrnutý téměř na celé tělo. Může hýbat pouze hlavou a částečně pravou rukou. Jinak ale jeho tělo zůstává nehybné. Postupné zoufalství ho proto dohání k životním rozhodnutím.

Než jsem tě poznala (Me Before You)

Louisa Clarková je obyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou, Louise měnit musí. Svět Willa Traynora naopak žádné hranice nemá. Je to svět adrenalinu, velkých obchodů i peněz, svět možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud.
Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a depresivního Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise…
Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je člověk ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje.

Zdroj bux.cz

Co osud svedl dohromady

Ve chvíli, kdy se tihle dva setkají, čtenář sleduje jejich pomalou proměnu. Vzniká mezi nimi pouto, které Willovi vrací chuť k životu, a Lou poznává, co všechno život nabízí. Bude ale nově vzniklé pouto stačit k tomu, aby Willa přimělo zůstat naživu?

Mám sto sedmnáct dnů, během nichž musím Willa Traynora přesvědčit, že má proč žít.

Louisa Clarková

Moyesová přínáší neobyčejně poutavý román, kvůli kterému nebudete chtít přestat číst. Pohlédnete na svět očima někoho, kdo se nemůže téměř pohnout, a poznáte, co mu život ještě může nabídnout. Chvílemi je příběh zábavný a plný vtipu a v další moment je tak skutečný a pochmurný.

Tato kniha patří mezi jednu z těch, které by si nikdo neměl nechat ujít…

Zdroj perexové fotografie: Tereza Srbecká, Generace 21

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář