Je těžké porazit člověka, který se nikdy nevzdá, říká autor blogu Sám Sebou

V obraze / 25.7.2013

Víte, co chcete? Žijete si svůj vlastní život, jdete si za svým snem, nebo se necháte odradit hned prvními neúspěchy?

David Vanta, autor blogu Sám Sebou, poskytuje čtenářům motivační podporu. Z jeho článků je jasné, že bez motivace to nikam nedotáhneme. Velmi důležité pro naše úspěchy je i to, jakými lidmi se obklopujeme a jak nás tito lidé ovlivňují.

Kde se vzal prvotní impuls k tomu, abys založil blog s touto tematikou?

Byla to náhoda. Seděl jsem na záchodě a přemýšlel o tom, že bych si mohl udělat pořádek ve věcech. Už pár let před tím jsem poslouchal motivační nahrávky, četl jsem motivační knihy, chodil jsem na přednášky úspěšných podnikatelů na VŠE. Napadlo mě, proč tohle nepublikovat, založit blog o tom, co chci já. Nějaké zkušenosti s psaním jsem už v té době měl, psal jsem zážitky z dovolených, jeden čas jsem měl i webové stránky, kde jsem zveřejňoval všechno možné ze svého života. Na blogu jsem publikoval několik přednášek, ale pak mě to přestalo bavit, přepisování poznámek zabralo spoustu času a všechno to bylo vesměs o lidech, kteří už úspěchu ve svém oboru dosáhli.

Z jakého důvodu ses rozhodl zrovna pro název „Sám Sebou“?

Tak to mě napadlo asi ve sprše. Vždyť to je přece základ, je potřeba být sám nebo sama sebou. Měli bychom vědět, co chceme. Řídíme se úkony jiných, nebo opravdu žijeme svůj vlastní život? Každý by měl najít sám sebe. Uvědomme si, proč studujeme, nebo pracujeme. Spousta lidí studuje jen kvůli diplomu a pracuje, protože „musí“ – musí splácet půjčku, živí rodinu. Ale je to jen a jen na nás. Neměli bychom sebou nechat vorat, což bohužel dělá hodně lidí a vůbec si to neuvědomují.

Vedeš si statistiku návštěvnosti? Jakou čtenost má tvůj blog?

Určitě si vedu statistiku. Používám šablonu blogu na Googlu, takže tam se statistika zobrazuje. Nejčtenější článek je zatím z přednášky Petra Pražáka o tom, jak mít více energie. A za posledních 14 dní má článek o zakladateli Slevomatu přes 200 zhlédnutí.

Ve svých článcích šíříš motivaci obrovskou měrou, stává se vůbec někdy, že motivace dojde i tobě?

Určitě se to stává, ne často, ale stává. Kdybych řekl, že ne, tak bych lhal. Ale když člověk nemá motivaci, tak je to hodně znát na výkonu. Před časem jsem ji ztratil v práci, nelíbilo se mi prostředí, jinak to bylo fajn, ale to prostředí po čase silně ovlivnilo moji motivaci. Zrovna v té práci je důležité mít okolo sebe rovné lidi a vzájemně se podporovatzdravě motivovat.

Na blogu si můžete přečíst i to, jak se chodí po žhavém uhlí. Podívat se na to, můžete na následujícím videu.

V jednom ze svých článků se rozhoduješ testovat líbání cizích žen na veřejnosti. Už jsi to zkusil?

Nezkusil. Na to musíš mít enormní sebevědomí. Když nemáš „koule“, tak to prostě nejde. Ale dokud to člověk nezkusí, tak nemůže soudit. Třeba na koupališti, si myslím, že to bude snazší než na ulici nebo v tramvaji. Ale proč ne? Spousta lidí o tom jen kecá a nikdy to neudělá. Na svém blogu mám video, kde to vypadá jako hračka. Ale je fakt, že tam autoři mohli dát jen ty povedené pokusy.

Občas jsou tvoje doporučení drsná, až agresivní, o čemž tvrdíš, že je to realita. Nemůže být svět, ve kterém žijeme, přece jen mírnější?

Určitě ne. Sny máme všichni, ale jak je plníme? Někomu „stačí“ dům, rodina a práce a nic víc, řadě lidí to fakt takhle stačí. Někdo prostě nikdy nic nedokáže a ještě přesvědčuje ostatní, že to nepůjde. Je tak dobré se podívat okolo sebe, s kým se stýkáme. Jasně, i já, když něco chci, tak po cestě za tím často padám na hubu. Je důležité mít rovnováhu mezi prací, časem pro sebe, vztahy a penězi. Dokud bude tahle kombinace v nerovnováze, nemůžeme být šťastni.

Dá se zlomit šíp o krk? Ano! Následující video je toho důkazem.

Tvoje články jsou o tom, že většina lidí raději vzdá boj dřív, než vůbec začne. V čem je podle tebe ta hlavní chyba?

Nevěří si. Nejsou přesvědčení, že na to mají. Je fakt důležité uvědomit si, co chci. Řada lidí jen přežívá. Nechávají se ovlivnit neúspěchy jiných, nechávají se shazovat názory okolí. Je vůbec normální být úspěšný? Lidé se vzdávají už před prvním krokem. Třeba když chceš oslovit atraktivního muže, tak sama sebe přesvědčíš, že na to nemáš, že by stejně neměl zájem, a vzdáš i ten úplně první krok. Měli bychom být přesvědčeni o tom, co chceme dělat. Spousta lidí bude radši zaměstnaná, i když je to úplně nenaplňuje, než zkusit podnikat, jen proto, že je to „jednodušší“. Zjistil jsem, že nemá cenu všem radit, je možné leda tak nabídnout pomoc a oni buď chtějí, nebo ne. Ke všem lidem se taky nedá přistupovat stejně.

Na svém blogu píšeš i o zajímavých přednáškách, kterých ses zúčastnil. Která pro tebe byla nejzajímavější?

Nejzajímavější byla přednáška Kamila Vacka. Ty přednášky mají největší efekt, když se jich člověk účastní. Video není ono. Naživo člověk pozná další lidi, vstřebá atmosféru, víc si to užiješ. Navíc poznáš tu osobnost přednášejícího, to je hodně důležité. Já dneska už chodím jen na přednášky lidí, o kterých vím, že mají osobnost. Kamil Vacek na té přednášce vyprávěl o neúspěšných začátcích svého podnikání, kdy třeba na objednávku unášel nevěsty nebo svážel opilé lidi. Pak měl obchod s mobily, což ze začátku bylo poměrně úspěšné, ale pak přišly povodně a přišel o všechno. Byl psychicky na dně, ale dnes je to velmi úspěšný člověk. Vyprávěl příběh o tom, že když sebereš člověku poslední naději, na kterou se upíná, tak zemře. Nemusí se nutně zabít, nebo tak něco, ale může se třeba psychicky zhroutit. Strašně důležité je být sám sebou, věnovat se osobnímu rozvoji!

Všichni můžeme být úspěšní, stačí vytrvat! Zdroj: sxc.hu

Všichni můžeme být úspěšní, stačí vytrvat! Zdroj: sxc.hu

Máš nějaký svůj vlastní nejvyšší cíl, kterého chceš dosáhnout?

Mám, úplně jednoduchý a dlouhodobý. Dělat co chci, kde chci, kdy chci a s kým chci. Dostat do rovnováhy ty čtyři body – práci, vztahy, peníze a čas pro sebe. Každý z nás má jiný „top cíl“. Já chci třeba cestovat, mít dům na Floridě, jet se podívat do Brazílie na mistrovství světa ve fotbale, vzít s sebou svoje kamarády. Chci mít okolo sebe lidi, na které se můžu spolehnout, ať už jsou to kamarádi, rodina nebo obchodní partneři. Nejdřív jsem chtěl spoustu peněz, ale teď vím, že důležitější jsou zážitky. Co nezažiješ, to nemáš. O tom je život. Můžeš šetřit celý život a pak umřeš a nic z toho nemáš. Nebo v důchodu, kdy si to plánuješ užít, tak už jsi unavená. Proto bychom měli žít svůj sen, užívat si život!

Řídíš se nějakým mottem?

Pokud si myslíš, že můžeš, tak můžeš, pokud si myslíš, že nemůžeš, tak máš taky pravdu. Je hrozně těžké porazit člověka, který se nikdy nevzdá. Když jsem žil v Anglii, tak jsem jednou byl s kamarádem v hospodě a on za celou tu dobu nic nepil, pak jsem se dozvěděl, že se bál promluvit anglicky a něco si objednat. Musíme si uvědomit, co chceme a jít si za tím, věřit si vytrvat a nevzdat se. Když se budeme řídit třemi jednoduchými body – poznej sám sebe, uč se od nejlepších, nikdy se nevzdávej – a budeme je dodržovat, tak máme velkou šanci být úspěšní. Jak být úspěšný není nikde napsané, je potřeba sebrat odvahu!

Zdroj perexové fotografie: facebook.com/david.vanta

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentářVaše názory

  • Kristýna Szkanderová

    Moc zajímavý rozhovor 🙂