Platíte spoustu peněz za cestování? Cestujte chytře!

Technologie / 22.7.2013

Autor:

Češi jsou národem turistů. Rádi vyrážíme na výlety a poznáváme naši malou velkou republiku. 

Mladší generace, kterou neblokuje neznalost angličtiny, jsou také stále otevřenější cestování po celé Evropě.

Kde ale na všechno to cestování vzít peníze, když vlaky a autobusy stojí hromadu peněz, nemluvě o pohonných hmotách do vlastního auta. Pokud člověk trochu pátrá a cestuje chytře, může za cestování ušetřit poměrně velkou část ze svého rozpočtu. Internet prolomil komunikační bariéry a dává lidem do ruky mocné zbraně, které stačí správně využívat.

Pokud cestujete po České republice, určitě by vám neměl uniknout server Jízdomat.cz. Tento ambiciózní projekt se těší stále větší oblibě a díky iniciativě provozovatelů zde najdete denně nespočet jízd z různých měst po celé republice. Princip je jasný, do auta se poskládá více lidí a tak se cena dělí mezi spolucestující.

Jako za starých časů. Foto: photo.net

Jako za starých časů. Foto: photo.net

Vyzdvihl bych možnost vytvoření vlastí akce, do které se budou zapisovat jen relevantní jízdy vytvořené v této skupině. Pořádáte třeba silvestr na chatě a nemůžete se domluvit, kdo se s kým jak dostane na místo? Jednoduše vytvoříte akci „Silvestr 2013 – chata Ztracenka“, označíte jako neveřejnou akci a pošlete kamarádům. Řidiči vytvoří jízdu, ostatní se rozdělí do aut.

Přesto, že Jízdomat nabízí přesah i do zahraničních států, jedná se především o sousední státy a primární význam má pro ČR. Pokud plánujete cestování po celé Evropě, neměl by vám uniknout portál BlaBlaCar. Princip je opět jednoduchý, vy ušetříte značnou část peněz za cestování a ještě poznáte nové lidi.

Cestování tímto způsobem není pro každého. Kdo má rád své pohodlí, sedne na vlak, do auta a za pár hodin je na místě určení. Pokud ale chcete poznávat různé lidi, různá města a svět se stanem, spacákem a karimatkou na zádech, neřešíte spaní, potom máte skvělého pomocníka.

Významnou roli hrají spolujízdy při dojíždění do školy. Hlavně vysokoškoláci jsou experti na spolujízdy, takže proč platit za vlak, když se můžu svézt autem a ještě k tomu mnohdy levněji. Komunity spolujízd se ve velkém vytvořily hlavně na Facebooku. Na trase Brno – Šumperk se např. svezete klidně 2x denně, a to jsou prázdniny. Kdo hledá, najde.

A co vy, už jste někdy při cestování využili spolujízdy? Jaké máte zkušenosti?

Zdroj perexové fotografie: google.com

Jan Kodl

Jan Kodl

Mladý, krásný a perspektivní živnostník, dálkový student ČVUT, obyvatel města Brna, rodák ze severu, milovník sladkostí, volnočasový pisálek, sportovec tělem i duší a konzument kreslených pořadů Simpsonovi a Futurama, co zbožňuje Fantu víc než Coca-colu.

Zanechte komentář