Tatum, Foxx a Bílý dům

Film Kultura / 30.7.2013

Další akční snaha o to, jak je jednoduché je dobýt Bílý dům.  

Během necelých tří měsíců nám byly předloženy dva téměř totožné filmy Olympus Has Fallen (dále jen OHF) a White House Down (dále jen WHD), dneska se chci zaměřit na ten druhý zmíněný. Přesto mě napadlo, že bych pro začátek udělal takový menší srovnávací pokus, abychom si vlastně hned na začátku vysvětlili, v čem se liší. V obou snímcích je napaden Bílý dům, v obou snímcích ho obsadí teroristé, co se týče OHF, tak ten zobrazuje dobytí sídla prezidenta USA poněkud drastičtější a nám se tak zdá, že to opravdu není jenom tak.

White House Down tento problém zdaleka neřeší a předkládá nám tezi, že k obsazení „nejbezpečnějšího domu světa“ (cituji z filmu) vám stačí pár ostrých chlapíků, šáhlého hackera a k tomu všemu musíte získat někoho z ochranky samotného prezidenta, nejlépe ředitele. Oba dva filmy využívají protagonistu, který je odepsán jak tajnou službou, policií, tak i rodinou. V každém z „děl“ je Bílý dům rozstřílen či vypálen na maděru.

White House Down

akčni, drama

Režie: Roland Emmerich

Scénář: James Vanderbilt

Hrají: Channing Tatum, Maggie Gyllenhaal, Jamie Foxx a další

 To by asi pro představu stačilo a teď zpátky k WHD, sám bych ho asi neoznačil za akční film, možná až v druhé polovině, protože ta první je příšerně a zbytečně zdlouhavá. Snaží se vytvořit jakousi citovou vazbu mezi divákem a hlavním hrdinou pomocí velice podbízivých emočních scén, které přímo vyskakují z plátna (nebo monitoru). Všechny tyto snahy jsou tak notoricky známé, že stejně čekáme, kdy „to konečně začne“.

Film White House Down Zdroj: www.blackfilm.com

Z filmu White House Down
Zdroj: blackfilm.com

Smůla opravdu je, že na pořádnou akční scénu si počkáme pekelně dlouho. Tatum jen tak pobíhá po Bílém domu a hledá svoji dceru, a přitom jen „aby se neřeklo“ zachraňuje prezidenta. Co se však upřít nedá je herecká souhra těchto dvou pánů. Foxx s vážnou tváří a přátelským chováním předvádí jednoho z nejlepších prezidentů akční filmové historie. Bohužel jeho seriozní pohled shazují zbytečné pokusy scénáristy o teatrální složku. Vůbec nechápu proč, sice se zasmějete, ale pak si uvědomujete, „co to tu sakra dělá?“.

Neohrožený hrdina jako záruka úspěchu – to už neplatí. Chceme hrdinu s lidskou stránkou, se strachem takovým, jaký máme my. To se autor snaží nahradit záchranou dcery, ale spíše nám připadá, že mladá dívka se o sebe postará lépe než Tatum a Foxx dohromady. Přijde mi, že film byl složen z několika stěžejních scén, které měly být fakt „cool“ a zbytek měl být vatou. Jenže z „cool“ scén se staly průměrné záběry a z vaty drobenka.

Mezi tím v Pentagonu mění závratnou rychlostí prezidenty, protože si nikdo není jistý, jestli to Jamie přežije. Film se snaží být letním „trhákem“. Přijde mi, že se snaží napodobovat známou sérii Good Day to Die Hard, jinak si to neumím vysvětlit. Pokud to však má být žánrově akční film, tak akce chybí.

Chybí i potřebné navození atmosféry strachu a sklíčenosti postav. Divák by se měl o svého protagonistu strachovat každou milivteřinu, vlastním zrakem zabraňovat kulkám, aby ho trefily. To tady bohužel nevyšlo. Samozřejmě, že si můžeme několikrát prohlédnout Washington D. C. z ptačí perspektivy, a obdivovat tak „strachující se“ davy před Bílým domem, ale to je na dvouhodinový film poněkud málo, co myslíte?

Pokud bychom se snažili najít v tomto filmu nějaký hlubší smysl, něco jako mou oblíbenou „druhou cestu“ tak vás asi zklamu, hledal jsem dlouho, ale nic jsem nenašel. Foxx se neustále mračí a Tatum se strachuje o svoji dceru. Úplná ztráta času to ale není, dozvíme se, že J. F. Kennedy opravdu měl něco s Merilyn, a zjistíme kolik pokojů a krbů má Bílý dům.

Channing Tatum Zdroj: moviesblog.mtv.com

Channing Tatum
Zdroj: moviesblog.mtv.com

Film se snaží zalíbit celkovému spektru publika, až se všem postupně ztratí a vyšumí tak jaksi do neznáma. Otázka, čím to, je pro mě celkem bezpředmětnou, námět terorismu a prezidenta USA jsme tu měli už bilionkrát. Pokud od toho mainstreamová produkce však neupustí, budou tyto filmy čím dál více prodělečné, ať je budou lákat sebevětší hvězdy.

Hereckého umu obou dvou hlavních aktérů je škoda. Foxxe známe jako „Djanga“ bez „D“, ale Tatum má velký potenciál jak pro akční, tak vážnější projekty (možno vidět v Public Enemies). Film má chybu v tom, že nemá sám určeno, pro koho vlastně je, děj tak nějak balancuje nad hladinou, ale většinou se potápí. Smutně musím konstatovat, že White House Down spadá do „béčkové“ ligy a ještě bude muset zabodovat, aby celkově nesestoupil.

Lukáš Buchta

Lukáš Buchta

Budoucí student oboru Teorie a dějiny dramatických umění na UP v Olomouci, fanda filmu a zabývá se filmovou scénáristkou. Snaží se film vidět v různých podobách a významech.

Zanechte komentář