Revival – návrat kvalitní zábavy

Film Kultura / 25.7.2013

Film o partě přestárlých „rockerů“, kteří na podzimu života teprve začínají hledat sami sebe. 

Po nevyváženém a místy sám sebe hledajícím Perfect days se asi Alice Nellis předlouze zamyslela a pak přišla s Revival. Zatímco její předešlý snímek těžil z pár vtipů, hereckého odhodlání Sokola a zápletce „aby se neřeklo“, tak film o legendární kapele Smoke, která za těžkých dob nahrazovala Čechoslovákům BeatlesRolling Stones, je poněkud sebejistou a naprosto fungující komedii.

Možná se pro některé tváří jako komedií o partě zestárlých šílenců, co řvou do mikrofonu, dělají si srandu ze slepého nebo řeší mezigenerační problémy. Omyl, jak je tady na Generaci 21 zvykem, podíváme se na to z té druhé (odvrácené) stránky.

[one_fourth]

Revival

Komedie

Režie a scénářAlice Nellis

Hraji: Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek, Marián Geišberg, Vojtěch Dyk a další

V kinech od 11.7, 2013

[/one_fourth]

Jak tedy Revival působil na mě? Jako snaha zachránit sebe sama před zapomenutím. Každý se snažíme vytvořit na tomto světě nějaký odkaz, ať je to založení rodiny, nebo postavení mrakodrapu. Právě tato „záchrana vlastní existence“ je jedním  z hlavních cílů všech postav. I takovému letošnímu překvapení jako je Revival se nevyhnula typická klišé jako neustálý střet mladších a starších generaci či nevěrná manželka. Díváme se na snímek jako na komedii, ale co leží za hranicí vtipu samotného?

Možná, že právě za smrští vtipů a nadsázky se skrývá strach postav ze smrti, zapomenutí, ale hlavně také toho, že byli oni jako lidé neužiteční.

Marián Geišberg a Miroslav Krobot Zdroj: Generace 21

Marián Geišberg a Miroslav Krobot
Zdroj: Generace 21

Samotné téma filmu je také naprosto jednoduché a využité už tisíckrát. Staříci si chtějí ještě něco užít, proplouvají filmem s lehkostí, arogancí a stařeckou moudrostí, která záhadně zmizela a nahradila ji dětinská šílenost, která je i v jistém ohledu inspirativní.

Jak ale říkám, je mnoho cest, které můžeme hledat. Ony samotné tam možná ani nejsou, ale film přece není jenom médium, které předkládá jednolitý pohled. Pokud však ano, je na samotném divákovi, aby si vytvořil vlastní cestu. Neříkám, že Revival je film tohoto případu. Komediální složka není vůbec špatná, důležité je, že neztrácí tempo a netěží jenom z hluchých a sto let prosáklých vtipů, ale vytváří nové cesty a konečně využívá kvality českých herců.

Základem je kvalitní scénář, který pokládá základy dobré a vkusné české komedie. Jakmile jsem viděl film Ve stínu, doufal jsem, že česká kinematografie nastupuje na novou cestu, Revival to jenom potvrzuje. Řekl bych, že nejsme jenom národem BabovřeskůKameňáků, Nellis dokazuje, že máme i na kvalitní zábavu s hlubší myšlenkou, kterou je většina líná hledat. Revival neboli návrat českého humoru.

 

Lukáš Buchta

Lukáš Buchta

Budoucí student oboru Teorie a dějiny dramatických umění na UP v Olomouci, fanda filmu a zabývá se filmovou scénáristkou. Snaží se film vidět v různých podobách a významech.

Zanechte komentář