8 rad nad zlato!

Osobní rozvoj Vztahy / 16.8.2013

Někdy by bylo lepší raději mlčet, nemyslíte?

V životě každého z nás jsou okamžiky, kdy z řad našich nejbližších nebo od kohokoliv z okolí uslyšíme slova, která by snad raději měla zůstat nevyřčena. Stále mám na paměti kouzelnou větu naší profesorky v hodinách psychologie, kdy věčně opakovala: Není nic horšího než dobře míněná rada! A vážně je to tak. S postupem času si víc a víc uvědomuji, co tím chtěla říct. Ono totiž není nic horšího, než když to s vámi někdo myslí dobře!  Proč? Protože nikdo se neocitl v daný moment v oné situaci a neví, jak by se zachoval on. I když děj popíšete, často slovy nejde vystihnout dané momenty a pro ostatní to může vyznít jinak, než to ve skutečnosti  všechno bylo.

Jsou momenty, kdy člověk nemá tomu druhému co říct a tak plácne klasickou větu jako: ,,To bude dobrý…“ My v dnešním článku přinášíme hitparádu největších keců, které nás přímo iritují!

Vše spraví čas

Věřte, nebo ne, ale v jakémkoliv okamžiku, je tohle poslední věta, kterou potřebujeme slyšet. To, že vše čas spraví, přece všichni víme, ale v daný moment tahle věta může v člověku bouchnout jako atomovka a vyvolat zlost a ještě větší bezmoc. Určitě to myslíte dobře, ale zkuste raději občas držet jazyk za zuby!

Nemysli na to

Je to sice hezká rada, ale copak se dá nemyslet na to, co nás trápí? Ono se to snadno radí, ale hůř praktikuje, víte? Čím víc se člověk snaží na něco nemyslet, tím víc se mu to nedaří a často se v tom plácá. Věta „Nemysli na to.“ jej může ještě víc zdeptat!

Všechno zlé je pro něco dobré

Ano, i tohle dokáže člověka vytočit až do vývrtky. A pro co je dobré, že se někdo ocitl v nečekané situaci. Proč tuhle větu slýcháme při rozchodu, když někdo umřel, zjistíme, co jsme raději nechtěli vědět?

Jako bych ti to neříkala, ale ty si nedáš pokoj. Zdroj: Photl.com

Jako bych ti to neříkala, ale ty si nedáš pokoj. Zdroj: Photl.com

Já jsem ti to říkal/a

Jestli jsem v předchozích případech tvrdila, že není nic horšího, lhala jsem! Je a přesně tahle věta! Po bitvě je každý generál. Tuhle větu já opravdu nesnáším. Jak vůbec někdo může s klidem vaše problémy smést ze stolu touto větou?

Příště už to určitě vyjde

Opravdu? A co když žádné příště nebude? Není to jen milosrdná lež? Planá naděje? Opět jedna z nešťastných rad.

Kdo je připraven, není překvapen

Ano? Budeme-li vztahovat tuto situaci např. na zkoušky na vysoké škole. Platí to vždy? Jak si myslíte, že tímto utěšíte někoho, kdo se opravdu pilně připravoval a vidí, že někdo, kdo se na to ani nepodíval, danou zkoušku udělal, zatímco on to projel?

Zase bude dobře, uvidíš! Zdroj: Photl.com

Zase bude dobře, uvidíš! Zdroj: Photl.com

Jsi normální a teď budeš dělat jako co?

Tahle věta většinou následuje nebo předchází větě Já jsem ti to říkal/a. Tleskám! Opravdu tím dodáte člověku energii na to, aby danou situaci řešil.

Nesmíš to tak brát, o nic nejde

To se snadno říká lidem, kterých se to netýká. Jenže člověku v daný moment třeba vážně jde o hodně. Ale v tu chvíli by měl mít každý na paměti, že nejde-li o život jde o ….

TIP REDAKCE

Tyhle věty jsou občas jen výkřiky do tmy, které situaci neuklidní, ba naopak! Jsou chvíle, kdy zkrátka nevíme co poradit,  aby daný člověk věděl, že s ním soucítíme a kdyby to jen trochu šlo, rádi bychom mu pomohli. A proto radíme, že stačí naslouchat trápení druhého, někdo se prostě potřebuje vypovídat, ale nechce slyšet tyhle rady nad zlato. Nebo nabídnout pomoc. Když bude chtít, jistě se na vás obrátí.

Zdroj perexové fotografie: cardfight.wikia.com

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentářVaše názory

 • Radka

  Pěkný a vtipný článek :))

 • Kristýna Szkanderová

  To byl také záměr. Děkuji za pochvalu 🙂

 • Eliška

  Povedený článek, mluví mi to z duše. Ještě mi tam chybí věta: Prosím tě, co blbneš, vždyť je to úplně primitivní.
  Když se s něčím patláte a někdo vám na to řekne tohle, tak vám to moc síly řešit danou situaci nedá a většinou se cítíte jako ještě větší zoufalec, když nezvládnete něco, co je přece úplně primitivní.